تبلیغات

تبلیغات

تومورهایی‌كه مركز فرماندهی بدن را هدف گرفته‌اند

مجموعه : پزشکی و سلامت
تومورهایی‌كه مركز فرماندهی بدن را هدف گرفته‌اند

تومورهایی‌كه مركز فرماندهی بدن را هدف گرفته‌اند
 
به گفته محققان اگرچه تومورهای مغزی از كشنده‌ترین تومورها می‌دانند، اما تشخیص زودرس این بیماری از روی نشانه‌هایی كه در برخی اوقات سال‌ها بیمار را می‌آزرده، می‌تواند در بسیاری از مواقع جان وی را نجات دهد اما كمتر كسی علائم زودرس تومورهای مغزی را جدی می‌گیرد و خیلی‌ها بسادگی از كنارش می‌گذرند و اعتنایی به آنها نمی‌كنند و تومور‌های مغزی دقیقا همین را می‌خواهند.

 

همه ما می‌دانیم كه مغز مركز فرماندهی بدن است. هیچ فعالیتی در بدن نیست كه از سوی مغز كنترل و رهبری نشود. حافظه، حواس، حركت عضلات، یادگیری، عملكرد ارگان‌ها و عروق همه و همه توسط مغز مدیریت می‌شود از این‌روست كه مغز سالم یعنی انسان سالم. در آن‌سوی داستان سلول‌های تومورال كه می‌توانند با توجه به ماهیتشان به هر ارگانی از بدن دست‌درازی كنند اگر به جان مغز بیفتند توفانی را به پا می‌كنند كه شاید هرگز در جای خود ننشیند از این‌رو دانستن ماهیت تومورهای مغزی برای هر فردی اهمیت بسیاری دارد.

تومورهای مغزی در حقیقت توده‌ای از سلول‌های طبیعی یا غیرطبیعی هستند كه بی‌هیچ علتی در مغز شروع به تكثیر می‌كنند و آرام‌آرام بر تعدادشان افزوده می‌شود و صدالبته همچون دیگر توده‌های تومورال انواع خوش‌خیم و بدخیم دارند. یكی از مهم‌ترین خاصیت‌های این نوع تومورها رشد مرموزانه و بدون علامت آنهاست، از این‌رو معمولا این تومورها وقتی تشخیص داده می‌شوند كه مناطق وسیعی از حفره مغزی را اشغال كرده‌اند و همین مساله قدری درمان را مشكل می‌سازد. البته رشد آهسته این نوع تومورها معمولا به موارد خوش‌خیم آنها اختصاص دارد و از آن‌طرف موارد بدخیم این نوع تومورها رشدی برق‌آسا دارند و در مدت كوتاهی قسمت‌های وسیعی از مغز را مورد حمله خود قرار می‌دهند كه به انواع بدخیم این تومورها سرطان‌های مغز نیز می‌گویند.

پزشكان تومورهای مغزی را فارغ از ماهیتشان به 2 نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌كنند. تومورهای اولیه آنهایی هستند كه از عروق و پرده‌های مغزی و بافت خود مغز منشأ می‌گیرند كه معمولا نیمی از آنها خوش‌خیم هستند. دسته دوم یعنی انواع ثانویه این تومورها در حقیقت تومورهای متاستاتیك هستند یعنی بیمار قبلا به نوعی سرطان در ارگانی دیگر غیر از مغز مبتلا بوده كه حال آن تومور به بافت مغزی دست‌اندازی كرده و به بیان پزشكی متاستاز داده است. این تومورها در اكثر اوقات بدخیم هستند و ماهیتی كاملا تهاجمی و كشنده دارند كه البته در ادامه خواهیم گفت كه این روزها پزشكان برای این نوع تومورها نیز راه‌های درمانی مختلف و امیدواركننده‌ای پیدا كرده‌اند. از نظر شیوع این نوع تومورها، تقریبا هر دو نوع در یك سطح قرار دارند و هر كدام نیمی از موارد را تشكیل می‌دهند اما برخی منابع شیوع موارد متاستاتیك را بیشتر از تومورهای اولیه می‌دانند.

تومورهای مغزی، تهدیدی برای همه گروه‌های سنی

شاید از خود بپرسید كه تومورهای مغزی در چه سنی بیشتر خود را نشان می‌دهند اما تحقیقات نشان داده كه در هر سنی این نوع تومورها می‌توانند شكل بگیرند. حتی این نوع تومورها در دوران جنینی نیز دیده می‌شوند كه برخی با عمل‌های جراحی نوین درمان می‌شوند اما مواردی كه در دوران جوانی برای اولین بار پدیدار می‌شوند درصد بدخیم بودنشان بالاتر است. در افراد مسن نیز به دلیل این‌كه شیوع سرطان‌ها بالاتر می‌رود باز هم شاهد یك پیك دیگر در تومورهای بدخیم مغزی هستیم كه طبیعتا درمان این تومورها در اغلب اوقات كار بسیار مشكلی است. این‌كه چه عواملی ریسك بروز تومورهای مغزی را بالا می‌برند، عنوان مبحثی است كه در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد.

با مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز تومورهای مغزی آشنا شوید:

قطعا همه ما به دنبال این هستیم كه بدانیم چه عاملی در بدن افراد بیمار وجود دارد كه آنها را به این نوع تومورها مبتلا می‌كند. شناختن این عوامل نه‌تنها به كنترل بیماری افراد كمك می‌كند كه نوعی پیشگیری نیز محسوب می‌شود.

ژنتیك تومورها: خیلی‌ها از ارث و ژنتیك در پیدایش تومورهای مغزی می‌گویند اما تحقیقات نشان داده كه غیر از یك نوع تومور مغزی با نام نوروفیبروماتوزیس كه زمینه ژنتیك دارد برای دیگر تومورهای مغزی خیلی نمی‌توان زمینه ارثی پیدا كرد. اگرچه پزشكان بر حسب تجربه به بیمارانشان هشدار می‌دهند كه در فرزندانشان به دنبال علائم تومورهای مغزی بگردند به این معنا كه فرزندان افراد بیمار در معرض خطر بیشتری قرار دارند اما باز هم این نكته اثبات نشده است.

مراقبت در برابر اشعه‌های مضر: از این مورد دیگر نمی‌توان براحتی گذشت. خانم‌های باردار در دوران بارداری مراقب اشعه‌های مضر باشند چرا كه ثابت شده تابش اشعه‌های مضر به بافت مغزی بویژه در دوران شكل‌گیری این بافت، خطر بروز تومورهای مغزی را بالا می‌برد. علاوه بر خانم‌های باردار كسانی كه برحسب شغلشان در معرض تشعشعات قرار دارند نیز فرقی نمی‌كند، آنها هم امكان دارد روزی طعم تلخ تومورهای مغزی را نیز بچشند.

ارتباط بزرگی سر با تومورهای مغزی

عامل بعدی كه در شكل‌گیری بیشتر تومورهای مغزی در انسان دخیل است، اندازه دور سر در بدو تولد است. محققان دریافتند كه هر چه اندازه دور سر در بدو تولد بزرگ‌تر باشد، خطر ابتلا به تومورهای مغزی بیشتر است.

در این تحقیق ثابت شد كه به ازای هر سانتی‌متر افزایش محیط سر در بدو تولد خطر نسبی تشكیل تومورهای مغزی 27 درصد افزایش می‌یابد كه البته در نوع خود رقم بسیار بالایی است. البته این فرضیه خیلی دلایل قانع‌كننده‌ای نداشته است و هم‌اكنون بسیاری از دانشمندان علوم‌زیستی این موضوع را قبول ندارند اما در هر حال محققان این طرح بر این باورند، كسانی كه سرهای بزرگ‌تری دارند طبیعتا تعداد سلول‌های مغزیشان بیشتر است و این افراد خطر سرطان‌سازی در مغزشان بیشتر است.

اشتراكات عوامل سرطان‌ساز

افزون بر علل اختصاصی كه در بالا آمد، برخی عوامل مشترك هم سرطان‌ساز محسوب می‌شوند كه استعمال دخانیات، مصرف الكل، ابتلا به هرنوع سرطان دیگر و برخی بیماری‌های عفونی حاد همچون ایدز از مهم‌ترین موارد به شمار می‌روند. همه تومورهای مغزی علائمی دارندكه آنها را باید شناخت.

شما باید با علائم زودرس تومورهای مغزی آشنا شوید، چراكه بسیاری از این تومورها در همان مراحل ابتدایی علائمی دارند كه اگر آنها را زود شناسایی كنیم، جان بیمارمان را از خطر مرگ نجات داده‌ایم.

سردردهای مشكوك:یكی از مهم‌ترین علائم تومورهای مغزی سردردهایی است كه بیمار را مدت‌ها رنج می‌دهد و وی توجهی به آن نمی‌كند. خیلی اوقات این بی‌توجهی نوعی هراس بیمار از واقعیتی است كه نمی‌خواهد با آن مواجه شود اما به هر حال سردردهایی كه در اكثر اوقات بدون ارتباط با استرس و فشار كاری سراغ بیمار می‌آید، باید بررسی شود. از همه مهم‌تر تكلیف سردردهای مزمن باید هر چه زودتر مشخص شود. خیلی اوقات بیمار از سردردی شكایت دارد كه سال‌هاست بیمار را می‌آزارد و چون به متخصص مراجعه نكرده همیشه با مصرف مسكن آن را تسكین داده، حال آن كه این سردرد در نتیجه توموری بوده كه بتدریج در حال رشد بوده و متاسفانه بیمار به آن توجه نكرده است.

در این میان سردردهای صبحگاهی و سردردهایی كه بیمار را شب هنگام از خواب بیدار می‌كند، بسیار اهمیت دارند و حتما بیمار باید با انجام یك MRI یا CT SCAN از مغزش تومورهای مغزی را در خود ردیابی كند.

علائم گوارشی همیشه گوارشی نیستند

خیلی اوقات تومورهای مغزی به دلیل این‌كه سبب افزایش فشار داخل مغزی و مایع مغزی نخاعی می‌شوند خود را با علائم شبه گوارشی نشان می‌دهند. تهوع و استفراغ‌های صبحگاهی همراه با سردردهای مزمن را كه گاهی سراغتان می‌آید جدی بگیرید. این علائم گوارشی كه بویژه به شكل استفراغ‌های جهنده صبحگاهی به سراغتان می‌آید، بشدت برای تومورهای مغزی اختصاصی هستند از این‌رو سریعا به یك نورولوژیست یا همان متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب مراجعه كنید تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.

اختلالات حسی و حركتی با اهمیت ویژه

اگر در برخی ساعات روز دچار بی‌حسی و لمس برخی نقاط ویژه از دستان یا پاهایتان می‌شوید كه بكرات سراغتان ‌آید، این علامت را خیلی جدی بگیرید. در این بین فلج شدن گذرای دست‌ها یا پاها نیز وضعیتی مشابه دارد و باید حسابی آنها را جدی گرفت. این علامت به دلیل فشاری است كه تومور به اعصاب حسی یا حركتی كه ریشه آنها در حفره مغزی است، وارد می‌كند و با رشد تومور در حفره جمجمه تشدید می‌شود.

اختلالات رفتاری در سالمندان جدی گرفته شود

این دسته از علامت‌ها كه به شكل اختلالات حافظه، تكلم، نوشتن و طراحی كردن خود را نشان می‌دهد، معمولا در سالمندانی است كه دچار تومور مغزی شده‌اند. به عنوان مثال پدرتان كه سنی از وی گذشته است در چند ماه اخیر به‌طور حاد دچار دوره‌هایی از حواس‌پرتی و از بین رفتن حافظه می‌شود كه پس از چند ساعت یا چند روز این وضعیت به حال اول بر می‌گردد، این علامت نشان از شكل‌گیری وضعیتی وخیم در مغز است كه هر چه زودتر باید بررسی شود.

درمان‌های پیش روی بیماران

به واقع چه كسی است كه در نهایت درمان را جستجو نكند و تنها این نكته برایش مهم باشد؟ این روزها روش‌های درمانی تومورهای مغزی با سرعت هرچه تمام‌تر رو به پیشرفت است و هم‌اكنون در كشورمان این روش‌ها از سطحی بالا برخوردار است و چه بسیار بیماران مبتلا كه همه روزه می‌بینیم به كنترل شدن بیماریشان لبخند رضایت می‌زنند و خدای خود را شاكر هستند.

جراحی‌های مغز: اگرچه بسیاری از تومورهای مغزی ماهیتی خوش‌خیم دارند و به دلیل جمع‌وجور بودنشان جراح می‌تواند آن را خارج كند، اما باز هم بسیاری از تومورهای مغزی بویژه انواع بدخیم‌شان هستند كه به دلیل وسعتشان جراحی راه چاره آنها نیست و اساسا نباید این‌گونه به آنها دست زد. هم‌اكنون در كشورمان روش‌های جراحی میكروسكوپی حرف نخست را در درمان این نوع تومورها می‌زند و بهره‌‌گیری از سیستم‌های راهبردی
(Navigation) و همچنین نورومانیتورینگ توانسته پیگیری مسیر جراحی را برای جراح ساده‌تر كند و از این طریق جراحی‌ها را دقیق‌تر و اشتباهات و خطرات هنگام جراحی را به حداقل برساند.

شیمی‌درمانی: همیشه اسم شیمی درمانی كه به میان می‌آید، تصویری از بیماری برایمان تداعی می‌شود كه تمام موهای بدنش ریخته و دیگر دارد نفس‌های آخرش را می‌كشد كه صد البته دیگر این روزها می‌توان براحتی آن تصویر تلخ گذشته را به فراموشی سپرد. روش دیگر درمان سلول‌های تومورال مغزی، استفاده از شیمی درمانی است اما نه شیمی‌درمانی‌های گذشته بلكه این روزها نسل داروهای شیمی درمانی خیلی تغییر كرده و از عوارض این داروها بسیار كاسته شده است، از این‌رو دیگر شاهد بیماران نسل قدیم نیستیم. علاوه بر آن طول عمر بیمارانی كه حتی تومورهای بدخیم دارند و در حال شیمی درمانی هستند نیز افزایش قابل توجهی پیدا كرده است.

پرتو درمانی: پرتو درمانی نیز روش دیگری است كه در آن با پرتوهای سرطان‌كش، سلول‌های تومورال را در مغز نابود می‌كنند. البته عوارضی همچون خستگی، واكنش‌های پوستی در محل برخورد اشعه و آسیب‌های مغز استخوان ممكن است مشاهده شود كه عموما برگشت‌پذیر و زودگذرند.

نانوتكنولوژی‌: این روزها در كشورمان خبرهای خوشی درخصوص استفاده از فناوری نانوتكنولوژی در درمان سرطان‌ها بویژه سرطان‌های مغز به گوش می‌رسد. هم‌اكنون با فناوری نانو ریزداروهایی را می‌سازند كه علاوه بردرمان تومورهای مغزی، می‌توانند در تشخیص این نوع تومورها نیز مفید باشند به این ترتیب كه این داروها خاصیتی دارند كه براحتی به سمت سلول‌های تومورال حركت می‌كنند و آنها را تشخیص می‌دهند و از این طریق می‌توان این سلول‌ها را تخریب كرد. هم‌اكنون این فناوری بسرعت در حال پیشرفت است و باید منتظر خبرهای خوش‌تری نیز بود.

كشاورزان مراقب خود باشند

دسته دیگری كه در معرض ابتلا به تومورهای مغزی هستند، كشاورزان و كارگران شاغل در باغات هستند. پژوهشگران فرانسوی در تحقیقات خود نشان دادند كشاورزانی كه در معرض مقادیر زیاد مواد افت‌كش و سموم كشاورزی قرار دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به تومورهای مغزی هستند. در این بین كارگران باغاتی كه برای معدوم كردن حشرات و قارچ‌ها نیز از سموم شیمیایی استفاده می‌كردند در زمره این دسته قرار می‌گیرند. در بین تومورهای مغزی نوع گلیوم ـ‌ كه نوع خطرناك و كشنده تومورهای مغزی است ـ گویا در اولویت قرار دارد و این دسته از افراد بیشتر به این نوع تومور مبتلا می‌شوند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، كسانی كه حتی از این سموم برای مراقبت از گل‌های خانگی نیز استفاده می‌كنند، همچون كشاورزان در معرض ابتلا به این نوع تومورها قرار دارند و اینجا همان‌جایی است كه می‌توانیم فرق زندگی سنتی و ماشینی را براحتی لمس كنیم.

دكتر كیوان رضوانی

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات