تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

مسجد ذوالفقار

مسجد ذوالفقار در بازار و در محله نیم آورد اصفهان قرار دارد كه در زمان صفویه یكی از محلات آباد و پرجمعیت اصفهان بوده است. مسجد ذوالفقار در زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی دومین حكمران این سلسله ساخته شده است.كتیبه‌ای كه به خط ثلث با كاشی سفید معرّق بر زمینه لاجوردی بر سر در مسجد نوشته شده به نام شاه طهماسب و ذوالفقار كه اسم مسجد است اشاره كرده و تاریخ آن نیز سال 950 هجری قمری است.خطاط این كتیبه محمد سیاوش است. در این كتیبه نام شیخ محمد صفی كه بانی مسجد بوده است نیز آمده است.بر در قدیمی مسجد ذوالفقار به خط ثلث برجسته اشعاری در مدح و ستایش حضرت رسول (ص) و حضرت علی ابن ابیطالب (ع) منقور است.

مسجد ذوالفقار

بربالای كتیبه سردر مسجد لوح سنگی سیاه رنگی نصب شده كه با خط ثلث برجسته عباراتی روی آن نوشته شده است.

محمد عربى آبروى هر دو سراى

کسى که خاک درش نیست خاک بر سر او

شنیده ام که تکلم نمود همچومسیح

بـدیـن حـدیـث لب لعـل روح پــرور او

که من مدینة علمم على در است مرا

عجب خجستـه حدیثسـت من سگ در او

و بر روى درى که به سوى کوچه باز مى شود ، عبارت زیر نوشته شده است :

قال الله تبارک و تعالى : و ان المساجد لله فلا تدعوا مع الله احداً»

 

لوح بزرگتری نیز به رنگ سیاه در ایوان جنوبی نصب شده است. تاریخ این لوح سال 1037 قمری آخرین سال سلطنت شاه عباس اول است و مفاد آن بخشودگی مالیات برخی اصناف می‌باشد.

نقش كتیبه‌ها به غیر از مفهوم مذهبی آن، زیبایی خاصی به این اثر بخشیده است. در مسجد جامع اصفهان نیز از این گونه كتیبه‌ها كه از بخشودگی مالیاتی حكایت می‌كند، دیده می‌شود.

شاید پادشاهان صفوی بدین گونه می‌خواستند حمایت اصناف را به سوی خود جلب كنند تا بدین وسیله بر مدت فرمانروایی‌شان بیفزایند.

مسجد و مدرسه و حمام ذوالفقار هنگامی در اصفهان ساخته شد كه هنوز این شهر پایتخت نشده بود.

این نكته بیانگر این مطلب است كه شهر اصفهان حتی در زمانی كه مركز حكومت نیز نبود مهم و آباد بود و حكّام و امراء و بزرگان كشور به آن توجه مخصوص داشتند.

 

منبع :همشهری آنلاین

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات