تبلیغات

تبلیغات

روزه داران دیابتی سبزیجات را فراموش نکنند

مجموعه : پزشکی و سلامت
روزه داران دیابتی سبزیجات را فراموش نکنند

مصرف سبزیجات مهم ترین نکته ای است که همه مردم در ماه رمضان از آن غافل می شوند، به همین خاطر غذاهایی را در برنامه خانواده بگنجانید که سبزیجات به شکلی در آن وجود داشته باشند.

دکتر حمیرا حمایلی مهربانی متخصص تغذیه معتقد است در ماه مبارک رمضان به خاطر این که تنها در دو وعده افطار و سحر غذا مصرف می شود بیشتر افراد هم فقط به دریافت انرژی سریع جهت سیر شدن فکر می کنند بنابراین ممکن است که فرصت کافی برای استفاده از سبزیجات و میوه ها را نداشته باشند، به همین دلیل بهتر است برنامه ریزی برای استفاده از این ماده غذایی در بین خانواده ها صورت گیرد.

دکتر مهربانی در گفتگو با جام جم می افزاید: مهم ترین نکته ای که افراد دیابتی باید رعایت کنند، مصرف زیاد سبزیجات و میوه است، چون این مواد دارای فیبر هستند که به کنترل قند خون کمک می کنند.

البته مصرف سبزیجات نباید حتما به صورت خام باشد بلکه می توان به صورت مخلوط در غذاها و خورش ها استفاده کرد.

وی می گوید: مصرف قندها در بیماران دیابتی باید در این ماه بیشتر مورد توجه باشد چرا که غذاهایی در افطار و سحری ماه مبارک رمضان مانند حلوا، شله زرد، خرما و زولبیا و بامیه مصرف می شود که دارای قند بالایی هستند و بیماران دیابتیک باید در مصرف آنها دقت کنند تا مبادا قند آنها یک دفعه بالا برود و مشکلاتی را برای آنها ایجاد کند. البته افراد عادی هم باید این قندها را با ملاحظاتی مصرف کنند.

این متخصص تغذیه می گوید: نکته مهم دیگر تغذیه ای در این ماه مصرف مواد نشاسته ای است، بیماران دیابتی بهتر است در ماه رمضان نان سنگک و بربری مصرف کنند، چرا که به دلیل داشتن سبوس این نان ها هم فرد را مدت زیادی سیر نگه می دارد و هم چون بتدریج قند را در بدن آزاد می کند، به کنترل قند خون در طول روز کمک می کند.

این متخصص تغذیه ادامه می دهد: همچنین نباید از میوه هایی در این ماه استفاده کرد که قند خیلی بالایی دارند، به عنوان مثال برای مصرف خرما باید محدودیت قائل شد، چرا که امکان دارد قند خون دیابتی ها را بالا ببرد.

در بیماران دیابتی احتمال ابتلا به عفونت های کلیوی بالاست، بنابراین آنها در فاصله ای که مجاز به مصرف مواد غذایی هستند باید مایعات مصرف کنند.

به گفته وی منظور از مایعات چای نیست، چون هیچ وقت چای جبران مایعات را نمی کند و حتی اگر چای زیاد هم مصرف شود کلیه ها مستعد ابتلا به عفونت می شوند.

آبمیوه هم جای مایعات را نمی گیرد چون آبمیوه هم اندازه قابل توجه ای قند دارد که ممکن است قند این بیماران را بالا ببرد.

● شرط روزه داری دیابتی ها

روزه داری دیابتی ها بستگی به شرایط فرد بیمار دارد که حتما باید با پزشک مشورت کند، چون پزشک بر اساس میزان قند خون فرد و سوابق بیماری و سلامت کلیه ها تصمیم گرفته و اجازه روزه داری می دهد.

دکتر مهربانی با بیان این مطلب می گوید: در دیابت نوع یک بیماران توانایی روزه داری را ندارند، چرا که در این نوع، بیشتر کودکان و افراد زیر ۳۰ سال مبتلا می شوند که نیاز روزمره به تزریق انسولین دارند و به دلیل این که باید پس از مصرف انسولین ماده غذایی مصرف کنند، امکان روزه داری برای آنها ممکن نیست اما باز هم چنانچه پزشک برنامه تزریق انسولین را طوری تنظیم کند که با سحر و افطار تنظیم شود، آنها منعی برای روزه گرفتن در این ماه ندارند.

این متخصص تغذیه در خصوص فاصله بین افطار و شام به هموطنان روزه دار می گوید: برای روزه داران تغذیه ای مناسب است که حجم کمتری داشته اما به دفعات بیشتری مصرف شود.

بنابراین همیشه توصیه می شود در لحظه افطار با یک غذای خیلی سبک در حد آب ولرم و یک لقمه نان و پنیر دستگاه گوارش فعال شده، سپس با یک فاصله حداقل یک ساعته شام میل شود.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات