تبلیغات

تبلیغات

درمان های جراحی دردهای پشت كمر

مجموعه : پزشکی و سلامت

تخمین زده میشود كه از هر 2000 نفری كه به دردهای پشت كمر درد مبتلا میشوند، فقط یك نفر نیاز به عمل جراحی دارد. جراحی فقط هنگامی باید انجام شود كه علایم شما به سایر درمانها پاسخی ندهند و دردهای شما شدید و دایمی شده باشند. بنابراین نباید بخاطر هر پشت درد یا كمردردی سریعاً اقدام به عمل جراحی نمود.
فقط بعضی از دردهای پشت یا كمر، به عمل جراحی پاسخ خوبی می دهند. در دردهای سیاتیك، عمل جراحی نتایج خوبی خواهد داشت و حدود 80 تا 90 درصد افراد، بعد از عمل جراحی احساس رضایت دارند. از سوی دیگر، در افرادی كه درد آنها فقط محدود به پشت یا كمر بوده (یعنی درد به كفل ها یا پاهایشان انتشار نمی یابد)، میزان موفقیت عمل جراحی نسبت به كسانی كه دردهای سیاتیكی داشته اند، زیاد خوب نمی باشد.


انواع عمل جراحی
انواع مختلفی از عمل جراحی پشت و كمر وجود دارد. شایعترین نوع عمل جراحی، عمل برداشتن دیسك بیرون زده می باشد كه معمولاً دیسك بین مهره چهارم و پنجم كمری و یا دیسك بین مهره پنجم كمری و استخوان خاجی بیشتر از همه دچار بیرون زدگی می شوند.
برای اینكه از عود مشكلات جلوگیری شود، معمولاً تمام دیسك برداشته میشود و نه فقط قسمت بیرون زده آن.
در بعضی موارد، مشكل اصلی بعلت وارد آمدن فشار بر روی ریشه عصبی ایجاد میشود كه این فشار از طرف استخوان مهره اعمال میشود. با انجامعمل جراحی و بیرون آوردن استخوانی كه موجب فشار میشود، فضای بیشتری در آن منطقه ایجاد می گردد. گاهی اوقات بین مهره ها حركات بیش از حدی وجود دارد كه در این موارد، جراح ممكن است اقدام به فیكس كردن یا بستن مهره ها به یكدیگر كند.


دوران نقاهت بعد از عمل جراحی
بعد از جراحی، شما احتمالاً خواهید توانست پس از چند روز شروع به راه رفتن نمایید. اغلب شما مجبور هستید كه برای چند هفته از محافظ كمر استفاده نمایید اما در عرض یك یا دو ماه شما خواهید توانست به كارهای سبك روزمره خود باز گردید. حدود چندماه وقت لازم است تا شما بتوانید كارهای سنگین و معمول خود را انجام دهید. شما باید از جراح خود، در مورد كارهایی كه می توانید انجم دهید سوالاتی پرسید تا از فشار وارد آوردن بیش از حد به ستون فقراتتان جلوگیری نمایید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات