تبلیغات

تبلیغات

درمانهای جایگزین (آلترناتیو)

مجموعه : پزشکی و سلامت

حتی با وجود بسیاری از داروها و درمانهای مكملی كه برای درمان بیماری ام اس در دسترس می باشد، هنوز هم بسیاری از این بیماران دچار درجاتی از ناتوانی و درد هستند. بیماران ناامید و به جان آمده به هرچیزی كه بتواند به آنها كمك نماید مراجعه می كنند و با وجود اینكه می دانند كه هیچكدام از این درمانها واقعاً نمی تواند بیماری ام اس را معالجه نماید به درمانهای جایگزین (آلترناتیو) روی می آورند تا شاید اتفاق فوق العاده ای برای آنان پیش بیاید. دكتر راندال شاپیرو در مقاله ای چنین اظهار نموده است كه اكثر درمانهای جایگزین داخل پرانتز (آلترناتیو) كه این روزها در رسانه های جمعی تبلیغ می شود، بخصوص آنهایی كه ادعا می كنند كه یك درمان معجزه آسا هستند، دارای هیچگونه منطق علمی نبوده و در نهایت ثابت می شود كه هیچگونه فایده ای برای بیماران مبتلا به ام اس ندارند. دكتر شاپیرو به مبتلایان ام اس هشدار می دهد كه از آنجایی كه بیماری ام اس یك بیماری غیرقابل پیش بینی، ناامید كننده و در حال حاضر غیر قابل درمان می باشد، ممكن است اینگونه بیماران وقت و پول خود را با مراجعه به جاهایی كه درمانهای جایگزین (آلترناتیو) را ارائه می كنند، هدر دهند. او می گوید كه بسیاری از بیماران روی لبه صندلیهایشان نشسته اند و منتظر هستند كه یك درمان معجزه آسا برای این بیماری كشف شود. این وضعیت بدین معنی است كه تعداد زیادی از بیماران، مستعد فریب خوردن تبلیغات گمراه كننده در مورد درمان این بیماری می باشند. وقتی یك بیمار مبتلا به ام اس در مورد یك نوع جدید از درمان ام اس در روزنامه یا مجله مطلبی می خواند قبل از اینكه بی جهت امیدش را نسبت به آن افزایش دهد باید در مورد آن با پزشكش مشورت نماید.چنین درمانهایی ممكن است شامل تغییر در رژیم غذایی، مصرف داروهای گیاهی و مكملها به همراه درمانهایی مثل یوگا، تب سوزنی، كایروپراكتیك، هیپنوتیزم، آروماتراپی، هومیوپاتی، رفلكسولوژی و سایر موارد دیگر باشد. اكثر این درمانها بی خطر بوده و آسیبی به بیمار نمی رسانند اما بعضی از آنها در صورتی كه توسط افراد نا وارد بكار روند ممكن است باعث بدتر شدن حال بیمار شود. به همین دلیل است كه به اینگونه بیماران توصیه می شود كه قبل از مراجعه به چنین درمانهایی، با پزشك خود مشورت كنند.
بعضی از انواع تب جایگزین (آلترناتیو) مثل تب سوزنی كه از نظرات علمی ثابت شده است كه می تواند به تسكین درد كمك نماید و بعضی از علایم و مشكلات ام اس را از بین می برد، از نظر پزشكان اشكالی ندارد كه بیماران آنها را به درمانهای معمول خود اضافه نمایند. بعضی از اقدامات مثل تغییر در رژیم غذایی از نظر پزشكی هنوز ثابت نشده است كه می تواند برای بیماران مبتلا به ام اس مفید باشد با اینحال استفاده از آنها معمولاً آسیبی به بیماران نمی رسانند. بعضی از بیماران ادعا می كنند كه رژیم های غذایی كه در آنها چربی حیوانی، گندم و قند استفاده نشده است باعث بهتر شدن وضعیت آنها شده است با اینحا تاكنون شواهد علمی نتوانسته است ادعای آنها را ثابت نماید. با اینحال اگر بیمار فكر كند كه با پیروی از رژیم غذایی خاصی حال او بهتر شده است می تواند به این رژیم ادامه دهد به شرط آنكه رژیم غذایی متعادلی بوده و تمام مواد غذایی ضروری بدن را نیز مصرف نمایند.
متخصصین همچنین هشدار می دهند كه بیماران مبتلا به ام اس نباید مصرف داروهای خود را به این خاطر كه به اندازه كافی به آنها كمك نمی كند و یا اینكه از روشهای جایگزین استفاده می كنند قطع نمایند. دكتر راجرسیكالا (Roger Cicala) در كتاب اختلالات مغز چنین می نویسد: “اضافه كردن یك درمان جایگزین به درمانهای دارویی ممكن است كمك كننده باشد و به ندرت نیز می تواند به بیماری صدمه بزند. توقف مصرف درمانهای دارویی و انجام درمانهای جایگزین (آلترناتیو) ممكن است باعث پیشرفت سریعتر بیماری و بدتر شدن حال بیمار گردد”.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات