تبلیغات

تبلیغات

چرا كاغذ به مرور زمان زرد می‌شود؟

مجموعه : علمی
چرا كاغذ به مرور زمان زرد می‌شود؟
وقتی به كتاب‌های قدیمی سر می‌زنیم متوجه می‌شویم ورق‌های آن زرد شده‌اند. البته میزان تغییررنگ در كاغذ بستگی به زمان تولید آنها دارد.

هرچه زمان بیشتری سپری شود، كاغذ زردتر یا حتی به رنگ قهوه‌ای درمی‌آید به‌طوری‌كه می‌توان این تغییررنگ‌ها را در كتاب‌هایی كه صدها سال از عمرشان می‌گذرد، بوضوح دید. اما علت این اتفاق چیست و چه عاملی سبب می‌شود كاغذ به مرورزمان تغییررنگ دهد؟

همان‌طور كه می‌دانید ماده اصلی درساخت كاغذ، چوب است و در واقع كاغذ از خمیرچوب تهیه می‌شود كه حاوی ماده‌ای به نام لیگنین (Lignin) است.

این ماده در واقع یك پروتئین ساختاری است كه وظیفه آن در اكثر چوب‌ها، دوام و استحكام بخشیدن به آنهاست. اكسیدهای لیگنین در مجاورت هوا به آسانی تغییررنگ داده و به رنگ زرد یا قهوه‌ای درمی‌آید.

در این میان كاغذ روزنامه كه از انواع مرغوب كاغذ نیست، زودتر در مجاورت هوا، زرد یا قهوه‌ای می‌شود، چرا كه حاوی مقادیر بالای لیگنین است.

كاغذهای مرغوب، كاغذهایی هستند كه توسط فرآیندهای شیمیایی تصفیه می‌شوند تا هم میزان لیگنین موجود در آن كاهش یابد و هم سفیدتر و شفاف‌تر شوند.

هرچند این نوع كاغذها تصفیه شده هستند، اما همیشه مقدار كمی لیگنین در آن باقی می‌ماند و به طوركامل از بین نمی‌رود به این ترتیب درمی‌یابیم كه این نوع كاغذها هم با این‌كه بسیار مرغوب هستند، باز هم به مرور زمان تغییررنگ داده و زرد می‌شوند اما دیرتر از انواع دیگر كاغذ.

بنابراین برای محافظت بیشتر از كاغذ می‌توان آنها را تصفیه كرد یا كمتر در مجاورت هوا قرار داد تا دیرتر دچار آسیب دیدگی شوند.

 

جام جم

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات