تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

اجرای قانون، از نوع «من بمیرم، بی خیال»!

مجموعه : مجله خبری
محمود افتخاری در وبلاگش نوشت:

لطفا با مراجعه به سایت refahi.ir به این پیام احساسی و خداپسندانه توجه کنید:

«ضمن قدردانی از مشارکت جنابعالی در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها پیشنهاد می گردد چنانچه دارای تمکن مالی برای امرار معاش خود و خانواده محترمتان هستید از دریافت یارانه صرفنظر نمایید. این اقدام خیرخواهانه و خداپسندانه جنابعالی کمک به افزایش سهم افراد محروم یا افراد با درآمدپائین خواهدداشت.

بدیهی است از هر زمان که تمایل به دریافت یارانه داشته باشید، می توانید با مراجعه به همین سایت و درج مشخصات و اعلام شماره حساب خود از یارانه نقدی برخوردار شوید.»

لایحه هدفمند کردن یارانه ها یکی از مهمترین و خبرسازترین لوایحی است که از سوی دولت به مجلس ارایه شده است.

این لایحه پس از کش وقوس بسیار که هر یک از قوای مجریه ومقننه در آن مداخله داشتند سرانجام از تصویب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی گذشت.

مطابق مفاد این قانون میزان درآمد دولت و نحوه هزینه آن به تفکیک ارایه یارانه نقدی و غیر نقدی به همه خانوارهای کشور وسایر موارد معین شده است.

و دولت موظف است مواد و تبصره های آن را مو به مو مطابق آنچه در متن قانون پیش بینی شده، اجرا کند و سیستم های نظارتی نیز فقط در چارچوب منابع و اختیارات مفاد قانون دولت را پاسخگو می داند.

واما نکته اینجاست :

1- توجه و دلسوزی برای اقشار آسیب پذیر جامعه اقدامی خداپسندانه و قابل ستایش است. اما مطابق قانون وحقوق شهروندی، همه اقشار مردم اعم از افراد متمکن وآسیب پذیر ، به سهم مساوی از این یارانه برخوردارند، و قراردادن بخشی از مردم در موضع اخلاقی برای صرفنظر کردن از حق خود اقدامی بی سابقه و غیر معقول است.

2- در صورت رضایتمندی آن بخش از جامعه در صرفنظر کردن از حق خود ، هیچ تکلیفی در قانون برای سرنوشت رقم مابه التفاوت حاصل از آن معین نشده ، و اصطلاحا این اقدام یک امر «من درآوردی» است!

3- مکانیزم اجرای این طرح چگونه با داده های احتمالی و تعارفی سازگاری دارد؟!
منبع: تابناک

 

تبلیغات