تبلیغات

تبلیغات

7 روش روانشناسی اثبات شده برای تبدیل شدن به فردی موفق در زندگی

7 روش روانشناسی اثبات شده برای تبدیل شدن به فردی موفق در زندگی

موفقیت اتفاقی نیست! به ابزارها و شیوه‌‌هایی نیاز است تا فرد بتواند به موفقیت دست پیدا کند. بعضی مواقع اینها شامل افزایش نیروی اراده‌ است و مواقعی دیگر، بلند شدن و تکان دادن گرد‌و‌خاک از روی خود.

 

از زاویۀ روانشناسی، راه‌هایی بررسی شده است که افراد موفق به دفعات برای نیل به هدف از آنها استفاده می‌کنند. در این مقاله، چند راز مهم برای موفقیت فردی را گرد آورده‌ایم.

 

1- داشتن ذهنیت رشد برای رسیدن به موفقیت

دو نوع ذهنیت وجود دارد: ذهنیت رشد که می‌گوید انسان ظرفیت توسعه و پیشرفت را دارد؛ ذهنیت ثابت که عکس این قضیه است. انسان‌های موفق همیشه خودشان را در حال رشد می‌بینند. به هر چیزی چنگ می‌زنند تا مسیر رشدشان پیوسته ادامه پیدا کند.

با چنین ذهنیتی، ناممکن برای ما وجود نخواهد داشت. بالاخره بعد از صد بار امتحان، از سد موانع خواهیم گذشت. مسیر منتهی به موفقیت هم به گونه‌ایست که حتما باید صبر و حوصله به‌خرج داد. گامها را یکی پس از دیگری بلند کرد و به جلو پیش رفت.

 

2- تمرین خود خواسته راه رسیدن به موفقیت

تکرار مداوم بعضی کارها به موفقیت می‌انجامد. معمولاً به چنین کاری تمرین کردن می‌گویند. اما تمرین خود خواسته از نوع پیشرفته‌تر آن است. اینکه سعی داشته باشیم از کنج خلوتمان بیرون بیاییم نوعی تمرین خود خواسته است.

 

تمرین خود خواسته در ارتباط با ذهنیت رشد عمل می‌کند. چون قصد رشد داریم، پس تمرین می‌کنیم. تمرین سبب می‌شود در کارمان به مهارت دست پیدا کنیم. کسب مهارت نیز به نوبۀ خود باعث می‌شود در زندگی چند قدم جلوتر از بقیه قرار بگیریم.

 

قرار نیست برای کارهایی که انجام می‌دهیم انتظار دستمزد یا تشویق آنی داشته باشیم. گاهی پیش می‌آید که باید خودمان را خیس عرق کنیم تا روزی به نتیجۀ دلخواه‌مان برسیم. شما هم تمرین کردن را تمرین کنید.

 

7 روش روانشناسی اثبات شده برای تبدیل شدن به فردی موفق در زندگی

3- مهربانی در قبال خود رمز موفقیت

طبیعی است که برای موفقیت صد‌در‌صدی همه ابزارها را در اختیار نداشته باشیم. طبیعی است که بخشی از کارهایمان بر دوش دیگران سنگینی کند. مهربان بودن در قبال خود به ما می‌آموزد به خودمان سخت نگیریم. هر کسی کمبودهایی دارد. با تکیه بر دیگران است که می‌توان کمبودها را برطرف کرد و از طرفی، پیوند مودت و دوستی برقرار ساخت.

 

به همین دلیل، همیشه خوش‌بین باشید. نترسید از اینکه برای نیل به اهدافتان دست طلب به سوی کسی دراز کنید. امروز دیگران به شما کمک می‌کنند، فردا شما در رسیدن به هدف، به آنها کمک خواهید کرد.

 

4- تسلیم نشدن لازمه موفقیت در زندگی

همیشه شنیده و خوانده‌ایم که فلان دانشمند چند بار ایده‌اش را به این و آن نشان داده است تا توانسته بودجه‌ای برای ساخت اختراعش گرد آورد. یا نویسنده‌ای مثل جی. کی. رولینگ، خالق سری کتابهای هری پاتر، تا چه حد تلاش کرد تا ناشری برای چاپ سری اول کتاب به‌دست آورد.

 

در بین مشاهیر و بزرگان ایران نیز کم افرادی نبوده‌اند که دست از تلاش شبانه‌روزی بر نداشتند و پس از سال‌ها زحمت به جایگاهی در اجتماع دست یافتند. افرادی هم مثل صادق هدایت، نویسنده پر آوازه که جزو آن دسته از نویسندگان بزرگی است که زندگی آنها به خودکشی منجر شد، حتی در این راه پس از مرگشان شناخته‌تر هم شدند.

شما هم در مسیر آرزوهایتان هیچگاه دست از حرکت بر ندارید و با آخرین توان به سمت هدفتان پیش بروید.

 

5- برای موفقیت باید آگاهی داشت

در اینجا، آگاهی یعنی متمرکز ساختن حواس و استفاده از این حواس برای فکر کردن در مورد موضوعات واقعا مهم. تحقیقات نشان داده است آگاهی ابزار بسیار مفیدی برای کسانی است که بین جلسات، وظایف، مسایل کاری و خانوادگی و غیره در حال دست‌و‌پا زدن هستند. این افراد با داشتن چنین ابزاری می‌توانند روی کارهای مهمشان متمرکز شوند و رشته کارها از دستشان خارج نشود.

با این ابزار می‌توانید آرامشتان را در محیطهای پر فشار حفظ کنید. با خونسردی به کارها رسیدگی کنید و مشکلات روانی و سلامتی برایتان ایجاد نشود. حتما در روز وقتی در نظر بگیرید و در خلوت به کارهای مهمتان فکر کنید.

7 روش روانشناسی اثبات شده برای تبدیل شدن به فردی موفق در زندگی

6- برای موفقیت باید اهداف را به سیستم بدل ساخت

زیاد پیش می‌آید روی اهداف بلند‌مدت تمرکز داشته باشیم و اصلا توجهی به مسیر رسیدن به هدف نداشته باشیم. افراد موفق سعی می‌کنند به گام‌هایی هم بر می‌دارند توجه نشان دهند. از لحظه لحظه مسیر لذت ببرند و منحصرا به هدف چشم ندوزند.

چنین سیستمی حس خوبی به انسان می‌دهد. ما را متوجه اطرافمان می‌سازد و شاد زندگی کردن را به ما می‌آموزد. مسلم است که هر فردی با چنین سیستم از دویدن دنبال آرزوهایش خسته نمی‌شود. شما هم برای خودتان سیستمی از پیگیری مسیر حرکتتان در نظر بگیرید تا خسته و دل‌زده نشوید.

 

7- برای موفقیت صرفا به قوه اراده متکی نباشید

اراده خیلی جاها به درد ما می‌خورد و باعث می‌شود با هر زحمت و حتی بی‌میلی هم که شده کارمان را به سرانجام برسانیم. اما باید دانست راه‌های ساده‌تری هم برای خلاصی از شکنجه این همه درد و زحمت هم وجود دارد.

 

مثلا حذف کردن مسایلی که باعث حواس‌پرتی در محیط کارمان می‌شود یکی از این راه‌هاست. ضمن کار، موبایل را خاموش کنید و وقتهای معینی برای برداشتنش در نظر بگیرید. شرایط محیطی را آن طور که دوست دارید مهیا کنید و بعد به کار مشغول شوید.

 

بدین شکل قوه اراده شما هم تحلیل نمی‌رود و برای کارهای بیشتر نیرو و انرژی برایتان باقی خواهد ماند.

تبلیغات