تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

درخت کاج؛عامل تنش در مرز لبنان – اسرائیل

مجموعه : مجله خبری
بین الملل > خاورمیانه  – لبنانی ها یک به یک با هم تماس می گیرند و یک سوال ساده را می پرسند: باز هم جنگ؟این بار به خاطر یک درخت؟
درخت کاج؛عامل تنش در مرز لبنان - اسرائیل

رابرت فیسک
فکر می کنید یک درخت می تواند جنگی در خاورمیانه به راه بیندازد؟این اتفاق دیروز در مرز میان لبنان و اسرائیل رخ داد.
این شیوه سوال کردن در حقیقت نمادی از آتش افروزی است در منطقه ای که مورد توجه همزمان و هم اندازه اعراب و اسرائیلی ها قرار دارد، در منطقه ای که جز یکی از خطرناک ترین مناطق مرزی است ، در منطقه ای که دیروز به حمامی از خون شباهت داشت. خون سه سرباز لبنانی، یک ژنرال اسرائیلی و یک روزنامه نگار لبنانی که در حاشیه روستای ادیسه مشغول تهیه خبر بود .

پس از آنکه تانک ها به حالت آماده باش درآمدند، موشک های اسرائیلی در حالت اضطرار قرار گرفتند و لبنانی های موتور ماشین های زرهی خود را گرم کردند، سازمان ملل از دو طرف خواست خویشتن داری به خرج دهند. این جنگ در مقابل چشمان نیروهای حافظ صلحی از اسپانیا و مالزی آرام گرفت .
این اتفاق پس از دیدار رهبران عرب در بیروت، پس از حمله موشکی به مرز اردن و ادعای سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در خصوص دست داشتن اسرائیل در ترور رفیق حریری رخ داد. چند ساعت پیش از این درگیری لبنانی ها از دستگیری یک جاسوس دیگر لبنانی در سیستم مخابراتی خود خبر دادند .

به داستان درخت برگردیم. همه چیز به درخت کاج یا صنوبر کذایی برمی گردد که در هوای داغ و 46 درجه ای لبنان ، مانع از دید دوربین های اسرائیلی نصب شده در مرز میان دو طرف شده بود .اسرائیلی ها تلاش می کنند از بالابری برای کوتاه کردن شاخه های این درخت استفاده کنند. مشکل از همین جا آغاز شد. کسی نمی دانست که شاخه های آویزان این درخت در مرز لبنان هستند یا خاک اسرائیل ؟ در سال 2000 میلادی بود که سازمان ملل حد فاصله میان لبنان و اسرائیل را با خطی ابی رنگ مشخص کرد. پشت این مرزها به باور لبنانی ها سیم خاردارهای اسرائیل قرار دارد . سیم خاردارهایی که برق در انها جریان دارد . بنابراین زمانی که لبنانی ها بالابری را می بینند که سربازی اسرائیلی از آن آویزان شده است ، این حرکت را به تخطی اسرائیل از احترام به خطوط مرزی تعبیر می کنند. چند تیر هوایی به نشانه اعتراض و هشدار از سوی ارتش لبنان شلیک می شود . اسرائیلی ها که این سوی حفاظ های مرزی ایستاده بودند، از تیراندازی هوایی حذر می کنند و ترجیح می دهند مستقیما قلب سربازان لبنانی را نشانه روند .

در همین فاصله زمانی بود که خبرنگار روزنامه الاخبار برای پوشش خبری به ادیسه می اید . چند دقیقه بعد از ورود او راکتی از سوی اسرائیل شلیک می شود . راکتی که به خودرو حامل این خبرنگار و سه سرباز لبنانی اصابت می کند. سربازان لبنانی هم که از بیروت دستور می گیرند شلیک می کنند و ژنرال ارتش اسرائیل در این مسیر کشته می شود. حزب الله لبنان پنج ساعت زودتر از اعلام رسمی خبر مرگ این ژنرال از سوی اسرائیل ، این خبر را مخابره می کند . حالا بسیاری ادعا می کنند که یک سرباز اسرائیلی با تلفن همراه خود و در جامه جاسوس لبنان خبر مرگ فرمانده اش را مخابره کرده است .

تمام عصر دیروز به تبادل اتهام میان اسرائیل و لبنان گذشت. اسرائیل کل ماجرا را سوتفاهمی ساده می داند. سعد حریری در گفتگو با حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر این حرکت لبنانی ها را به نقض حریم زمینی و هوایی لبنان تعبیر می کند . اسرائیل هم ادعا می کند که پرونده این حمله را به شورای امنیت ارجاع می دهد.
اسرائیلی ها هشدار می دهند که در صورت ادامه این رفتارها از سوی لبنان ، خشونت ها ادامه خواهد یافت! پرسش اینجاست که یک درخت ساده باعث و بانی این حجم از ناآرامی ها شده است؟ بی شک اسرائیل بدش نمی آید که پیش از آغاز نبردی جدی برای چندمین بار با لبنان ، پرونده ای قطور برای توجیه عملکرد خود دست و پا کند . اسرائیلی ها پیش از این نیز هشدار داده بودند که در ششمین حمله به لبنان در 32 سال گذشته ، به اداره جات دولتی حمله خواهند کرد .

بیست و چهار ساعت پیش از این حادثه بود که شورای روابط امور خارجی ایالات متحده نسبت به جنگی بزرگ در خاورمیانه هشدار داده بود. تانک های اسرائیلی دیروز مورد استفاده قرار گرفتند. ارتش لبنان به حالت آماده باش درآمده است . سیستم مخابراتی در لبنان از کار افتاده است نه به خاطر جاسوس های اسرائیلی که در آن فعالیت داشته اند، بلکه به این دلیل که همگان با هم تماس بگیرند و سوال کنند که : جنگ جدیدی در راه است؟ آن هم به خاطر یک درخت؟
 
 

تبلیغات