تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

وقتی همسرم همكارم می‌شود!

وقتی همسرم همكارم می‌شود!
تا ماشین را روشن كنی منم اومدم…..از آقای… راجع به مرخصی هفته بعد سوال كردی؟….. ناهار خوردی؟ چقدر زود !…… چند دقیقه صبر كنی منم كارم تموم میشه و میام
تا ماشین را روشن كنی منم اومدم…..از آقای… راجع به مرخصی هفته بعد سوال كردی؟….. ناهار خوردی؟ چقدر زود !…… چند دقیقه صبر كنی منم كارم تموم میشه و میام…….. فردا صبح سر راه یادم بنداز بریم مدرسه بچه‌ها و…….
شما هم این تجربه را دارید؟ این كه از صبح تا شب همراه و در كنار همسرتان باشید؟ از صبح تا بعد از ظهر در نقش همكار او و از بعد از ظهر تا شب هم همسر او خواهید بود؛ همیشه در كنار هم. شاید اگر این تجربه را نداشته باشید، فكر كنید كه حتماً شانس بزرگی را در زندگی از دست داده‌اید.
اما اگر مدتی در این موقعیت قرار بگیرید، سختی‌های آن را بیشتر حس می‌كنید. اما به واقع این نوع زندگی خوب است یا بد؟ این‌كه همراه همسرتان و در كنار او در یك سازمان یا حتی در یك اتاق كار كنید؟ البته اتفاق عجیب و بعیدی نیست اگر كسی همراه همسرش در سازمانی كاركند. خیلی از افراد در محیط كار با یكدیگر آشنا شده و بعد هم ازدواج می‌كنند. آن روال كار هم ممكن است سال‌ها ادامه داشته باشد، یعنی یك عمر كار همراه یكدیگر.
فكر كنم هیچ خوب و بد مطلقی در این زمینه وجود نداشته باشد. اما تجربیات افرادی كه در این شرایط هستند شاید گوشه‌ای از سختی‌ها یا خوبی‌ها و فایده‌های این موقعیت را نشان دهد.
مثل همه موارد دیگر، از نظر برخی این شیوه زندگی تحمل ناپذیر و وحشتناك است و گروهی نیز آن را موقعیتی عالی قلمداد می‌كنند. از این رو به هر دوی این نظرات نگاهی می‌كنیم تا شاید بتوان تصمیمی در مورد خوب یا بد قضیه گرفت.
البته باید گفت كه قضاوت در این مورد بیشتر به شرایط زندگی، كار، روحیه، مسوولیت‌پذیری، توقعات و سلیقه خود افراد مربوط می‌شود. این‌كه ما چه چیزی می‌خواهیم و چگونه در خانه و محل كار برخورد می‌كنیم، همسر ما چگونه آدمی است و توقعاتش را چگونه بیان می‌كند و…
وقتی كه همسر، همكار خوبی نیست
شاید در این دوران این نوع زندگی رو به كاهش باشد، چرا كه اغلب افرادی كه چنین شرایطی دارند، معتقدند این نوع زندگی هم از نظر كاری و هم از نظر خانوادگی مخرب و آزاردهنده است. ولی سوال این است كه آیا لذت‌بخش نخواهد بود كه همراه و در كنار كسی كه به او علاقه دارید كار كنید؟ پاسخ بسیاری از افراد این است كه دقیقا به همین دلیل نمی‌توان این شیوه را ادامه داد. شما كسی را انتخاب كرده‌اید تا با هم زندگی كنید و حالا به معنای واقعی و در تمام لحظه‌ها با هم هستید. این موضوع، تداخلی جدی در كار و زندگی شخصی افراد پدید می‌آورد كه باعث صدمه به زندگی خانوادگی خواهد شد.
خوب است توجه كنیم كه همیشه رابطه زناشویی نیاز به كمی خلوت و زندگی شخصی دارد كه باید توسط تمام همسران رعایت شود. در این شرایط وجود همیشگی شخصی دیگر در كنارتان (هر چند كه همسرتان باشد) چندان هم خوشایند نخواهد بود.
شاید هم فكر كنید كه از نظر مالی این حالت كمی به نفع شماست، به عنوان مثال زمانی كه شركت سودی یا پاداشی به كارمندانش می‌دهد، شما هر دو سود برده‌اید. اما اگر شركت در معرض ضرر و زیان و ورشكستگی قرار گیرد چه؟ آنگاه نیز هر دوی شما ممكن است كار خود را از دست بدهید.در ضمن وقتی مانند هر زن و شوهر دیگری بحث و مشاجره دارید، شرایط سخت‌تر می‌شود. شاید حتی در محیط كار جملات یا رفتاری علیه همسر خود داشته باشید و سپس پشیمان شوید.
همچنین با توجه به شرایط كاری ممكن است هر دوی شما در زمانی خاص تحت استرس و فشار باشید؛ بنابراین از آنجا كه تحریك پذیری و كج خلقی از علائم و پیامدهای استرس است، این حالات در محیط كار می‌تواند بر زندگی شخصی و خانوادگی شما نیز تاثیر جدی بگذارد.گروهی نیز كمی پیش می‌روند و تنها به مشكلات همسران اكتفا نمی‌كنند، چرا كه خیلی از عوامل می‌توانند مشكلاتی را نه تنها برای زن و شوهر بلكه برای سازمان یا شركت محل كار آنها نیز ایجاد كنند. شرایطی را تصور كنید كه در آن زن خانه، منشی سازمان باشد و اوست كه محرم اسرار و آگاه از مسائل محرمانه آن سازمان است مانند حقوق‌ها و دستمزدها، شیوه تولید، خریدها و… در این شرایط او می‌تواند همه این مسائل را با همسرش نیز در میان بگذارد و همین امر می‌تواند مشكلاتی را برای سازمان فراهم كند. پس گاهی مشكلات كار در یك محیط، فقط به زندگی زن و شوهر ختم نشده و دامان سازمان یا شركت را هم می‌گیرد.
قوانین خاص همسران
كار كردن همراه با همسر و در یك مكان، چندان ساده هم نیست. شما باید شرایط و قوانینی برای كار كردن كنار یكدیگر تعیین كنید تا زندگی موفق و به دور از دردسری داشته باشید. حتی موفق‌ترین و خوشبخت‌ترین زوج‌ها نیز همیشه و در هر موردی توافق نظر ندارند و این مساله بخصوص زمانی كه مربوط به مسائل مالی و كاری باشد بیشتر به چشم می‌آید. یكی از دلایل اصلی این حالت نیز تفاوت تصمیمات كاری میان زن و مرد است. تفاوتی كه از ذات و طبیعت آنها نشات می‌گیرد.
زنانی كه همكار همسرانشان هستند، یك بعد جدید به زندگی خود وارد می‌كنند. زمانی كه شما اینقدر به یكدیگر نزدیك هستید، ممكن است در زندگی شخصی و كاری شما اختلالاتی به وجود آید و گاهی سخت باشد كه میان زندگی فردی و اجتماعی تفاوت قائل شوید.
یكی از نكات منفی این حالت زمانی رخ می‌دهد كه وقتی دو نفر تا این حد باهم درگیر می‌شوند، روابط شخصی، امور كاری و حتی بچه‌ها را نیز در گیر كرده و حتی گاهی موجب آسیب رساندن به آنها می‌شوند.
همسری هوشمند ممكن است بتواند جلوی بروز این مشكلات را همان ابتدا بگیرد. پس اگر شما هم از همان ابتدا با مشكلاتی مواجه شده‌اید بیشتر دقت كنید تا در آینده افسوس نخورید.
كار یا خانه
شاید یكی از راه‌ها این باشد كه خانه را از محل كار جدا كنید. البته برای كسی كه بیرون از خانه كار می‌كند، جدا كردن زندگی شخصی از زندگی كاری امری مهم و حیاتی است. با این حال برای همسرانی كه همراه هم كار و زندگی می‌كنند، این تفاوت اهمیتی ویژه می‌‌یابد. پس قانونی بگذارید كه مسائل كاری در محیط كار و مسائل خانوادگی در خانه باقی بمانند. هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی مسائل كار و خانه و خانواده را با هم درگیر نكنید.
حفظ رابطه با همسر
وقتی شما به این نزدیكی با همسر خود كار می‌كنید برای داشتن رابطه‌ای سالم و موفق باید روابط خود را با همسرتان بیش از افراد دیگر حفظ و تقویت كنید. بكوشید كه در تمام سختی‌ها و تكرارهای هر روز محیط كار، نكته‌ای جدید برای بهبود رابطه خود بیابید.
همكار و همسر در كنار هم
اما همه كه مثل هم نیستند. برخی نیز بر این باورند كه كار در كنار همسر فرصتی فوق العاده است. البته همه چیز بستگی به سازگاری همسران و رفتار آنان دارد. گاهی افراد می‌توانند در شرایط استرس‌زا و موقعیت‌های دشوار كاری، به كمك همسرشان از استرس و افسردگی خود بكاهند. همسرانی كه این فرصت را ایده آل می‌دانستند، بر این عقیده بودند كه كار در كنار همسرشان، استرس‌های آنها را كمتر كرده است. استرس كمتر در محیط كار نیز خود موهبتی است كه باید قدر آن دانسته شود.
زوجی نیز خودشان را مانند آتش و بستنی می‌دانستند. هر وقت كه از كار و شرایط محیط ناتوان و عصبانی می‌شدند، یكی نقش بستنی در روزهای گرم تابستان را بازی می‌كرد و همسرش را آرام می‌ساخت. آرامش یكی و عصبانیت دیگری با خنثی كردن آثار مخرب كاری، باعث بهبود روابط و كار آنها شده بود. اگر شما هم چنین روحیه‌ای دارید، كار با همسرتان را از دست ندهید. همین طور از دیگر فواید كار كردن همراه همسر، شرایط مالی بهتر است. در آن صورت هر دو نفر به فكر درآمد و مخارج بوده و می‌توانند از مخارجی مانند هزینه رفت و آمد خود بكاهند.
همچنین در این شرایط می‌توان روابط میان زن و شوهر را بهبود بخشید، البته به شرطی كه همسر و روابط با او در اولویت قرار گیرد.در ضمن كار سخت و زیاد چیزی است كه هر رابطه‌ای را با آسیب‌های جدی مواجه خواهد كرد. مگر زمانی كه علاقه، وفاداری و تعهد در آن رابطه پررنگ‌تر باشد. در چنین شرایطی می‌توان به قدرت رابطه ایمان آورد.
گاهی نیز همسران از شرایط سخت كار و حجم زیاد آن شكوه و شكایت دارند، در این شرایط خیلی بهتر است كه آنها همكار هم باشند. این گونه شرایط برای هر دو نفر قابل تحمل‌تر خواهد بود.
یكی از نكات اساسی این است كه هنگام كار كردن با همسرتان باید به عقاید، نظرات، تصمیمات، اولویت‌ها و آزادی او احترام بگذارید كه همین نكته بظاهر ناچیز در پیوند بیشتر شما بسیار مؤثر خواهد بود.
سرانجام ممكن است در محیط كار نیز اوقاتی خوب و شاد كنار هم داشته باشید. لحظاتی كه خاطراتی خوب به بار خواهند آورد.
در هر صورت باید بدانیم كه خوب یا ناخوشایند بودن این رابطه امری نسبی است و به ویژگی‌ها و خصوصیات كار و روحیه زن و شوهر بستگی دارد. اما در هر صورت همیشه خوب است كه مسائل و مشكلات كار را در محیط كار گذاشته و زندگی شخصی را برای خانه.
 

تبلیغات