تبلیغات

تبلیغات

فیلها انسان را خطرناکتر از دینامیت می‌دانند

مجموعه : مجله خبری
تحقیقات جدید نشان می دهند فیلها نسبت به انفجار دینامیت و صدای مهیب ناشی از آن کاملا بی تفاوتند اما رفت و امد انسانها از نزدیکی این جانداران به راحتی رفتار آنها را آشفته می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه کورنل در نیویورک با استفاده از ابزارهای صوتی مشابه آنچه برای استراق سمع والها مورد استفاده قرار می گیرد برای کنترل صداها و لرزه های ناشی از اکتشافات نفت در منطقه ای در نزدیکی پارک ملی گابن توانستند 27 هزار ساعت صدا و امواج ارتعاشی را به ثبت برسانند.

محققان این اصوات را به منظور بررسی میزان تاثیر انفجارهای دینامیتی و دیگر فعالیتهای انسانی از قبیل راندن و نصب تجهیزات و خودروهای صنعتی بر روی صدای فیلها مورد مطالعه قرار دادند.

در حالی که فعالیت فیلها به صورت شبانه روزی ادامه دارد تحقیقات نشان دادند فیلهایی که ساکن مناطق تحت تاثیر فعالیتهای معدن کاوی بودند، در زمان انجام فعالیتهایی اکتشافی از منطقه فراری نمی شدند اما فیلهایی که در نزدیکترین فاصله از این فعالیتها قرار داشتند، زمان زندگی روزمره خود را به شبها انتقال می دادند.

اطلاعات صوتی نشان دادند این تغییرات رفتاری در واقع با حرکت کردن کارگران در میان جنگلها و نصب تجهیزات در ارتباط است و نه با انفجار دینامیتها.

به گفته محققان شاید صدای دینامیت مانند یک رعد بزرگ و شدید باشد و از این رو در نظر فیلها کاملا بی خطر به نظر بیاید در حالی که فیلهای بی آزار و آرام این منطقه تا کنون بارها قربانی ظلم شکارچیان انسان شده اند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، این تغییرات رفتاری می تواند منجر به بروز استرس بیش از اندازه و افزایش رقابت بر سر غذا شود زیرا به این شکل فیلهای شب زنده دار زمان کمتری برای جستجوی غذا خواهند داشت.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات