تبلیغات

تبلیغات

بیماری های لثه در كودكان

بیماری های لثه در كودكان

دو ساعت پس از مسواك زدن با تجمع موادآلی موجود در بزاق و مواد غذایی، پلاك دندانی شروع به تشكیل شدن می كند. به تدریج باكتری ها به مجموعه اضافه شده و پس از ۲۴ ساعت لایه ای چسبنده روی دندان وجود دارد كه تنها با روش های مكانیكی(مسواك زدن) از سطح دندان پاك می شود. عدم دقت و تكرر در برداشت پلاك دندانی بافت لثه را به طور مزمن با انواع باكتری ها هم جوار كرده و سرانجام به التهاب لثه یا ژنژویت منجر می شود. ژنژویت شدید در كودكان نادر است ولی تعدادی از بچه ها دچار انواعی از ژنژویت خفیف و برگشت پذیر می شوند كه دلیل اصلی همه آن ها بهداشت ضعیف دهان و دندان است:
۱- ژنژویت منحصراً مرتبط با بهداشت در صورتی كه خفیف باشد برگشت پذیر بوده و با یك برساژ خوب و آموزش صحیح مسواك و نخ قابل درمان است. ۲- ژنژویت آلرژیك در بعضی كودكان طی فصول خاصی افزایش یافته و اگر دوره های حساسیت فصلی طولانی تر باشد اثرات لثه ای بیشتری دارد. ۳- ژنژویت رویشی كه در كودكان خردسال حین رویش دندان های شیری موقتاً بروز می كند و بعد از رویش دندان ها فروكش می نماید می تواند دردناك باشد. شیوع اش در سن ۶ تا ۷ سال است و درمانی جز بهبود بهداشت ندارد مگر شستشو با محلول PeroxyL كه كمی حالت تسكین دهنده دارد. در صورت تورم و درگیری لنفاوی آنتی بیوتیك تجویز می شود. ۴- در ژنژویت غیر اختصاصی مزمن كه بین ۱۰ تا ۲۰ سالگی اتفاق می افتد ضعف بهداشت عامل اصلی است اما رژیم غذایی نامناسب به ویژه كمبود ویتامین و ترمیم های نامناسب دندان و نیز به هم ریختگی دندان ها این حالت را تشدید می كند. نكته جالب این است كه در افراد گروه خونی AB بیشتر و در گروه خونی O كمتر ایجاد می شود. ۵- تنفس دهانی باعث ژنژویت مزمن به ویژه در قدام فك بالا می شود. ۶- ژنژویت اسكوربوتیك در كودكان نادر است و به دلیل كمبود ویتامین C و ضعف بهداشت ایجاد می شود و درمان اش مصرف مكمل همراه با آموزش صحیح بهداشت است.

 

بیماری های پریودنتال

بیماری های پریودنتال در كودكان به شرایطی اطلاق می شود كه تخریب و تحلیل استخوان حمایت كننده دندان ها وجود داشته باشد كه سه نوع موضعی، منتشر و نوع قبل از بلوغ دارد. نوع موضعی تحلیل شدید استخوانی به طور قرینه و دو طرفه در قوس دندانی شیری است كه التهاب بافت لثه و جرم و پلاك به همراه ندارد. عوامل ایجاد كننده آن ناهنجاری های خونی- ارثی به همراه عوامل باكتریایی است. در نوع منتشر كه بیشتر در سنین بلوغ و به طور پیشرونده ایجاد می شود علائمی از قبیل التهاب لثه و جرم و پلاك مشهود است. درمان این دو حالت، جراحی به همراه استفاده از تتراسایكلین و گاهی مترونیدازول است. تحلیل استخوان موضعی عمدتاً دلیل وجود یك بیماری سیستمیك از قبیل نقایص خونی، لوسمی، دیابت و بیماری های ارثی، سندرمیك است. تحلیل خود بافت لثه به دلیل التهاب مزمن ناشی از بهداشت ضعیف وجود محرك ها و حركات ارتودنسی و عادات دهانی ایجاد می شود. گاهی نیز تحلیل لثه به دلایل روانی با خودآزاری ایجاد شده كه كودك خود به بافت های لثه صدمه زده و آن را می كند. دسته سوم نوع قبل از بلوغ است كه شیوعش در ۴ سالگی حین یا پس از رویش شیری ها اتفاق می افتد كه گاهی به دلیل شدت تحلیل استخوان دندان زود می افتد. درمان تشخیص زودرس و كورتاژ و برساژ و تامین و آموزش بهداشت است. گاهی تجویز آنتی بیوتیك وسیع الطیف ضروری است.

ژنژویت بلوغ:

محدود به ناحیه قدام فك بوده و اغلب تنها یك قوس را گرفتار می كند و با وجود محرك های موضعی بیشتر شده و با افزایش سن فروكش می كند. درمان رعایت بهداشت ترمیم دندان های پوسیده به همراه رژیم غذایی مناسب به خصوص ویتامین C است. در نوع شدید كه به درمان های موضعی و سیستمیك پاسخ نمی دهد مجبور به جراحی لثه(ژنژیوپلاستی) هستیم.

بیماری های حاد لثه

۱- عفونت هرپسی: یا همان تبخال كه به صورت عفونت اولیه در كودكان زیر شش سال كه تاكنون تماسی با این ویروس نداشته اند ایجاد می شود و در بعضی به شكل یك یا دو زخم ساده روی مخاط دهان است و در برخی به صورت درگیری كل لثه با علامت رنگ قرمز آتشین است كه با تحریك پذیری، بی قراری، سردرد و درد حین خوردن غذاهای ترش خود را نشان می دهد(ژنژیواستوماتیت هرپسی). گاهی نیز تاول هایی روی لثه دیده می شود كه در عرض چند روز پاره شده و زخم های دردناكی به قطر ۱ تا ۳ میلی متر ایجاد می كند. درمان شامل داروهای ضدویروسی (اسیكلوویر) و بی حس كننده های موضعی مثل پماد لیدوكائین و شربت دیفن هیدرامین و نیز مكمل های ویتامینی است كه در یك دوره ۱۰ تا ۱۴روزه تجویز می شود جداسازی بیمار از سایر افراد خانواده توصیه می شود.
۲- زخم های آفتی عود كننده: زخم دردناكی است كه در كودكان سنین مدرسه و بالغین در مخاط مربوط دهان ایجاد می شود و به صورت ضایعات سفید با حاشیه قرمزرنگ و ملتهب هستند. برای ۴ تا ۱۲ روز مانده و سپس بهبود می یابند. تا حدودی منشاء ژنتیكی دارد و با محركاتی چون گازگرفتگی گونه، كمبود ویتامین B12، اسید فولیك و آهن و به خصوص استرس ها عود می كنند. درمان دهانشویه حاوی تتراسیكلین، كلرهگزیدین و تریامینولون است كه اثر تسكینی دارد و باید قبل از هر وعده غذا مصرف شود. داروی جدید نیز پماد آفتازول است كه باعث تسریع التیام و تخفیف درد می شود.
۳- ضایعات قارچی حاد: اكثراً پس از آ نتی بیوتیك تراپی روی می دهد و به شكل برفك سفیدرنگ و خزه ای در مخاط دهان دیده می شود. نوع نئوناتال برفك به دلیل عبور نوزاد از كانال زایمان در دو هفته اول زندگی دیده می شود و شیوع بالا دارد. درمانش نیستاتین چهار بار در روز است و در كودكان بزرگ تر قرص مكیدنی كلوتریمازول یا پاستیل نیستاتین به كار می رود.
۴- عفونت باكتریایی حاد: یا ژنژویت استرپتوكوكی حاد با علامت لثه های قرمز و متورم و گاهی آبسه خود را نشان می دهد و درمانش بهبود بهداشت به اضافه آنتی بیوتیك تراپی و مصرف دهانشویه كلرهگزیدین است.
۵- ANUG ژنژویت در كودكان ۶ تا ۱۲ساله كه دچار ضعف ایمنی یا ایدز یا مصرف كننده داروهای سركوبگر ایمنی هستند، است. لثه ملتهب، دردناك و خون چكان است و بی اشتهایی و تب بالا حال عمومی بد و بوی بد دهان را به همراه دارد. درمان كورتاژ زیرلثه همراه آنتی بیوتیك تراپی و مصرف دهانشویه كلرهگزیدین است.
دهانشویه كلرهگزیدین: عامل كنترل پلاك است كه فعالیت ضدمیكروبی وسیع دارد و پوسیدگی سطوح صاف دندان ها را تا حدی كنترل می كند. آثار جانبی آن سوزش و خشكی دهان و ندرتاً آلرژی است. ژنژویت خونریزی لثه و تجمع پلاك دندانی را كاهش ولی جرم و رنگدانه های خارجی دندانی را افزایش می دهد. رنگدانه ها كه با پالیش برداشته می شوند بر چند نوع اند: رنگدانه سبز روی دندان جوانان نتیجه عملكرد بعضی باكتری ها است و اكثراً در تنفس دهانی عود می كند. رنگدانه نارنجی شیوع كمتری دارد و راحت تر برداشته می شود و به علت بهداشت ضعیف دهان به وجود می آید. رنگدانه سیاه شیوع خیلی كمی دارد و به صورت خط ممتد از شكل لثه تبعیت می كند، برداشتن اش بسیار مشكل است ولی دندان افرادی كه این نوع رنگدانه را دارند به پوسیدگی مقاوم تر است جرم دندان نیز در كودكان قبل از دبستان نادر است و در سنین مدرسه شیوع كمی دارد. ولی در افراد عقب افتاده ذهنی به خاطر رژیم غذایی نرم، راكد بودن بزاق، بهداشت نامطلوب و عملكرد غیرطبیعی عضلات دهان شیوع جرم بیشتر است.

فیبروماتوز لثه

فیبروماتوز لثه كه افزایش حجم پیشرونده و خوش خیم لثه است دلیل ارثی یا فارماكولوژیكی دارد. در نوع ارثی هنگام تولد لثه طبیعی است اما با رویش دندان های شیری حجیم شده و تا دوره دندان های دائمی ادامه پیدا می كند تا این كه بافت فیبروزه باعث جابه جایی دندان شده و گاه روی دندان ها را نیز می پوشاند ولی فقط وقتی دردناك است كه با جویدن تداخل كند. نوع فارماكولوژیكی به علت مصرف فنی توئین كه داروی ضدتشنج است روی می دهد و با بهداشت ضعیف رابطه مستقیم دارد. ۲ تا ۳ هفته پس از شروع مصرف دارو آغاز شده و در ۱۸ تا ۲۴ ماه بعد به اوج خود می رسد. لثه صورتی رنگ و سفت اما بسیار حجیم است و اشكالاتی در زیبایی و تكلم ایجاد می كند. هم چنین باعث تاخیر در رویش دندان شده و صدمات بافتی به وجود می آورد در نوع خفیف كه یك سوم تاج دندان را می پوشاند درمان تنها رعایت بهداشت دهان است. در نوع متوسط كه بین یك سوم تا دو سوم تاج را می پوشاند علاوه بر رعایت بهداشت، مصرف دهانشویه كلرهگزیدین و استانوس فلوراید موضعی توصیه می شود ارزیابی دوره ای شرایط لثه و تعیین میزان فنی توئین صورت می گیرد. در صورت امكان دارو با مشاوره پزشك تعویض شده و در صورت عدم درمان جراحی انجام می شود. در نوع شدید بیش از دو سوم تاج دندان پوسیده شده و در صورت عدم پاسخ به درمان های قبلی جراحی انجام می گیرد. پس از عمل رعایت بهداشت ضروری است. گاه با وجود این مراقبت ها عود اجتناب ناپذیر است كه در این مورد استفاده از پلاك های فشاری پس از جراحی پیشنهاد می شود. شستشوی دهان با محلول اسیدفولیك هم در این مورد موثر است.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات