تبلیغات

تبلیغات

1+5 ایده جالب برای نگهداری گل و گیاه درخانه

مجموعه : مجله خبری
1+5 ایده جالب برای نگهداری گل و گیاه درخانه

این روزها گل و گیاه در میان مردم به ویژه خانم ها به شدت پر طرفدار شده و اگر کمی با دقت به آپارتمان ها توجه کنید قطعا می بینید که گل های زیبا و رنگارنگ در بالکن ها خود نمایی می کنند.

 

اما این فقط یک بخش ماجرا است. بخش غم انگیز ماجرا این است ک شما به عنوان یک فرد علاقمند به گل و گیاه، آن ها را با ذوق و شوق تهیه می کنید و به خانه می آورید، اما بعد از مدت کوتاهی می بینید که در حال پژمردن و خراب شدن هستند!

 

برای این که با این اتفاق ناگوار رو برو نشوید، باید نکات و ایده هایی را بکار ببرید تا گل و گیاه خانگی شما طراوت و زیبایی خود را حفظ کنند. پس برای آگاهی از این نکات در ادامه با ما همراه باشید. برای خرید گل و گیاه نیز میتوایند از صفحه گل و گیاه سیتروس در چچیلاس بازدید کنید.

 

ایده های جالب برای نگهداری گل و گیاه در آپارتمان

1+5 ایده جالب برای نگهداری گل و گیاه درخانه

نورگل و گیاه را تنظیم کنید

همه گل ها به یک میزان به نور احتیاج  ندارند. ممکن است خانه شما طوری قرار گرفته باشد که نورگیر نباشد، بنابراین شما به گل هایی احتیاج دارید که با نور کم سازگار باشند.

 خبر خوب این است که چنین گل هایی وجود دارند! مثلا گل آگلونما یک انتخاب بی نظیر است. این گل کم توقع و بی آزار هم زیباست، هم به نور بسیار کمی نیاز دارد و هم اینکه می تواند هوا را برایتان تصفیه کند.

بله ناسا این گل را به عنوان یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا معرفی کرده است. با این تفاسیر اگر تجربه زیادی در نگهداری گل و گیاه ندارید و نگران خراب شدن آن ها هستید، گل آگلونما می تواند پیشنهاد خوبی برای شما باشد.

گل های دیگری مثل آناناسیان، پرسیاوش، چتر پاپیروس و همین طور زبان مادر شوهر یا گیاه ماری هم انتخاب های خوبی برای نگهداری در خانه های کم نور هستند.

اما اگر منزل شما نور گیر خوبی دارد، توصیه می کنم گل شمعدانی را فراموش نکنید! در میان انواع گل و گیاه، شمعدانی یکی از محبوب ترین ها در میان خانواده های ایرانی محسوب می شود. شما می توانید این گل زیبا را در نور گیرترین قسمت خانه قرار دهید و از تماشای گل های رنگارنگش لذت ببرید.

 در ضمن گیاه سانسوریا یا زبان مادر شوهر علاوه بر اینکه می تواند در نور کم رشد کند، با نور زیاد هم سازگار است و زیبایی اش دو چندان می شود.

1+5 ایده جالب برای نگهداری گل و گیاه درخانه

گل و گیاه را زیاد جا بجا نکنید

گل و گیاه خانگی معمولا به یک محیط یکنواخت عادت دارند. بنابراین سعی کنید بعد از این که شرایط و ویژگی های گل و گیاه مورد نظرتان را سنجیدید، آن ها را همیشه در یک جای ثابت قرار دهید و بیش از حد جا بجا نکنید.

گل ها معمولا بعد از یک مدت به دما و نور محیط اطراف شان عادت می کنند. بنا برین وقتی شما مدام جای گل را عوض می کنید، در واقع باعث شوک و سردرگمی گل و گیاه شده و مانع رشد طبیعی آن می شوید.

 

اکسیژن گل و گیاه را تامین کنید

گل و گیاه هم مانند آدم ها برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد و اگر هوا و اکسیژن کافی به آن نرسد پوسیده شده و از بین می رود. بهترین راه برای رساندن اکسیژن به گل و گیاه زهکشی و ایجاد سوراخ هایی در کف گلدان است تا آب اضافی از گلدان خارج شود.

1+5 ایده جالب برای نگهداری گل و گیاه درخانه

به گل و گیاه آب بدهید، اما زیاده روی نکنید!

بسیاری از نیاز های گل و گیاه مثل ما آدم هاست. همان طور که ما آدم ها برای زنده ماندن به آب کافی نیاز داریم، گل و گیاه هم باید آبیاری شود. اما نکته مهم این است که این کار باید متناسب با نیاز و جنس گل و گیاه و همین طور در فواصل زمانی درست انجام شود.

به طور مثال کاکتوس ها گیاهان مقاوم تری هستند و به آبیاری زیادی نیاز ندارند. فقط کافی است بعد از خشک شدن سطح خاک به آن ها آب بدهید. توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد باعث پوسیده شدن ریشه گل و گیاه می شود.

همچنین از آب خیلی سرد برای آبیاری گل و گیاه استفاده نکنید. بهتر  است از آب ولرم و ترجیحا بدون کلر استفاده نمائید. نکته دیگر توجه به فصل هاست. قطعا گل و گیاه در فصل تابستان نسبت به فصول سرد سال به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

 

آب تخم مرغ پخته را دور نریزید!

بله درست دیدید! آب تخم مرغ پخته و آب پز شده را دور نریزید. چون این آب دارای املاح و مواد معدنی زیادی است که بسیار برای گل و گیاه شما مفید است. البته این تنها آب مفید برای گل و گیاه شما نیست. بلکه آّب اکواریوم ماهی و آبی که در آن سبزی شسته اید هم منبع خوبی برای آبیاری و تغذیه آن ها محسوب می شود.

مراقب شته ها باشید!

یکی از مشکلات اساسی در نگهداری گل و گیاه، حشرات و شته ها هستند که می توانند سالم ترین و شاداب ترین گل ها را هم در مدت کوتاه از پای در بیاورند. برای از بین بردن شته ها هم روش های شیمیایی و هم روش های طبیعی وجود دارد که توصیه می شود قبل از اینکه کار به جای باریک بکشد با روش های طبیعی ساده جلوی این اتفاق را بگیرید!

 

برای مثال می توانید آن ها را با آّب بشویید تا شته ها از گل و گیاه جدا شود، همچنین می توانید با یک اسفنج پنبه ای شته ها را از روی برگ ها پاک کنید. یادتان باشد که قسمت های آسیب دیده را حتما از گل و گیاه جدا کنید. از مایع ضرف شویی هم می توانید استفاده  کنید.

 

اما اگر گل و گیاه شما در محاصره شته ها گرفتار شده، چاره ای نیست جز این که از مواد شیمیایی مثل اسپری حاوی پریتین ها یا پریتروئید ها استفاده کنید.

در اینجا چند نکته ساده و کاربردی برای نگهداری گل و گیاه در خانه را بررسی کردیم. در مقاله های دیگر در سایت چچیلاس قسمت گل و گیاه سیتروس درباره طراحی آبنما سنگی ، آبنما های سنگی خانگی و … صحبت خواهیم کرد.امیدوارم با رعایت این نکات شما هم بتوانید گل ها را به خانه خود دعوت کنید و از تماشای زیبایی آن ها لذت ببرید.

 

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات