تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

ارائه تکنیک جدیدی برای تهیه تصاویر واضح از ستارگان

مجموعه : دانش و فناوری
ارائه تکنیک جدیدی برای تهیه تصاویر واضح از ستارگان
دانشمندان آمریکایی تکنیک جدیدی را ارائه کردند که با استفاده از یک لیزر و یک آینه می تواند در ارائه تصاویر واضح تر از ستارگان کمک کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پژوهشگران دانشگاه آریزونا به سرپرستی مایکل هارت این تکنیک جدید را ارائه کردند.

در این تکنیک از دستگاههای لیزری استفاده می شود که می توانند درخشش نور ستارگان را که در اثر برخورد با اتمسفر ایجاد می شوند حذف کند این درخشش سبب می شود که کیفیت تصاویر ستارگان پایین بیاید.

در حقیقت یکی از مشکلات ستاره شناسان در زمان رصد ستارگان با استفاده از تلسکوپهای زمینی، جریانهای اتمسفری است که نور اجرام آسمانی را متفرق می کنند این تفرق نور تهیه تصاویر واضح را دشوار می کند.

اکنون این دستگاه جدید با استفاده از یک دسته پرتو نور لیزر و یک آینه انعطاف پذیر که روی تلسکوپ زمینی نصب می شود توانسته است این مشکل را حل کند.

 

 ارائه تکنیک جدیدی برای تهیه تصاویر واضح از ستارگان

این دانشمندان در مرحله اول تحقیقات خود، یک دسته پرتو لیزری را از رصدخانه "مانت هاپکینز" به طرف اتمسفر هدایت و مشاهده کردند که نور لیزر نیز همانند نور تابیده شده از اجرام آسمانی در مقابل مولکولهای اکسیژن و نیتروژن در اتمسفر منعکس می شود و نقاط نوری ایجاد می کند که ستاره شناسان، این نقاط را "ستارگان مصنوعی" نامیدند.

در مرحله بعد، این دانشمندان از نوری که از پرتوهای لیزر منعکس می شد، به عنوان یک شاخص برای بررسی حالت جریانهای اتمسفر و تصحیح کیفیت تصاویر استفاده کردند.

سپس یک رایانه این طلاعات را جمع آوری و از آنها برای تنظیم کردن آینه انعطاف پذیری که روی تلسکوپ نصب شده بود استفاده کرد.

 

 ارائه تکنیک جدیدی برای تهیه تصاویر واضح از ستارگان

 

این رایانه پالسهای الکتریکی را به یک سری از حسگرهای مغناطیسی که روی یک طرف آینه بود ارسال کرد و با استفاده از آنها شکل و موقعیت آینه را تنظیم کرد.

براساس گزارش اسپیس، این تنظیم موقعیت آینه اجازه داد که شکستهای نور ستارگان اصلاح شوند و تصاویر بسیار واضحی به دست آیند. 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات