تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

معمولآ چه روغنی بخوریم؟

مجموعه : تغذیه مناسب
معمولآ چه روغنی بخوریم؟
بسیاری از افراد وقتی تصمیم می‌گیرند وزن کم کنند، خودسرانه روغن را از برنامه غذایی‌شان حذف می‌کنند، غافل از اینکه برخی روغن‌ها نه تنها برای سلامت و تناسب اندام مضر نیستند، بلکه می‌توانند سبب لاغری شوند.

 

 برای آنکه بدانید چه نوع روغن‌هایی را باید از سبد غذایی حذف کنید و کدام یک را نگه دارید، با ما همراه شوید.
اسیدهای چرب اشباع و غیراشباع توصیه ما به شما حذف چربی‌های بد و انتخاب چربی‌های خوب است.
دلیل چاقی ما مصرف بالای چربی‌های بد و مصرف کم چربی‌های خوب است.
اسیدهای چرب غیراشباع مثل امگا 3 که به میزان فراوان در ماهی و محصولات گیاهی یافت می‌شود، چربی‌های خوب هستند اما با این حال نباید در مصرف آنها زیاده‌روی کرد چون به هر حال کالری دارند. اسیدهای چرب اشباع که شامل چربی‌های حیوانی هستند و اسیدهای چرب ترانس با چربی‌های هیدروژنه که در صنعت شیرینی و کیک‌پزی استفاده می‌شوند، چربی‌های بدی هستند که باید آنها را از برنامه‌ غذایی حذف کرد.

 روغن‌های سبک و سنگین چیزی به اسم روغن سبک وجود ندارد. روغن زیتون، کلزا و آفتاب‌گردان همگی از 100درصد چربی تشکیل شده‌اند و هر 100 گرم در آنها 900 کیلوکالری دارد و از جمله پر کالری‌ترین مواد غذایی محسوب می‌شوند.

با این حال این نوع روغن‌ها مفیدتر از سایر روغن‌ها هستند. روغن زیتون حاوی اسیدهای چرب مونوی غیراشباع و روغن کلزا حاوی امگا3 و اسیدهای چرب مونوی غیر اشباع است اما روغن برگ نخل که در دمای معمولی حالت جامد دارد، بسیار غنی از چربی‌های اشباع و مضر برای وزن، تناسب اندام و عروق است.
 

 نباید فراموش کرد که حذف روغن از سبد غذایی کار اشتباهی است. روغن‌ها از جمله مواد غذایی مورد نیاز بدن هستند. بخش وسیعی از مغز ما را روغن تشکیل داده است اما حین خوردن باید توجه داشت روغن‌های خوب که منشأ گیاهی دارند یا از ماهی‌های چرب استخراج شده‌اند را انتخاب کنیم.
 
هم کیفیت مهم است و هم کمیت.
بهتر است در برنامه غذایی خود مقدار کمی روغن آن هم از نوع چرب را بگنجانیم. به این ترتیب نه تنها سالم خواهیم ماند، بلکه به تناسب اندام‌مان هم آسیبی وارد نمی‌شود.
 
خوردن مقدار زیادی روغن از نوعی که ‌چربی بد دارد، سبب می‌شود به انواع بیماری‌های دچار شده و در ضمن چاق شوید. برای آنکه بفهمید روغنی که انتخاب می‌کنید حاوی چربی خوب است یا خیر، کافی است روی برچسب آن نگاهی بیندازید تا ببینید حاوی اسیدهای چرب ترانس یا اشباع است یا خیر. راه دیگر اینکه هر چه یک روغن در دمای معمولی حالت جامدتری پیدا کند، یعنی این مواد در آن بیشتر است. کره، روغن درخت نخل و دیگر انواع روغن‌های جامد غنی از اسیدهای چرب اشباع هستند.
 

تبلیغات