تبلیغات

تبلیغات

سلامتی در ماه رمضان با تغذیه صحیح

مجموعه : پزشکی و سلامت
سلامتی در ماه رمضان با تغذیه صحیح

 
متخصصان بر این باورند که برای سالم ماندن یکی از مهمترین نکات تغذیه، مصرف گروههای اصلی غذایی است. تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان بسیار اهمیت دارد و باید مواد غذایی نظیر گوشت، مرغ، ماهی، لبنیات و سبزی ها، قسمت اعظم رژیم غذایی شخص را در برگیرد.

به گزارش ایرنا، \"برلیانت بزرگمهر\" متخصص تغذیه می گوید: سحری در این ماه، وعده اصلی غذایی را تشکیل می دهد و متاسفانه برخی از افراد به دلیل بی توجهی به توصیه های پزشکی و الگوهای غلط غذایی، در طول ماه رمضان یا بعد از آن دچار اختلالاتی مانند یبوست،سنگ مجاری ادراری، سردرد، سرگیجه، بی حوصلگی، عصبانیت، پرخاشگری و کاهش دید چشم شده و مقاومت بدنشان در برابر بیماری ها کاهش می یابد.

وی تصریح می کند با تغذیه صحیح در ماه رمضان نه تنها هیچ عارضه ای بروز نمی کند بلکه کمک شایانی به سلامت بدن می شود. بزرگمهر با بیان اینکه در ماه رمضان نیز باید سه وعده غذایی شامل سحری به عنوان غذای اصلی، افطار و شام در نظر گرفته شود، می افزاید: بهتر است هنگام افطار، روزه با نوشیدنی نسبتا گرم مانند شیر و مقداری عسل، خرما یا نان و پنیر و گردو باز شود.

عوارض تغذیه نادرست در ماه رمضان
این متخصص تغذیه درباره عوارض ناشی از تغذیه اشتباه در ماه رمضان می گوید: عدم مصرف سحری و همچنین پرخوری در افطار، چاقی و ناراحتی های گوارشی را به دنبال دارد.
بزرگمهر می افزاید: به دنبال عدم مصرف وعده سحری، قند خون افت پیدا کرده و تمایل به مصرف غذاهای سرخ کرده و به ویژه شیرین افزایش می یابد که باعث چاقی می شود.

یبوست، عارضه طبیعی روزه نیست
به گفته وی، یبوست عارضه طبیعی روزه نیست و عدم مصرف کافی آب، سبزیجات و سالاد در ماه رمضان یبوست را به دنبال دارد.
بزرگمهر اضافه می کند: مشاهده می شود برخی افراد بعد از یک ماه روزه گرفتن، چاق می شوند. پرخوری در وعده سحر به ویژه افطار و افراط در مصرف مواد چرب، غذاهای سرخ کرده و مواد شیرین مانند زولبیا و بامیه، چاقی را به دنبال دارد و انباشتن معده از انواع غذاها در وعده افطار اشتباه است.

پیاده روی و ورزش فراموش نشود
این متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه در ماه رمضان باید مانند دیگر ماهها زندگی کرد، می گوید: در این ماه، پیاده روی و ورزش نباید فراموش شود. به این ترتیب افرادی که قبل از افطار دچار ضعف می شوند باید قبل از ظهر برای این امر اقدام کنند.
این استاد دانشگاه همچنین می افزاید: در ماه رمضان از مصرف زیاد موادی که تشنگی را به دنبال دارد، مانند نمک، گوشت و مرغ باید پرهیز کرد.
وی اضافه می کند: از آنجا که پروتئین های حیوانی بصورت اوره دفع می شوند و دفع اوره مستلزم مقدار زیادی آب است؛ به این ترتیب انواع خورش ها و خوراک های کم چربی و کم نمک و مصرف نان و برنج به میزان کافی در ماه رمضان لازم است.

ضرورت توجه به تغذیه گروه های سنی در حال رشد
بزرگمهر با تاکید بر ضرورت توجه به تغذیه جوانان و نوجوانان در ماه رمضان تصریح می کند: از آنجا که این گروههای سنی در دوره رشد بوده و از فعالیت فکری و جسمی بیشتری برخوردارند، باید به تغذیه آنان در این ماه بیش از پیش توجه شود.
وی می افزاید: اصولا جوانان و نوجوانان در مواقع عادی، صبحانه کافی مصرف نمی کنند که این امر در ماه رمضان تشدید می شود.

کاهش تشنگی با استفاده زیاد از سبزیجات، سالاد و میوه
وی با تاکید بر مصرف وعده سحری در جوانان و نوجوانان خاطرنشان می کند: این گروه سنی باید در وعده سحری از مواد دارای آب زیاد مانند ماست، شیر، سوپ، سبزی ها و میوه ها به میزان کافی استفاده کنند.
بزرگمهر می گوید: استفاده کافی از سبزی، سالاد و میوه، میزان تشنگی را کاهش می دهد و عدم مصرف لبنیات به میزان کافی، اختلال در رشد و افت فشار خون در این گروه سنی، کاهش قدرت یادگیری و تمرکز را به دنبال دارد.

 

تبلیغات