تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

چگونه می توان از افتادگی شانه (گوژپشتی) جلوگیری کرد؟

چگونه می توان از افتادگی شانه (گوژپشتی) جلوگیری کرد؟

چگونه با روش های ساده از افتادگی شانه یا همان گوژپشتی جلوگیری کنیم؟

 

گوژپشتی مشکلی است که به دلایل مختلف ممکن است برای بسیاری از مردم به وجود بیاید و بهتر از در زودترین زمان ممکن اصلاح شود.

 

دکتر عبدالحسین مهدی‌نسب اظهار کرد: گوژپشتی یا افتادگی شانه مشکلی بسیار شایع میان افراد به ویژه نوجوانان است؛ این وضعیت، افتادگی شانه‌ها و کتف‌ها و کاهش قدرت حرکت اندام فوقانی را به دنبال خواهد داشت.

 

وی با تاکید بر این که با اصلاح سبک زندگی می‌توان از گوژپشتی و افتادگی شانه پیشگیری کرد، افزود: مهم‌ترین عامل موثر در بروز 90 درصد از گوژپشتی‌ها، وضعیت نامناسب بدن به خصوص بد نشستن در سنین رشد است. عامل بروز 10 درصد دیگر از گوژپشتی‌ها، علل استخوانی است که طی آن خود مهره‌ها حالت زاویه‌دار شدن، دارند.

چگونه می توان از افتادگی شانه (گوژپشتی) جلوگیری کرد؟

افتادگی شانه (گوژپشتی)

 

این متخصص ارتوپد با تشریح چگونگی پیشگیری از گوژپشتی گفت: با توجه به شیوع این عارضه بین نوجوانان و اهمیت پیشگیری از آن، توصیه می‌شود افراد هنگام مطالعه یا نشستن سر کلاس، کمر خود را به صورت عمودی و راست نگه داشته و تا جایی که ممکن است به جلو خم نشوند، در منزل در حالت خوابیده درس نخوانند و در کنار رعایت این موارد، با انجام فعالیت و حرکات ورزشی مناسب، عضلات بدن خود را تقویت و محکم کنند.

 

وی ادامه داد: دانش آموزان و دانشجویان بهتر است هنگام مطالعه به جای خم شدن بر روی کتاب، کتاب را بلند کرده و جلوی روی خود بگیرند. همچنین در استفاده از موبایل و تبلت باید به نحوه قرارگیری آن دقت کرده و گردن خود را روی صفحه خم نکنند.

چگونه می توان از افتادگی شانه (گوژپشتی) جلوگیری کرد؟

درمان گوژپشتی

 

مهدی‌نسب عنوان کرد: وضعیتی که کمترین فشار را روی ستون فقرات ایجاد می‌کند، حفظ قوس‌های طبیعی آن و با استفاده از صندلی‌هایی است که تمام قوس‌های ستون فقرات را حمایت کنند. به همین دلیل، دقت در انتخاب صندلی به جلوگیری از ابتلا و درمان گوژپشتی کمک زیادی می‌کند.

 

تبلیغات