تبلیغات

تبلیغات

مهمترین مهارت های لازم برای استخدام صندوقدار چیست؟

مجموعه : مجله خبری
مهمترین مهارت های لازم برای استخدام صندوقدار چیست؟

احتمالا تاکنون بارها برای خرید اجناس موردنیاز خود به مراکز خرید یافروشگاههایزنجیرهای مراجعه کرده‌اید. افرادی با مشاغل مختلف در فروشگاههایزنجیرهای مشغول کار هستند که از آن جمله می‌توان به‌ شغل صندوق داری اشاره کرد.

در این مقاله قصد داریم تا با معرفی این حرفه، مهم‌ترین شرایط و مهارت ‌های لازم برای استخدام در شغل صندوق داری را بیان نماییم.چنانچه تمایل دارید برای آگهی های استخدام صندوقدار رزومه خود را ارسال کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

 

معرفی شغل صندوقداری

یکی از مشاغل حوزه خدمات دریافت و پرداخت، شغل صندوق داری است. یک صندوقدار با محاسبه قیمت کالاها و اجناس خریداری‌شده، پول نقد را از مشتریان دریافت می‌کند. همچنین در صورت دریافت مبالغی بیشتر از قیمت مجموع کالاها، اضافه مبلغ پرداختی را به مشتریان تحویل می‌دهد.

 

شغل صندوق داری ممکن است جزء یکی از مشاغل ساده در حوزه خدمات محسوب شود، اما برای کار در این شغل نیاز به داشتن شرایط و مهارت‌های مختلفی است. در بخش بعدی درباره وظایف و مسئولیت‌های یک صندوقدار توضیحات بیشتری آورده شده است. همچنین برای مشاهده آگهی های استخدام صندوقدار می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

 

https://jobvision.ir/jobs/collection/cashier

 

شرح وظایف صندوقدار

برای کار در شغل صندوق داری وظایف و مسئولیت‌های مختلفی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به دریافت پرداختی‌ها و وجوه نقد از مشتریان اشاره کرد. معمولا یک صندوقدار مقدار وجوه دریافتشده از هر مشتری را موردبررسی قرار داده و با ثبت هر خرید در سیستم، رسید مربوط به آن خرید را صادر می‌کند.

 

در فروشگاه های زنجیره ای معمولا صندوقداران از اسکنرهای دیجیتالی برای ثبت محصولات استفاده می‌کنند. همچنین برای تسهیل خرید مشتریان، معمولا از یک دستگاه پرداخت هم استفاده می‌شود. از دیگر وظایفی که برای شغل صندوق داری وجود دارد، ارائه راهنمایی‌های لازم به مشتریان است.

 

همچنین ممکن است با توجه به محل کار صندوق‌دار، شرح وظایف شغل صندوق داری متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال چنانچه محل کار یک صندوقدار هتل‌ها و مراکز اقامتی باشد، آشنایی با قوانین هتلداری، آشنایی با بخش‌های مختلف هتل و ارائه صندوق امانات به مهمانان،جزئی از وظایف شغل صندوقدار هتل محسوب می‌شوند.

 

شرایط و مهارت های لازم برای کار در شغل صندوق داری

یکی از مواردی که برای کار در یک حرفه باید به آن توجه داشته باشید، توانایی‌ها و مهارت ‌های لازم برای انجام مجموعه‌ای از وظایف در یک شغل است. داشتن این توانایی‌ها می‌تواند به کاریابی سریع‌تر و یافتن شغلی مناسب منجر شود. همچنین افرادی که دارای مهارت های لازم برای کار در شغل خود هستند، موفقیت شغلی قابل‌توجهی داشته و می‌توانند مسیر پیشرفت شغلی را سریع‌تر طی نمایند.

 

برای انجام وظایف در شغل صندوق داری، مجموعه‌ای از مهارت‌ها و ویژگی‌ها موردتوجه است. داشتن این مهارت‌ها می‌تواند تا حدود زیادی از اشتباهات صندوقدار جلوگیری کرده و موفقیت شغلی وی را تضمین نماید. به همین دلیل در ادامه به مهم‌ترین شرایط و مهارت های لازم برای کار در شغل صندوق داری اشاره خواهیم کرد.

 

روابط عمومی بالا

یکی از انواع مهارت‌های نرم که برای استخدام در این حرفه اهمیت فراوانی دارد، مهارت های ارتباطی است. یک صندوقدار باید دارای مهارت های ارتباطی بسیار قوی باشد تا بتواند با مشتریان ارتباط مناسبی برقرار نماید.

برقراری ارتباط موثر می‌تواند رضایت مشتریان را جلب نموده و روند انجام کارهای صندوقدار را تسهیل نماید. به همین دلیل است که عموما در آگهی های استخدام صندوقدار به داشتن روابط عمومی بالا اشاره می‌شود.

 

دانش مالی و حسابداری

یکی دیگر از شرایط و مهارت های لازم برای کار در این حرفه، داشتن دانش مالی و حسابداری است. داشتن این مهارت در شغل صندوق داری اهمیت زیادی دارد. دانش مالی و حسابداری به یک صندوقدار کمک می‌کند تا بتواند میزان بروزاشتباه در محاسبات خود را کاهش دهد. همچنین یک صندوقدار با استفاده از دانش مالی و حسابداری مناسب، می‌تواند به‌خوبی از یک نرم افزارحسابداری استفاده کند.

 

سابقه کاری

یکی از شرایطی که معمولا برای استخدام در شرکت‌های معتبر در آگهی های استخدام صندوقدار بیان می‌شود، داشتن سابقه کاری مرتبط است. کارجویانی که فاقد سابقه کاری مرتبط هستند، معمولا در دوره های آموزشی که شرکت‌ها برای افزایش توانمندی‌های کارجویاندرنظر می‌گیرند، شرکت داده می‌شوند.

 

حداقل مدرک دیپلم

یکی از شرایطی که معمولا در آگهی های استخدام صندوقدار وجود دارد، داشتن حداقل مدرک دیپلم است. یک صندوقدار باید بتواند بسیاری از محاسبات را به شکل ذهنی انجام داده یا با استفاده از ماشین‌حساب و نرم افزارهای حسابداری، امور محاسباتی را انجام دهد.

 

به همین دلیل کارفرمایان ترجیح می‌دهند متقاضیانی را برای این شغل انتخاب کنند که دارای حداقل مدرک دیپلم باشند. داشتن تحصیلات و مدرک دیپلم این اطمینان را به کارفرمایان می‌دهدکه کارجو توانایی کار با نرم افزارهای حسابداری را داشته و حداقل دانش مالی و حسابداری مناسبی هم دارا است.

 

داشتن سطح مناسبی از دانش ریاضیاتی می‌تواند اشتباه در محاسبات را کاهش دهد. به همین علت برخی از کارفرمایان سخت‌گیری بیشتری به خرج داده و حداقل مدرک لازم برای استخدام را مدرک کاردانی یا کارشناسی عنوان می‌کنند.

 

آشنایی با نرمافزارهایحسابداری

یکی از ضرورت‌های شغل صندوق داری که معمولا در آگهی های استخدام این حرفه به آن اشاره می‌شود، آشنایی با کامپیوتر و نرمافزارهایحسابداری است. استفاده از یک نرم افزار حسابداری یا نرم‌افزار پرداختی می‌تواند روند انجام کارها را برای یک صندوقدار تسریع نماید.

 

ثبت فیش های دریافتی و کالاها یا خدمات خریداری‌شده، ثبت مبالغ خرید و صدور فاکتور خرید،ازجمله مواردی هستند که با استفاده از یک نرم افزار حسابداری انجام می‌شوند. درنتیجه آشنایی با نرم افزارهای حسابداری می‌تواند کارجویان را سریع‌تر وارد بازار کار این حرفه نماید.

 

اگر تجربه کار با یک نرم افزار حسابداری را ندارید، می‌توانید در دوره های آموزشی نرم افزارهای حسابداری شرکت کنید. آموزشگاه‌های مختلفی مانند آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای با برگزاری این دوره های آموزشی، کارجویان را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند.

 

شرکت‌ها و فروشگاه های زنجیره ای مختلف ازنرم افزارهای حسابداری مختلفی استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال نرم افزارهای حسابداری جدید دارای دستگاه‌ بارکدخوان، پرینتر فاکتور و یک نرم افزار حسابداری هستند که قیمت‌گذاری و خرید و فروش کالاها را تسهیل می‌کنند. از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی می‌توان به نرم‌افزارصندوقفروشگاهیدشتهمکارانسیستم، نرم‌افزارحسابداریمحک، شایگانسیستم و میزان اشاره کرد.

 

به‌عنوان‌مثال نرم‌افزارحسابداریمحک می‌تواند از اشتباه در محاسبات صندوقدار جلوگیری کرده و دقت محاسبات را افزایش دهد. همچنین سادگی استفاده از نرم‌افزارحسابداریمحک موجب استفاده این نوع از نرم‌افزار در فروشگاه‌ها شده است. به‌علاوه امکان ثبت هم‌زمان چند فاکتور در نرم‌افزار حسابداری محک وجود دارد.

 

تعهد و مسئولیت‌پذیری

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در آگهی های استخدام شغل صندوقداری درج می‌شود، تعهد و مسئولیت‌پذیری است. تردیدی نیست که داشتن حس مسئولیت‌پذیری در انجام وظایف، موضوعی بسیار مهم در تمام مشاغل است. در شغل صندوقداری داشتن مسئولیت‌پذیری موجب افزایش رضایت کارفرما و مشتریان می‌شود.

همچنین حس مسئولیت‌پذیری احتمال اشتباه در محاسبات را کاهش می‌دهد. افراد دارای مسئولیت‌پذیری معمولا سریع‌تر از سایر همکاران خود مورد تشویق کارفرمایان قرار می‌گیرند. این افراد ضمن انجام درست و به‌موقع وظایف، مسیر پیشرفت شغلی را هم برای خود هموار می‌کنند.

 

جزئی‌نگری

یکی دیگر از مهارت‌ های لازم در شغل صندوقداری، داشتن دقت بالا و جزئی‌نگری است. یک صندوقدار باید برای طولانی مدت، دقت و تمرکز خود را حفظ نماید.ازجمله وظایفی که در این حرفه نیازمند داشتن دقت و تمرکز بالا است می‌توان به بررسی کالاها برای اطمینان از صحت قیمت آن‌ها، انجام محاسبات ریاضی و پیگیری تراکنش‌ها اشاره کرد. به‌همین دلیل جزئی‌نگری را می‌توان یکی از مهارت‌های بسیار ضروری و دارای اهمیت زیاد در شغل صندوقداری دانست.

 

مسیر شغلی در شغل صندوق داری

اگر به کار و استخدام در شغل صندوق داری علاقه دارید، می‌توانید در کسب‌وکارهای مختلفی مشغول به کار شوید. محل کار یک صندوقدار معمولا فروشگاه‌ها و مراکز خدماتی سطح شهر هستند. در ادامه اسامی برخی از کسب‌وکارهایی که نیاز به استخدام صندوقدار دارند، آورده شده است:

فروشگاههای زنجیرهای

مراکز فروش و توزیع انواع اسباب‌بازی و وسایل سرگرمی

فروشگاه‌های عرضه‌کننده محصولات پروتئینی

فروشگاه‌های عرضه‌کننده لباس

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

هتل‌ها

بانک‌ها و موسسات مالی

فروشگاه‌های ارائه‌دهنده کالاهای لوکس مانندمبلمان،لوستر و سرویس خواب

مراکز فروش لوازم‌خانگی

رستوران‌ها و مراکز عرضه‌کننده فست فود

 

از معروف‌ترین فروشگاه های زنجیره ای که اقدام به استخدام صندوقدار می‌کنند می‌توان به فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش، رفاه و دیلی‌مارکت اشاره کرد. برای ورود حرفه‌ای به بازار کار شغل صندوقداری، می‌توانید در دوره های آموزشی حسابداری و صندوق داری فروشگاه‌ها و مراکز خرید که به‌وسیله آموزشگاه‌های معتبر برگزار می‌شوند شرکت کنید.

به دلیل اهمیت زیاد شغل صندوق داری در هر یک از این کسب‌وکارها، معمولا روزانه آگهی های استخدام متنوعی در این حرفه منتشر می‌شود. با استخدام در شغل صندوق داری، شاغلان این حوزه می‌توانند انتظار کار طولانی مدت با کسب‌وکارهای مختلف را داشته باشند.

 

جمع‌بندی

یکی از مشاغل ضروری در کلان‌شهرها و مناطق شهری، شغل صندوق داری است. در آگهی های استخدام صندوقدار معمولا شرایط مختلفی برای استخدام متقاضیان کار در شغل صندوق داری بیان می‌شود. در این مقاله با طرح این سوال که: «مهمترینمهارتهایلازمبرایاستخدامصندوقدارچیست؟»، برخی از این شرایط را خدمت شما عزیزان معرفی نمودیم.

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات