تبلیغات

تبلیغات

افزایش سرعت اینترنت و راه حلی سریع برای اشتغالزایی پایدار!

افزایش سرعت اینترنت و راه حلی سریع برای اشتغالزایی پایدار!

افزایش سرعت اینترنت و راه حلی سریع برای اشتغالزایی پایدار! در کمتر از دو دهه ای که اینترنت به صورت جدی وارد ایران شده است ، مشاغل فراوانی پدید آمده است: از فروشگاه های اینترنتی تا طراحان وب و بازی های آنلاین و از رسانه های اینترنتی تا تبلیغات در فضای مجازی.افزایش سرعت اینترنت = اشتغالزایی پایدار

بی تردید امروزه میلیون ها شغل در ایران مستقیم و غیر مستقیم به فضای مجازی وابسته است. بدین سان که اگر اینترنت از کشور حذف شود ، در آنِ واحد میلیون ها نفر به طور کامل بیکار خواهند شد و این گذشته از تبعات اجتماعی ، اقتصادی و حتی سیاسی آن است.

 

مروری بر آنچه در عرصه اینترنت در ایران گذشته ، به سادگی نشان می دهد که با افزایش سرعت اینترنت در کشور و گسترش ضریب نفوذ آن، بر میزان اشتغالزایی نیز به طور ملموس و معنی داری افزوده شده است.

 

نکته جالب توجه این است که اشتغالزایی ناشی از اینترنت ، عمدتاً دولتی نبوده است و افراد با هزینه خودشان، کارآفرینی کرده و علاوه بر خود ، تعداد دیگری را مشغول به کار کرده اند.  تنها کاری که دولت کرده است ، ایجاد زیرساخت هایی بوده است که خود نیز از آن به عنوان نهاد حاکمیتی استفاده می کند.

 

ویژگی مهم کارآفرینی اینترنتی ،این است که برای بخش اعظم فعالیت های اینترنتی ، سرمایه گذاری کلانی لازم نیست و افراد بیشتری می توانند در این عرصه فعالیت کنند که این خود به عدالت اقتصادی کمک می کند. مثلاً اگر تا دیروز ، برای راه اندازی یک فروشگاه باید صدها میلیون تومان هزینه خرید یک مغازه در نقطه خوبی از شهر می شد و تنها افراد متمول از عهده این کار بر می آمدند، امروز افراد پرشماری می توانند فروشگاه خود را در فضای مجازی ایجاد کنند و کسب درآمد نمایند.

 

برخلاف تصورات اولیه که از عدم شناخت اینترنت ناشی می شد، فعالیت های اینترنتی بسیار شفاف تر از فعالیت های سنتی است. به عنوان مثال، در یک فروشگاه عادی ، نمی توان به طور دقیق تراکنش مالی صورت گرفته را محاسبه کرد. اما در یک فروشگاه اینترنتی، چون همه فرایند خرید ، در بستر اینترنتی یک بانک واسط صورت می گیرد، ریال به ریال خرید و فروش های آن ، قابل رصد است.

 

همچنین بهبود زیرساخت های اینترنتی کشور ، می تواند سرفصل جدیدی را در صادرات غیر نفتی ایران باز کند. هم اکنون برنامه نویسان بسیار مجربی در کشور حضور دارند که خلاقیت های آنان در برنامه نویسی و تولید محصولات مبتنی بر وب ، زبانزد خاص و عام است. بسیاری از برنامه نوبسان ایرانی هم در سال های اخیر به دلیل فقدان فضای مطلوب کسب وکار اینترنتی در ایران ، جذب شرکت های IT خارجی مانند گوگل شده اند.

 

در صورت ارتقاء سرعت اینترنت در ایران و رسیدن آن به حد متعارف جهانی و نیز مهیا بودن شرایط دیگری مانند تضمین حقوق معنوی مؤلفین فضای مجازی، می توان با کمترین هزینه بر روی صادرات محصولاتی مانند نرم افزار و بازی های رایانه ای و اینترنتی حساب ویژه گشود و در آمدهای میلیارد دلاری نصیب کشور کرد.

 

مسؤولانی که به حق دغدغه اشتغال جوانان را دارند، بدانند که یک راه حل سریع – واقعاً سریع – برای جهش در حجم اشتغالزایی ، “لغو محدودیت های اینترنتی و در رأس آن ، آزادسازی سرعت اینترنت” است.

 

 اطمینان می دهیم که با ایجاد گشایش در فضای اینترنت ایران، شکوفایی اقتصادی و اشتغالزایی پایدار سرعتی چند برابری خواهد داشت و این به سود مردم و نظام است.

 

 

a