تبلیغات

تبلیغات

عفونت‌های قارچی شایع در تابستان

مجموعه : پزشکی و سلامت
عفونت‌های قارچی شایع در تابستان
آقایی 45 ساله از پیدا شدن ضایعات پوسته‌دار سفیدرنگی در پشت گردن و بازوی خود شكایت دارد كه اخیرا با شروع فصل تابستان ایجاد شده است. وی در عین حال از تشدید ضایعات و پیشروی آنها به بقیه نقاط بدن ابراز نگرانی می‌كند.

آنچه پزشك از بیمار می‌پرسد؟

1 ـ شما زیاد در معرض نور آفتاب هستید؟

2 ـ دیگر اعضای خانواده نیز مبتلا هستند یا شما تنها فرد بیمارید؟

3 ـ بهداشت فردی را رعایت می‌كنید؟

4 ـ اخیرا به استخر عمومی رفته‌اید؟

پزشك از تشخیص بیماری می‌گوید

در فصل تابستان به دلیل گرما و تعریق فراوان، محیط برای رشد قارچ‌های پوستی مناسب است، به همین دلیل نواحی در معرض نور آفتاب كه عرق زیادی هم می‌كنند، محیط مناسب برای رشد این نوع قارچ هستند. ساعد، بازوها، گردن، نواحی بالای سینه‌ها، چانه و پیشانی از شایع‌ترین نقاطی است كه مبتلا به قارچ می‌شوند‌. در بین انواع قارچ‌ها،‌ تنیاورسیكالر مشهورترین آنهاست كه فرد به آ‌ن دچار می‌شود.

علائم بیماری

مهم‌ترین علائم این بیماری، پیدایش لكه‌های فلسی كوچك در نواحی گفته شده است كه در رنگ‌هایی همچون سفید، صورتی،‌ برنزه یا قهوه‌ای كمرنگ دیده می‌شود. جالب اینجاست كه علائم این بیماری در افرادی كه به مدت طولانی زیر نو‌ر آفتاب قرار می‌گیرند، بیشتر دیده می‌شود و پررنگ‌تر است و در نتیجه بیمار را بیشتر آزار می‌دهد. تعریق زیاد، پوست چرب و رعایت نكردن بهداشت فردی از جمله عوامل زمینه‌ساز دیگر این بیماری است.

به این نكات توجه ویژه داشته باشید

1 ـ اگر برحسب شغل خود زیاد زیر نور آفتاب قرار می‌گیرید به نوعی از پوشش‌های مناسب برای پرهیز از نور استفاده كنید. لباس‌های آستین‌ بلند، بستن دكمه‌های بالای پیراهن و خشك‌كردن مداوم عرق از جمله این اقدامات پیشگیرانه است.

2 ـ از مالیدن روغن یا محصولات روغنی به پوست این نواحی خودداری كنید.

3 ـ نواحی درگیر را حداقل 2 تا 3 بار در روز بخوبی با یك شامپو یا صابون ملایم شستشو دهید و سپس به آرامی با دستمال خشك كنید.

4 ـ لوسیون‌ها و شامپوهای ضدقارچ اساس درمان هستند كه حداقل 2 هفته لازم است فرد آن را روزی یك تا 2 بار استفاده كند.

 

جام جم

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات