تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

مشكل ناسا برای خنک کردن ایستگاه فضایی

مجموعه : دانش و فناوری
مشكل ناسا برای خنک کردن ایستگاه فضایی

 
 سازمان ناسا برای یافتن راه حلی برای تعمیر نقص فنی جدی که نیمی از سیستم خنک کننده ایستگاه بین المللی فضایی را از کار انداخته، به شدت دچار مشكل شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، تیمهای مهندسی از زمان بروز نقص در روز شنبه تاکنون، بی وقفه در تلاش اند راه حلی برای تعمیر و بازگردادن ایستگاه به حالت عادی بیابند روز شنبه یکی از پمپهای انتقال دهنده مایع خنک کننده آمونیاک به کانالهای بخش راست ایستگاه در پی نقص فنی از کار افتاد.
اکنون ناسا اعلام کرده طی دو راهپیمایی فضایی که توسط دو فضانورد آمریکایی "داگلاس ویلاک" و "تریسی کالدول" انجام خواهد گرفت این نقص را جبران می کند. راهپیمایی اول روز پنجشنبه و به منظور تعویض پمپ انجام خواهد گرفت و راهپیمایی دوم نیز برای تکمیل نهایی این کار در روز یکشنبه آغاز خواهد شد.
پمپ سنگین 350 کیلوگرمی یدکی می تواند در هنگام نصب دردسرساز شود و از این رو فضانوردان باید به شدت مواظب نشت احتمالی آمونیاک باشند.
فضانوردان ناسا عصر روز دوشنبه بر روی زمین روند راهپیمایی فضایی به منظور تعویض پمپ آسیب دیده را در استخری بزرگ مورد بررسی قرار دادند که این شبیه سازی در روز سه شنبه نیز ادامه خواهد یافت تا در صورتی که به زمان اضافه نیاز باشد، راهپیمایی اول تا روز جمعه به تعویق بیافتد.
بر اساس گزارش سی بی سی، ناسا که قصد دارد به زودی جلسه توجیهی را درباره مشکلی که به آن دچار شده برگزار کند، اعلام کرده 6 فضانورد ایستگاه در امنیت کامل بوده و ایستگاه در شرایطی پایدار و ثابت قرار دارد، اما بسیاری از تجهیزات ایستگاه به منظور جلوگیری از بالارفتن حرارت و داغ شدن همچنان خاموش هستند.
 

تبلیغات