تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

تخریب محراب قدیمیترین مسجد اردکان

مجموعه : مجله خبری
محراب مسجد زردک اردکان یزد بنایی مربوط به دوره پنجم هجری قمری که سال 78 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده توسط افراد ناشناس به قصد یافتن اشیای قیمتی تخریب شد.

به گزارش «مهر»، علی سریزدی سخنگوی انجمن دوستداران و حافظان خشت خام در استان یزد با بیان اینکه قدمت مسجد زردک به دوره پنجم هجری قمری بر می‌گردد گفت: متاسفانه در چند روز گذشته محراب این مسجد قدیمی و خشتی با هدف خاصی مانند پیدا کردن اشیای تاریخی در لایه های گچی محراب توسط افراد ناشناس تخریب شده است.

سریزدی گفت: تخریب کنندگان محراب تصور می کردند چون این مسجد قدیمی و تاریخی است، امکان دارد در محل احداث محراب آن اشیای تاریخی پنهان شده باشد به همین دلیل در فرصت مناسبی اقدام به تخریب آن کردند اما چیزی نیافتند.

با گذشت چندین روز ار تخریب محراب مسجد زردک هنوز اداره اوقاف شهرستان اردکان یزد از این تخریب خبری ندارد. رمضانعلی خادمی، رئیس اداره اوقاف شهرستان اردکان گفت: من ده روز مرخصی بودم و تا کنون هیچ خبری از این اتفاق به اداره اوقاف نرسیده است.

وی با بیان اینکه مسجد زردک هیئت امنا ندارد تا به مسائل آن رسیدگی شود، افزود: درست است که تولیت این مسجد با اداره اوقاف است اما تا کنون برای آن هیئت امنا تشکیل نشده است. بنابراین اگر مسجد زردک  از نظر سازمان میراث فرهنگی یک بنای تاریخی است باید خودش نیز از آن در برابر تخریب محافظت کند.

مسجد زردک معروف به «گنج گلین» در شهرستان اردکان قرار دارد و در طول قرنها در برابر حوادث طبیعی مقاومت کرده چنانچه گنبد گلین آن تا کنون آسیبی ندیده است. حیاط مسجد قدیمی زردک در حد فاصل ایوان و شبستان قرار دارد و برای نماسازی دیوارههای حیاط از یک نوع ساروج (ساخته شده از ماسه نرم، آهک و رنگ رناس) استفاده شده است.

 

تبلیغات