تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

ابـهام سـیاسی در ایتالیا

مجموعه : جامعه و سیاست
ابـهام سـیاسی در ایتالیا

 

 «احتمال برگزاری انتخابات جدید در ایتالیا غیرمحتمل نیست. البته نمی‌توان نقش سیلویو برلوسكنی را برای ممانعت از ایجاد ائتلافی جدید توسط دشمن جدیدش نادیده گرفت.»
سایت اینترنتی زود دویچه آلمان در تحلیلی تحت عنوان "ابهام سیاسی در ایتالیا" نوشته است:
«درصورتی كه بحران سیاسی در ایتالیا به همین نحو ادامه یابد، جئورجیو ناپولیتانو رئیس جمهور این كشور مجبور خواهد شد تا با انحلال پارلمان، برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه‌های آتی را اعلام كند.
این در حالی است كه برلوسكنی در مقابل روزنامه‌ "La stampa" این كشور اظهار داشت كه هیچ بحران دولتی در ایتالیا وجود ندارد و از این رو نه ایجاد دولت موقت و نه انتخابات جدید در این كشور عملی نخواهد شد.
برلوسكنی در حالی خواستار كناره‌گیری جیان فرانكو فینی، شریك خود در دولت ائتلافی از حزب و همین طور سمت پارلمانی‌اش شده بود كه وی اكنون امیدوار است دشمن جدید وی و همین طور حزبی كه قرار است از سوی وی تشكیل شود یعنی حزب "آینده و آزادی برای ایتالیا" همچنان از دولت برلوسكنی حمایت كند و در زمینه اختلافات نظرها به توافقات مشتركی دست یابند.
اظهارات خوشبینانه‌ برلوسكنی در حالی مطرح می‌شود كه رسانه‌های این كشور ضمن غیر مهم خواندن این اظهارات، حدس می‌زنند كه برلوسكنی به طور پنهانی خود را برای انتخابات جدید در پاییز و یا حتی بهار سال آتی آماده می‌كند تا از این طریق بتواند از تشكیل یك ائتلاف قوی توسط فینی و دیگر دشمنان خود جلوگیری كند.
به گونه‌ای كه طبق نظر "لوكا ریكولفی"، جامعه شناس ایتالیایی، زمان علیه برلوسكنی سپری می‌شود.
طبق اظهارات ریكولفی، برلوسكنی اكنون تلاش می‌كند تا فینی را به عنوان خیانت‌كاری معرفی كند كه دولت انتخابی مردم را از دو سال پیش به ورطه‌ی نابودی كشانده است.
اكنون برای فینی این مساله محرز شده است كه برلوسكنی دیر یا زود تلاش خواهد كرد كه وی را به عنوان یك لكه ننگ از ائتلاف فراری دهد.
فینی هفته گذشته تشكیل یك گروه پارلمانی جدید را این گونه توجیه كرد كه برلوسكنی غیرلیبرال به وی و هوادارانش در خروجی را نشان داده است.
فینی علاوه بر این، گفت كه گرچه اكنون عقاید شخصی را روشن‌تر می‌توان بیان كرد، اما باید به دولت و برنامه‌ انتخابات تا حدامكان امین و وفادار ماند.
البته این مساله برای برلوسكنی خارج از ریسك نخواهد بود كه شرایط كشور به سمت و سویی كشیده شود كه انتخابات جدید و فوری برگزار شود، چرا كه رئیس جمهور را به بازی می‌كشاند كه وی تنها در این صورت باید انحلال پارلمان برای برگزاری انتخابات جدید را برعهده بگیرد و البته قبل از آن باید ابتدا شرایط برای تشكیل دولت انتقالی را فراهم آورد.
البته تشكیل دولت موقت پیشنهادی است كه از سوی دبیر كل حزب دموكراتیك كه بزرگترین حزب مخالف است و همین طور رهبر دموكرات مسیحی‌ها مطرح شده است، چرا كه این دو معتقدند در شرایطی كه ایتالیا در بحران اقتصادی به سر می‌برد كشور قادر به برگزاری انتخابات جدید نخواهد بود.»

ایسنا

 

بهترین جامعه و سیاست

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات