تبلیغات

تبلیغات

تشخیص مرض قند

مجموعه : پزشکی و سلامت

افراد مختلف به راههای گوناگونی ممكن است به وجود بیماری قندشان پی ببرند. در مرض قند نوع 2، معمولاً پزشك شما اولین كسی است كه پی به مرض قندتان می برد كه این امر خواه به علت علایمی كه دارید و یا به علت بررسی های معمول (چك آپ) كه انجام می دهید مشخص می گردد.گاهی اوقات بعضی از افرادی كه به چشم پزشكی مراجعه می كنند بعلت وجود علایم چشمی دیابت كه به رتینوپاتی دیابتی معروف است، چشم پزشك به وجود بیماری مرض قند در آنها پی می برد. رتینوپاتی دیابتی به تغییراتی كه در رگهای چشم براثر مرض قند ایجاد می گردد گفته می شود.
اگر شما دارای علایمی هستید كه پزشكتان به وجود مرض قند در شما مشكوك شده است، او از شما خواهد خواست كه آزمایش قند خون و ادرار را انجام دهید. در صورتی كه میزان قند خون شما زا میزان طبیعی آن بیشتر باشد شما به دیابت یا مرض قند دچار هستید. در اكثر موارد با همین آزمایش ساده می توان به وجود مرض قند در افراد پی برد اما در بعضی موارد كه قند خون افراد در حد مرزی یعنی در بالاترین حد طبیعی خود قرار دارد باید یك آزمایش دیگر هم انجام داد تا مشخص گردد كه آیا واقعاً فرد به مرض قند مبتلاء هست یا خیر. در چنین مواردی آزمایش تحمل گلوكز خوراكی انجام می شود. این آزمایش بدین صورت است كه ابتدا قند خون ناشتای فرد آزمایش می شود سپس یك نوشیدنی حاوی مقادیر مشخصی گلوكز (قند) به شخص داده می شود تا آن را بخورد و بعد هر نیم ساعت به مدت دو ساعت خون او گرفته می شود تا مشخص گردد كه بدن با این گلوكزی (قند) كه خورده می شود چه رفتاری می كند و چگونه آن را جذب می نماید.


آزمایش تحمل گلوكز (قند) خوراكی
اگر در آزمایش دیده شود ك هقند خون شما در محدوده مرزی قرار دارد، پزشك ممكن است بریا شما درخواست، آزمایش تحمل گلوكز خوراكی نماید. براساس نتایجی كه در این آزمایش بدست می آید، سه امكان وجود خواهد داشت:

– قند خون شما ممكن است در محدوده طبیعی قرار داشته باشد كه در این صورت شما به دیابت مبتلاء نیستید.

– قند خون شما ممكن است از حد معمول بیشتر باشد اما به آن اندازه بالا نباشد كه تشخیص دیابت را بتوان برای شما داد. در چنین مواردی شما باید مراقب باشید كه ممكن است در آینده دچار دیابت شوید. در این حالت شما نیازی به درمان نخواهید داشت اما باید با پیروی از یك رژیم غذایی مناسب، از ابتلاء خود به دیابت پیشگیری نمایید.

– قند خون شما ممكن است به آن اندازه بالا باشد كه برای شما تشخیص دیابت داده شود. در این حالت، پزشك شما مناسب ترین درمان را برای شما انتخاب خواهد كرد.


پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات