تبلیغات

تبلیغات

انواع طناب های طبیعی و مصنوعی

مجموعه : مجله خبری
انواع طناب های طبیعی و مصنوعی

طناب ها یکی از انواع بسیار کاربردی ابزار آلات صنعتی و ساختمانی محسوب می شوند که از آنها برای کاربری های بسیار متنوعی از اتصالات، آویز اجسام، ساخت مصنوعات متنوع مانند نردبان ها و توری ها و حتی خانه های طیور و حیوانات خانگی استفاده می شود.

طناب نامی عمومی به زبان انگلیسی Rope می باشد که دارای زیر مجموعه های بسیار متنوعی بر حسب نوع متریال بکار گرفته شده در تولید طناب، نوع فیلامنت های بکار گرفته شده، مواد طبیعی، مصنوعی و فلزی، نوع بافت طناب که می تواند بصورت پیچش استرند ها و رشته ها یا بصورت بافته شده باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

 

طناب ها گاهی برای داشتن مقاومت کششی بسیار بالا از جنس فولادی نیز تولید می شوند که به آن سیم بکسل نیز گفته می شود. سیم بکسل ها که برای لیفتینگ بار مورد استفاده قرار می گیرند به سیم بکسل اسلینگ مشهور بوده و با مغزی از جنس فولاد تولید می شوند. این در حالی است که در برخی از کاربری ها سیم بکسل ها دارای مغزی هایی از جنس طناب کنفی و یا طناب مصنوعی پلی پروپیلن PP تولید می شوند.

 

طناب ها علاوه بر کاربری های صنعتی کاربری های زینتی نیز دارند. در عمومی ترین نوع کاربرد می توان به طناب های پلاستیکی اشاره نمود که از آنها برای بستن بار، نگهداشتن اجسام در موقعیت مشخص و حتی به عنوان بند رخت استفاده می شود. در زیر به معرفی برخی از انواع کاربردی طناب صنعتی می پردازیم. 

 

طناب مصنوعی دریایی پلی پروپیلن PP

یکی از محبوب ترین نوع طناب ها که دارای مقاومت کششی بسیار بالا، وزن نسبتا سبک، متریالی بسیار مقاوم برای کاربری های دریایی و غیر دریایی می توان نام برد طناب های PP پلی پروپیلن معروف به طناب مصنوعی هستند. چرا که طناب پلی پروپیلن از الیاف پلیمری که بصورت Synthetic یا ترکیبی بوجود آمده از مشتقات نفت بوده و به صورت طبیعی در طبیعت یافت نمی شود. طناب PP یا طناب مصنوعی دارای کاربری های عمده ای در صنایع دریایی می باشد.

 

تنسایل مقاومت بسیار بالا که از متریال پلیمری و بافت ریز طناب مصنوعی پلی پروپیلن نشات می گیرد از مشخصات مکانیکی مثبت این طناب ها محسوب می شود. طناب های پلی پروپیلن که به رنگ سفید و یا زرد دارای حداکثر کاربری هستند تا سایز های 80 میلیمتر نیز تولید شده و در اتصالات کشتی رانی ها، قایق های ماهیگیری و کاربری های دیگر دریایی مورد استفاده قرار می گیرند چرا که طناب مصنوعی PP marine ropes در تماس با آب دریا اولا خیس نمی شود (برخلاف طناب های طبیعی که در تماس با آب خیس شده و افزایش وزن پیدا می کنند) ، ثانیا این طناب ها بر روی آب به سبب چگالی کمتر پلی پروپیلن نسبت به آب شناور می شوند و در بین پره های قایق ها گیر نمی کنند و ثالثا مقاومت طناب مصنوعی دریایی در برابر آب شور دریا که به سرعت سبب خوردگی بسیاری از متریال ها از جمله سیم بکسل ها می شود مقاومت بسیار ایده آلی دارند.

 

طناب کنفی طبیعی

یکی از انواع کاربردی دیگر طناب ها که از الیاف کاملا طبیعی تولید می شود طناب های کنفی می باشند. طناب کنفی معمولا بصورت سه رشته و گاهی نیز بصورت چهار رشته مورد استفادده قرار گرفته دارای ساختار کنفی و سطحی زبر بوده و رنگ شیری مایل به زرد و در برخی کاربری ها نزدیک به رنگ قهوه ای دارد. طناب کنفی در تماس با آب دریا خیس شده و افزایش وزن پیدا می کند. از طناب کنفی در مغزی انواع سیم بکسل مانند سیم بکسل های آسانسوری 8X19 مغز کنفی و سیم بکسل های حفاری و جرثقیل استفاده می شود.

 

طناب کنفی تحت تاثیر اشعه UV خورشید به تدریج پوسیده و از بین می رود و از این رو در مقایسه با طناب های مصنوعی PP ضرری برای طبیعت به همراه ندارد. امروزه از طناب کنفی طبیعی نه تنها در اتصالات لیفتینگ های سبک مانند حفر چاه استفاده می شد بلکه در تولید مصنوعات مختلف مانند طناب های مورد استفاده در سیرک ها به سبب اصطکاک مناسب، تولید نردبان های منعطف و تور ها و کاربری های گسترده ای نیز در زمینه دکوراسیون دارد. بگونه ای که در اتصال گلدان های خانگی و حتی در اتصال لوستر های سقفی نیز امروزه از طناب های کنفی طبیعی استفاده می شود.

 

طناب مانیلا

طناب های مانیلا در واقع نوع خاصی از طناب با الیاف کاملا گیاهی بافته شده از پوست و سافه نوعی گیاه که در جزایر کشور فیلیپین رشد می کند می باشد و نام خود را نیز از پایتخت این کشور گرفته است. طناب مانیلا نوعی طناب دریایی بوده و دارای طول عمر بسیار مناسبی در تماس با آب دریا و همچنین مقاومت کششی مناسب دارد. طناب های مانیلا با تنوع محدودتری نسبت به طناب های مصنوعی و حتی کنفی در بازار یافت شده و در برخی از کاربری های سیم بکسل ها نیز بعنوان مغزی در آنها بکار گرفته می شوند

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات