تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 98

مجموعه : مجله خبری
نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 98

تصمیم درست در انتخاب رشته کنکور سراسری و استفاده از منابع و اطلاعات صحیح و مشاوره با مشاوران متخصص در این زمینه به اندازه تلاش شما برای کسب رتبه در آزمون کنکور اهمیت دارد. بسیاری از افراد با یک انتخاب رشته درست بهترین نتیجه را از رتبه و تلاش خود گرفته اند و افراد بسیاری نیز با انتخاب رشته نادرست حتی با کسب رتبه های خوب نتواسته اند در دانشگاه یا رشته دلخواه خود قبول شوند. در ادامه مهم ترین نکات یک انتخاب رشته درست را برای شما ارائه می دهیم. همچنین برای مشاوره تخصصی انتخاب رشته کنکور سراسری می توانید با شماره

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 98

۹۰۹۹۰۷۱۵۶۹ با تلفن ثابت از سراسر کشور با مشاوران ما تماس بگیرید.

 

مهم ترین موارد در انتخاب رشته کنکور سراسری شامل موارد زیر است:

تشریح کارنامه اولیه آزمون کنکور سراسری

نحوه انتخاب رشته در گروه تجربی ،‌ ریاضی و انسانی

اطلاع از دوره ها و دانشگاه ها و هزینه ها و شرایط و نوع بومی گزینی رشته ها

سهمیه ها و تاثیر آن ها

رشته های دارای شرایط خاص مثل تربیت معلم

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

رشته های بدون کنکور 98

توضیحات کامل در این خصوص را برای شما در ادامه قرار داده ایم.

 

کارنامه اولیه برای انتخاب رشته کنکور سراسری 98

کارنامه اولیه انتخاب رشته کنکور سراسری شامل اطلاعات شخصی ، مشخصات و اطلاعات دوره متوسطه ، کد پیگیری و شماره دواطلبی ، رتبه کشوری و رتبه در سهمیه و وضعیت مجاز یا غیر مجاز برای انتخاب رشته در دوره های مختلف و کد انتخاب رشته برای دانشگاه آزاد می باشد.

 

مهم ترین قسمت کارنامه همان رتبه کسب شده توسط داوطلب در سهمیه می باشد. در واقع ملاک پذیرش داوطلب در رشته ها و دانشگاه های مختلف (غیر از دانشگاه آزاد) رتبه ای است که داوطلب در سهمیه کسب می کند. یکی از اصلی ترین ملاک های عمل مشاوران برای انتخاب رشته در دانشگاه ها نیز همین رتبه در سهمیه است. در واقع با توجه به رتبه ای که یک داوطلب در سهمیه کسب می کند می توان محدوده ای که شانس قبولی را داوطلب در آن دارد مشخص نمود.

 

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 98

نحوه انتخاب رشته در گروه های مختلف

 

انتخاب رشته تجربی

مهم ترین تفاوتی که بین انتخاب رشته تجربی با گروه های دیگر وجود دارد ، اهمیت رشته نسبت به دانشگاه می باشد. یعنی ملاک عمل در انتخاب رشته تجربی چینش بر اساس رشته های پر طرفدار این گروه مثل پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ،‌ پیراپزشکی و … می باشد. برای روشن تر شدن این موضوع در نظر بگیرید که قبولی در رشته مامایی یا بهداشت عمومی در یک واحد دانشگاه آزاد در استان بومی داوطلب دارای آینده کاری و شغلی مناسب تری نسبت به قبولی در رشته هایی مثل تاریخ ، جغرافیا و … حتی در دانشگاه های تهران می باشد.

 

برای انتخاب رشته تجربی داوطلب در درجه اول باید علاقه مندی های خود را مشخص کند ، نوع بومی گزینی رشته های مورد نظر خود و نوع دانشگاه را نیز در نظر بگیرد. سهمیه مناطق و دیگر سهمیه ها در صورت وجود را نیز بررسی کند و سپس بر اساس شانس قبولی از کمترین شانس قبولی تا بیشترین شانس قبولی کد رشته محل های مورد نظر خود را چینش نماید.

 

همچنین باید نسبت به شانس قبولی خود در رشته های مد نظر اطلاعات کافی کسب نماید.

 

انتخاب رشته ریاضی

برای انتخاب رشته ریاضی رشته و دانشگاه در کنار هم اهمیت پیدا می کنند. چرا که تقریبا همه رشته های گروه ریاضی در دانشگاه های آزاد ، پیام نور ،‌ غیرانتفاعی و حتی در بعضی از مراکز و یا دانشگاه های دولتی به صورت رشته های بدون کنکور ارائه می شوند. از ای رو تحصیل در هر رشته ای امکان پذیر است لذا دانشگاه نیز اهمیت زیادی پیدا می کند. برای مثال تحصیل در رشته مهندسی برق و یا مهندسی مکانیک حتی بدون شرکت در کنکور امکان پذیر است ولی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی باید رتبه خوبی در آزمون کسب نمایید.

 

برای انتخاب رشته ریاضی در مرحله اول باید رشته های مورد نظر خود را مشخص کنید و سپس با توجه به دانشگاه ها نسبت به چیدمان کد رشته محل ها اقدام نمایید.

 

در نظر گرفتن دوره ها ، نوع دانشگاه ها ، رشته های خاص ، هزینه ها و غیر نیز اهمیت زیادی دارد. برای انتخاب رشته می توانید با مشاوران تماس بگیرید.

 

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 98

انتخاب رشته انسانی

در انتخاب رشته انسانی دانشگاه اهمیت بسزایی پیدا می کند. بسیاری از رشته های انسانی دارای آینده شغلی یکسانی هستند اما نوع دانشگاه برای موفقیت تحصیلی و شغلی در مقاطع بالاتر بسیار اهمیت دارد.

 

برای انتخاب رشته انسانی در درجه اول شناخت رشته ها اهمیت زیادی دارد. بعد از اطلاع کافی از رشته ها باید اولویت های خود را مشخص کنید. بعد از آن با توجه به دانشگاه های ارائه دهنده رشته های مورد علاقه نسبت به چیدمان کد رشته محل ها اقدام نمایید.

 

اطلاع از دوره ها و دانشگاه ها و هزینه ها و شرایط و نوع بومی گزینی رشته ها

از جمله مسائلی که در انتخاب رشته اهمیت زیادی دارد نوع دانشگاه (دولتی ، آزاد و …) و یا دوره (مثل دوره روزانه یا شبانه) و هزینه های تحصیلی از جمله شهریه ، خوابگاه و … می باشد. عدم توجه به این مسائل در انتخاب رشته در موارد بسیاری سبب انصراف داوطلب از رشته محل قبولی خود شده است. از دیگر موارد مهم شرایط از جمله مسافت دانشگاه از محل زندگی می باشد.

 

توجه به نوع بومی گزینی رشته ها نیز اهمیت زیادی دارد. با توجه به نوع گزینش کشوری ، ناحیه ای ، منطقه ای ، استانی و یا حتی شهرستانی نسبت به چینش رشته اقدام کنید. شانس قبولی در رشته هایی که شهرستانی و یا استانی پذیرش می کنند بالاتر از بقیه رشته ها است.

 

سهمیه ها در انتخاب رشته

با توجه به رتبه های موجود در کارنامه ، بیشترین تاثیر سهمیه ها ، سهمیه مناطق می باشد. در واقع هر داوطلب با توجه به اینکه در منطقه ۱ ،‌ ۲ و یا ۳ قرار دارد باید با توجه به رتبه کسب شده در منطقه اقدام به انتخاب رشته نماید. از دیگر سهمیه ها ، سهمیه ایثارگری و سهمیه مناطق محروم و … می باشد.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 98

رشته های دارای شرایط خاص مثل تربیت معلم

توجه به رشته های دارای شرایط خاص از جمله رشته های تربیت معلم که در سال های اخیر دواطلبان زیادی برای پذیرش گرفتن در این رشته ها تلاش می کنند با توجه به دارا بودن شرایط لازم از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین رشته های نیمه متمرکز که داوطلب برای قبولی در این رشته ها باید آن ها را در اولویت های بالا قرار دهد.

 

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

انتخاب رشته دانشگاه آزاد تفاوت های زیادی با انتخاب رشته دانشگاه دولتی و موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور دارد. از جمله این تفاوت ها بی اهمیتی رتبه در سهمیه مناطق مختلف می باشد. و آن چه که اهمیت زیادی برای قبولی در کد رشته محل مورد نظر دارد تراز داوطلب می باشد.

ذکر این نکته نیز اهمیت زیادی دارد که بیش از ۹۰ درصد رشته های دانشگاه آزاد بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو پذیرش می کنند و در واقع رقابت برای قبولی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی و برخی از رشته های پر طرفدار در برخی از دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 98

رشته های بدون کنکور 98

یکی از مهم ترین تفاوت ها در انتخاب رشته کنکور امسال با سال های قبل ، انتخاب رشته جداگانه برای رشته های بدون کنکور می باشد. سازمان سنجش با توجه به پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها در رشته های مختلف از اسفند ماه ۹۷ اقدام به انتشار دفترچه رشته های بدون کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی نموده است. داوطلبان برای انتخاب رشته از بین این رشته ها حتی بدون شرکت در کنکور سراسری تا اوایل شهریور ماه می توانند نسبت به انتخاب رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی اقدام نمایند.

تبلیغات