تبلیغات

تبلیغات

درمان پوكی استخوان

مجموعه : پزشکی و سلامت

گرچه هنوز هیچ درمانی برای بازگرداندن اثرات سوء پوكی استخوان وجود ندارد، اما می توان كارهای زیادی كرد تا سرعت از دست دادن استخوان در آینده كاهش یابد و به حداقل برسد. از فیزیوتراپی نیز می توان برای بازگرداندن حركت و اعتماد بیمار استفاده نمود.


ملاحظات كلی:
درمان پوكی استخوان شامل تسكین درد، بهبود حركت و فعالیت، كمك به كنا رآمدن با اثرات روانی اجتماعی بیماری و جلوگیری از كاهش بیشتر استخوان تا خطر بروز شكستگی در آینده كم شود، می باشد. با وجود اینكه درمان دارویی معمولاً برای پیشگیری از دست دادن استخوان ضروری میباشد، تعداد زیادی از اقدامات وجود دارند كه خود بیمار برای جلوگیری از پیشرفت بیماری باید انجام دهد.
بیشتر افراد دچار پوكی استخوان متوجه میشوند كه آموزش درباره این بیماری می تواند مفید باشد و آنها را مطمئن می سازد كه می توانند هم برای جلوگیری از دست دادن استخوان و شكستگی اقدامی انجام دهند و هم برای درمان مشكلاتی كه اكنون دارند. دانستن اینكه اقداماتی وجود دارد كه آنها می توانند با انجام آنها باعث بهبود وضعیت شوند مثل تمرینات ورزشی، تغییر در رژیم غذایی و جلوگیری از زمین خوردن و سقوط، به این بیماران كمك می كند كه احساس نمایند كه آنها می توانند بر روی بیماری خودشان كنترل داشته باشند و شانس بهبودی خود را بیشتر كنند. همچنین بسیاری از بیماران، صحبت كردن با سایر بیماران دچار پوكی استخوان را مفید تشخیص می دهند و متوجه می شوند كه تنها آنها بیمار نیستند و افراد دیگری هم از این بیماری رنج می برند.


كنترل درد:
درد در پوكی استخوان خیلی متغیر میباشد. بعضی افراد دارای درد مزمن شدیدی هستند در حالیكه بعضی دیگر فقط یك درد جزئی دارند. دردی كه به دنبال شكستگی گردن استخوان ران یا مچ دست ایجاد میشود معمولاً بعد از عمل جراحی به سرعت تسكین می یابد گرچه ممكن است مصرف داروهای مسكن برای مدتی ادامه یابد. در بیمارانی كه بعد از شكستگی مچ دست دچار آلگودیستروفی میشوند، فیزیوتراپی ممكن است باعث تسكین درد شده و حركت دست را بهبود ببخشد. در موارد شدید، از روشی بنام سمپاتكتومی می توان استفاده نمود كه در این روش، اعصابی كه آن منطقه از دست را عصب دهی می كند را بی حس می كنند. روش درمانی دیگری كه استفاده میشود روش TENS یا تحریك الكتریكی عصب از طریق پوست میباشد كه بعداً توضیح داده خواهد شد.


درمان دردهای شدید:
در بیمارانی كه دچار شكستگی حاد ستون فقرات شده اند، درد ممكن است خیلی شدید
باشد و به سختی بتوان آن را تسكین داد.یك دوره استراحت در بستر ممكن است لازم باشد، گرچه این دوره باید تا آنجا كه ممكن است كوتاه باشد زیرا بی حركتی می تواند خودش مستقیماً باعث از دست دادن بیشتر استخوان شود. كرستها و محافظتهای ستون فقرات گاهی اوقات باعث مقداری تسكین درد می شوند، گرچه بسیاری از پزشكان استفاده از آنها را توصیه نمی كنند زیرا آنها باعث بی حركتی ستون فقرات و افزایش از دست دادن استخوان میشوند. در مراحل اولیه بعد از شكستگی، ممكن است به داروهای مسكن خیلی قوی مثل مورفین نیاز پیدا شود. متأسفانه اینگونه داروهای مسكن قوی اغلب دارای اثرات جانبی زیادی مثل خواب آلودگی، یبوست و اختلال در شعور هستند و همچنین ممكن است خطر زمین خوردن و سقوط را در بیمار ایجاد كنند.
در دردهای شدیدی كه نتوان با داروهای مسكن آنها را كنترل نمود، تزریق روزانه هورمونی به نام كلسی تونین می تواند خیلی موثر باشد. این هورمون از غده تیروئید ترشح میشود و دارای خواص تسكین دهنده درد میباشد و در مواردی كه سایر اقدامات تسكین دهنده درد با شكست مواجه میشود می توان از آن به خوبی استفاده نمود. از كلسی تونین به صورت تزریق روزانه یا یك روز در میان و به مدت دو یا سه هفته استفاده میشود. عوارض جانبی ان عبارتند از تهوع و برافروختگی و قرمز شدن صورت. همچنین استفراغ و اسهال هم ممكن است ایجاد شود و در محل تزریق هم احتمال ایجاد درد وجود دارد. با این حال بخاطر تسكین دردی كه در چند روز اول تزریق این دارو ایجاد میشود، ارزش استفاده كردن از آن را دارد.


قرصهای مسكن درد:
همین كه درد كاهش پیدا كرد استفاده از مسكن هایی مثل استامینوفن، استامینوفن كدئینه، بروفن، دیكلوفناك یا پیروكسیكام برای كنترل تسكین درد كافی خواهد بود. افراد مختلف به داروهای مسكن مختلف واكنشهای مختلفی نشان می دهند، بنابراین اگر یك نوع داروی مسكن برای شما زیاد موثر نیست می توانید داروی مسكن دیگری را امتحان نمایید.


سایر انواع تسكین دهنده های درد:
تعداد دیگری از اقدامات وجود دارند كه می توانند باعث تسكین درد شوند. استفاده از كیسه آب گرم، پدهای گرم و كیسه حاوی قطعات یخ ممكن است به كاهش درد كمك كند. بعضی از بیماران از طب سونی استفاده می كنند و برای تسكین درد آن را مفید می یابند. از روش TENS (تحریك الكتریكی عصب از طریق پوست) می توان برای كمك به تسكین درد در بعضی بیماران استفاده نمود. این روش شامل دستگاه كوچكی است كه به یك كمربند متصل میشود و حاوی چند الكترود كوچك میباشد. این الكترودها بر روی محل درد قرار داده میشوند و باعث یك احساس گزگز میشوند.
و بالاخره اینكه توجه به جزئیاتی مثل استفاده از صندلی راحت با بالشتكهای محافظ كمر و استفاده از تختخواب نسبتاً سفت اهمیت زیادی داشته ومی تواند به كیفیت زندگی روزانه بهبود ببخشد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات