تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

پهناورترین سرزمین آفریقا سودان

مجموعه : مجله خبری
پهناورترین سرزمین آفریقا سودان
خبرگزاری مهر – گروه بین الملل: درحالی که جنگ، خونریزی، تجاوز، گرسنگی و فقر سراسر دارفور سودان را فراگرفته است، مقامات اتحادیه آفریقا برای حل وفصل این بحران در نشستی در حضور نمایندگان جنبش های شورشی در این منطقه به پای میز مذاکرات رفتند و توانستند قدمی برای حل این معضل که نتایج آن سال ها در این کشور باقی خواهد ماند، بردارند، اما بازهم یکی از جنبشهای شورشی اصلی دارفور بر طبل مخالفت می کوبد.

به گزارش خبرگزاری "مهر"،"جنبش آزادیبخش سودان"در منطقه دارفور در غرب این کشور روز جمعه به منظور بررسی پیشنهاد اتحادیه آفریقا و جامعه بین الملل جهت برقراری صلح در دارفور، در پای میز مذاکرات در ابوجا پایتخت نیجریه حاضر شد و با امضای قرارداد صلح با دولت خارطوم موافقت کرد.

  پهناورترین سرزمین آفریقا سودان

"کوفی عنان" دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از امضای این قرارداد صلح اظهار خوشحالی کرد و آن را قدمی به سوی برقراری کامل صلح و آرامش در سودان عنوان نمود.

این درحالیست که "محمد توگود" (Mohammed Tugod) رئیس مذاکره کنندگان هیئت گروه شورشی "مساوات و عدالت" در دارفور در ابوجا اعلام کرد که طرح صلح پیشنهادی اتحادیه آفریقا پاسخگوی درخواستهای ما نیست.

توگود در ادامه اظهار داشت :جنبش عدالت و مساوات تمایل دارد که در این قرارداد ایجاد یک دولت منطقه ای در دارفور مطرح و یک پست معاونت ریاست جمهوری نیز باید به این جنبش داده شود.

به گفته وی، در همین حال یک نمایندگی مهم در نهادهای ملی، پرداخت خسارات وارده به قربانیان جنگ داخلی در دارفور و  پرداخت 5/6 درصد از درآمد ملی سودان به صندوق توسعه دارفور از دیگر خواسته های این گروه شورشی است.

رئیس مذاکره کنندگان جنبش عدالت و مساوات خاطرنشان کرد: ما تمام این درخواست ها را داریم و در صورت عدم اجرای این شرایط، قرارداد صلح را امضا نخواهیم کرد.

در همین حال، اتحادیه آفریقا رئیس این جنبش شورشی در دارفور را به انعقاد قرارداد صلح فراخواند.

 پهناورترین سرزمین آفریقا سودان

مذاکرات صلح دارفور در پایتخت نیجریه

این قرارداد صلح ازسوی "مینی میناوی" رهبر جنبش آزادی بخش سودان و "مجذوب الخلیفه" نماینده ارشد دولت سودان در مراسمی در کاخ ریاست جمهوری نیجریه به امضا رسید.

این درحالیست که بسیاری از مقامات کشورهای جهان و همچنین کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد در ماههای اخیر به علت شدت یافتن درگیری ها و افزایش آمار کشته ها و تجاوزات از طرف‌ های درگیر به ویژه "جنبش آزادیبخش سودان" و "جنبش عدالت و مساوات" خواسته اند تلاشهای خود را برای رسیدن به یک قرارداد فوری به منظور پایان دادن به رنج و درد‌ها و مصائب در دارفور افزایش دهند.

دو گروه شورشی موسوم به "جنبش آزادیبخش سودان" و"جنبش عدالت و مساوات" از فوریه سال 2003 میلادی در دارفور در غرب سودان درگیر جنگ با نیروهای دولتی هستند؛ آنها دولت خارطوم را متهم می کنند که شبه ‌نظامیان عرب طرفدار خود به‌ نام "جنجوید" را برضد آنها مسلح کرده و به منطقه دارفور بی ‌توجه است.

دست کم بین 200 تا 300 هزار نفر در اقدامات خشونت‌ آمیز، قحطی و بیماری در منطقه دارفور کشته و بیش از دو میلیون و 500 هزار نفر نیز از ساکنان این منطقه از سودان بی ‌خانمان شده ‌اند.

 پهناورترین سرزمین آفریقا سودان

صحنه ای از فقر در دارفور

اتحادیه آفریقا نیروهای ناظر در دارفور دارد که به عنوان تنها مانع موجود در برابر اعمال خشونت در این منطقه عمل می ‌کند.

 

سودان را بشناسیم

سودان کشوری پهناور و با جمعیتی حدود 33 میلیون نفر،در شرق آفریقا قرار دارد.این کشور پهناورترین سرزمین این قاره به شمار می رود.از شمال با مصر، از غرب با لیبی، چاد و آفریقای مرکزی و از جنوب با جمهوری دموکراتیک کنگو، اوگاندا و کنیا و همچنین از شرق با اتیوپی، اریتره و دریای سرخ هم مرز است.

رودخانه نیل از این کشور می گذرد و تا مصر و دریای مدیترانه ادامه می یابد. پول این کشور نیز "پوند سودانی" است.

"عمر حسن البشیر" رئیس جمهوری این کشور است که از سال 1993 میلادی تاکنون در حال حکومت است.

 پهناورترین سرزمین آفریقا سودان

رئیس جمهوری سودان

این کشور آفریقایی دارای بیش از 200 مذهب و زبان است. در شمال سودان، بیشتر مردم  خود را عرب می دانند و زبان خود را لهجه ای از عربی می نامند.عربی کلاسیک زبان رسمی آنان است. در جنوب، مردم خود را آفریقایی می دانند و طیف وسیعی از زبان ها را مورد استفاده قرار می دهند که البته هیچ یک از آنها عربی نیست.

سودان مجمعی از خودمختاری ها و سلطنت نشین های مستقل است که از مرزهای جنوب با مصر تا اتیوپی ادامه پیدا می کند، اما تا قرن 19 مصر بر آنها غلبه داشت. در سال 1881 میلادی سودانی ها به ریاست "مهدی" که یک چهره مذهبی بود، بر ضد  مصری ها شورش کردند.

دولت مهدی به وسیله ارتش انگلیس تحت فرماندهی ژنرال "هوراتیو هربرت کیچنر"دررشته درگیری هایی برکنارشد. انگلیسی ها تا چندین سال با ارتش فرانسه در آفریقا درحال رقابت بودند.این نوعی مسابقه بود که ارتش انگلیس توان خود را برای کنترل محور شمال جنوب از قاهره تا کیپ تاون در ساحل عاج مورد آزمایش قرار دهد.

این رقابت که به دشمنی میان دو کشور ختم شده بود، با بیرون رفتن فرانسه از میدان رقابت پایان یافت. انگلیسی ها کنترل سودان را ادامه دادند و فرانسه غرب این کشور را در دست گرفت که هم اکنون کشورهای چاد و جمهوری مرکزی آفریقا در آن منطقه قرار دارند.

 پهناورترین سرزمین آفریقا سودان

اعضای مذاکره کننده جنبش آزادی بخش سودان

اما انگلیس تا زمانی که سلطان دارفور بر سر کار آمد، کنترل کامل سودان را در دست نداشت. انگلیس درصدد بود مسلمانان شمال را از مسیحیان و دیگر ادیان جنوب جداسازی نماید.به هر حال انگلیس موفق شد چنین کاری انجام دهد، اما منطقه ای مانند دارفور که مسلمانان و مسیحیان در کنار هم زندگی می کردند، به یک منطقه آشوب زده تبدیل شد.

استقلال و پس از آن

پس از استقلال رسمی سودان در سال 1956 میلادی، روابط میان شمال و جنوب بسیار پرتنش بود. گروه چریکی "آنیا نیا" در سال 1964 میلادی قدرت را تا حدی به دست آورده بود، البته این گروه خیلی زود از بین رفت، اما آثار اقتصادی و سیاسی آن بر سودان باقی ماند.

بالاخره در سال 1983 میلادی پس از شورش یکی از بخش های ارتش،"جنبش آزادیبخش سودان" ایجاد شد و جنگ داخلی شروع گردید.

در همین حال، آمریکا به خاطر دستیابی به ذخایر نفت در جنوب این کشور، خواهان صلح در سودان است. این درحالیست که  زمانی که جنگ داخلی در این کشور برقرار باشد، نمی توان آن را استخراج کرد.

 پهناورترین سرزمین آفریقا سودان

دارفور سودان

"جان پارکر" کاندیدای حزب جهانی کارگران برای ریاست جمهوری آمریکا در سال 1998 میلادی به عنوان یک خبرنگار از سودان دیدار کرد و اعلام نمود که سودان هرگزدر حال ساخت سلاح های کشتار جمعی نیست. "بیل کلینتون" رئیس جمهوری سابق آمریکا اعلام کرده بود که سودان در حال ساخت تسلیحات شیمیایی است و به همین دلیل تحریم های اقتصادی را برضد این کشور به کار گرفت که هنوز نیز بخشی از آنها باقی است.

دارفور که در بخش غربی سودان و در مرز چاد قرار دارد در سال 2003 میلادی دچار جنگ های داخلی شد. در سال 1989میلادی، این شهر تحت نفوذ برخی از رهبران چاد بود. فرانسه در آن زمان از چاد حمایت کرد و و دلیل آن نیز روشن است زیرا چاد نیز کشوری نفت خیز است.

تبلیغات