تبلیغات

تبلیغات

کانکس فروشگاهی؛ دکه‌ای مدرن و بهداشتی

مجموعه : مجله خبری
کانکس فروشگاهی؛ دکه‌ای مدرن و بهداشتی

کانکس‌های فروشگاهی کنار خیابان‌ها کم‌کم متحول شدند و دکه‌های روزنامه‌فروشی قدیم در حال تبدیل شدن به سوپرمارکت هستند. سوپرمارکت‌هایی قابل حمل که هنوز وظیفه سنتی فروش مطبوعات خود را هم فراموش نکرده‌اند.

کانکس فروشگاهی چیست؟

کانکس فروشگاهی سازه‌ای پیش‌ساخته است که برای توزیع محصولات و فروش در فضاهای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کانکس دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که آن را برای کاربری فروشگاهی مناسب کرده است.

 

از مهم‌ترین ویژگی‌های کانکس دکه، باز بودن همه‌جانبه آن است. این کانکس ها به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که از همه طرف شیشه‌خور بوده و نمایی 360 درجه به درون کانکس فراهم کنند. معمولاً برخی از نماها به‌عنوان ویترین فروشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای کانکس فروشگاهی

کانکس فروشگاهی در مصارف گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و البته بسته به کاربردی که دارد اندازه آن نیز می‌تواند متغیر باشد. برخی از کاربردهای این محصول عبارتند از:

فروشگاه کتاب:

با توجه به دید خوبی که از بیرون به محصولات موجود در کانکس‌های فروشگاهی وجود دارد، قابلیت خوبی برای تبدیل شدن به یک فروشگاه کتاب دارد.

از این رو می‌توان این کانکس‌ها را به‌عنوان فروشگاه کتاب در بخش‌های باز مانند پارک‌های بزرگ، شهربازی‌ها و دیگر مناطق تفریحی مورد استفاده قرار داد.

اغذیه‌فروشی:

امروزه بسیاری از افراد خوش‌ذوق شروع به راه‌اندازی کسب‌وکار خود در کانکس‌های فروشگاهی به‌ویژه کانکس‌های سیار کرده‌اند.

 

فست‌فود و عرضه اغذیه یکی از کارهایی است که کانکس‌ فروشگاهی به خوبی می‌تواند از پس آن بربیاید. در هنگام سفارش کانکس فروشگاهی برای فست‌فود، باید دقت کرد تا جای وسایل پخت‌و‌پز به درستی تعیین شود و نحوه قرارگیری هود و دودکش به خوبی تنظیم شود.

سوپرمارکت:

برخی کانکس‌های فروشگاهی، به‌ویژه آن‌هایی که در خارج شهر و یا بوستان‌ها مشغول فعالیت هستند به سمت تبدیل شدن به یک سوپرمارکت بزرگ حرکت کرده‌اند.

 

در این دکه‌ها می‌توانید هر چیزی که در یک سوپرمارکت ارائه می‌شود را پیدا کنید. غذاهای سرد و گاهی حتی گرم هم در کنار نوشیدنی‌های گرم و سرد منوی این کانکس‌ها را تکمیل کرده است.

امنیت کانکس‌های فروشگاهی

همچون سایر سازه‌ها، امنیت در کانکس‌های مغازه‌ای هم امری مهم به شمار می‌آید. به‌ویژه که بسیاری از این کانکس‌ها فعالیت 24 ساعته دارند و یا دست‌کم تا پاسی از شب به فعالیت خود ادامه می‌دهند. برای امنیت این سازه‌ها از چندین روش مختلف استفاده می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

استفاده از ورق‌های ضخیم در ساخت بدنه: بدنه کانکس های فروشگاهی را می‌توان با ورق‌های ضخیم فولادی ساخت تا امکان نفوذ از طریق بدنه به حداقل ممکن برسد.

استفاده از شیشه سکوریت:

شیشه‌های ضدضربه می‌توانند نقش بزرگی در امنیت این نوع کانکس‌ها داشته باشند. چرا که بخش بزرگی از کانکس های فروشگاهی را شیشه تشکیل می‌دهد و تقریباً آسیب‌پذیرترین بخش کانکس هم همین قسمت است.

استفاده از حفاظ پنجره: حفاظ پنجره بیشتر در خانه‌ها و طبقات پایین آپارتمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این حفاظ‌ها معمولاً از تیغه‌های فولادی تشکیل می‌شوند که به‌عنوان لایه‌ای اضافی روی شیشه قرار می‌گیرند تا حتی در صورت شکستن شیشه هم امکان ورود به داخل وجود نداشته باشد. البته حفاظ‌های پنجره کانکس های فروشگاهی معمولاً باید قابل نصب و جدا شدن باشد تا در روزها جلوی زیبایی ویترین را نگیرد؛ مگر در مناطقی که امنیت پایینی دارند.

رعایت نکات بهداشتی در دکه‌ها

رعایت بهداشت در کانکس‌های مغازه‌ امروزی بسیار ساده‌تر از قبل شده است. بسیاری از این کانکس ها امکان شستشوی کف کانکس را فراهم کرده‌اند و به سادگی می‌توان شیشه‌های دکه را با مواد شوینده تمیز کرد. البته شرایط کرونا نیاز به حساسیت‌های بیشتری در زمینه مسائل بهداشتی دارد.

خوبی کانکس های مغازه‌ای این است که معمولاً تنها یک نفر در آن‌ها فعالیت می‌کند و امکان سرایت ویروس کرونا از یک نفر به افراد دیگر بسیار پایین است.

 

البته استفاده از ماسک برای همان یک نفر هم ضروری است، چرا که ارتباط بدون ماسک با مشتریان هم می‌تواند خطرآفرین باشد. ماسک سه لایه گزینه مناسبی برای این مورد است، چرا که هم قیمت آن پایین است و هم فیلترهای لازم برای حفظ سلامتی را دارد.

در صورتی که بیشتر از یک نفر در کانکس وجود داشته باشد لازم است تهویه مناسبی برای آن در نظر گرفته شود؛ یعنی پنجره‌های کانکس باز نگه داشته شود تا هوا جریان داشته باشد.

استفاده از کانکس مغازه‌ای برای فضاهای مسقف

کانکس های فروشگاهی لازم نیست الزاماً در فضاهای باز نصب شوند. مکان‌های مسقفی که سقفی بلند دارند، به‌طور مثال سوله‌های نمایشگاهی، هم می‌توانند محل مناسبی برای نصب کانکس‌های فروشگاهی باشند.
البته کاربری این کانکس‌ها محدودتر از کانکس های نصب‌شده در فضای باز هستند و نمی‌توان هر نوع کسب‌و‌کاری را در آن‌ها راه‌اندازی کرد.

تبلیغات