تبلیغات

تبلیغات

ماراتون سریال‌های رمضان، کدام سریال برنده می‌شود؟!

نبرد غول‌ها
رمضان داغ امسال هم تلویزیون با چهار سریال مهمان سفره‌های افطار است. در رمضان 89 کدام سریال موج ساز خواهد شد؟
جنگ کارگردان‌ها، کافی است نگاهی به نام چهار کارگردان سریال‌های رمضان بیندازیم تا دستمان بیاید امسال بیشترین زور آزمایی را کارگردان‌های اسم و رسم دار با هم انجام می‌دهند. حسن فتحی با کوله باری از تجربه، فرزاد موتمن با نگاه متفاوت سینمایی و تجربه اولین سریال تلویزیونی، محمدرضا آهنج با تجربه «سایه آفتاب» و «عملیات 125» و محمد مهدی عسگرپور با سابقه مدیریت سینمایی و کارگردانی فیلم «قدمگاه» و سریال «گل‌های گرمسیری». پشت سر هر کدام از اضلاع این چهار مربع هم انبوهی از بازیگر صف کشیده اند؛ از محمدرضا شریفی نیا و امین تارخ تا اشکان خطیبی و بهنوش بختیاری.
رمضان امسال البته چند ویژگی خاص دارد؛ یکی مدت زمان کوتاه از افطار تا نیمه شب است. اذان مغرب حوالی ساعت هشت و نیم شب است و اگر سریال‌ها مسلسل وار بر چشم و مغز مخاطب فرود بیایند با آگهی و مخلفات تا نیمه شب مهمان ما هستند. ویژگی دیگر پر رنگ شدن بعضی شبکه‌های ماهواره ای و رقبای آن طرف آبی است. در واقع امسال سریال‌ها علاوه بر مچ اندازی با هم، با نمونه‌های مشابهی طرفند که امواج آن‌ها از فضا می‌آید. به نظر می‌آید توپخانه تلویزیون از لحظه تحویل رمضان 89 پر باشد. باید ببینیم بعد از چهار هفته، برنده نهایی نبرد امسال چه تیمی است و کدام سریال از ماراتن سربلند بیرون می‌آید.
در مسیر زاینده رود/حسن فتحی
دوباره می‌ترکاند؟
تهیه کننده: اسماعیل عفیفه
نویسنده: علیرضا نادری
بازیگران: حسین محجوب، مهرانه مهین ترابی، مسعود رایگان، اشکان خطیبی، بهنوش طباطبایی، مهرداد ضیایی، پردیس افکاری، افسانه پاکرو، هومن برق نورد، مهدی باقربیگی و فرخ نعمتی
تعداد قسمت:30 قسمت 35 دقیقه ای

داستان

فتحی این بار به سراغ مسائل و معضلات فوتبالیست‌های جوان در کنار آداب و رسوم‌های خانواده شان رفته. او فوتبالیستی به نام مهران سارنگ (خطیبی) را محور داستان خود قرار داده که برای عقد قرارداد با باشگاهی تازه تاسیس به اصفهان می‌رود اما در این سفر با مسعود مصیب (باقربیگی) که جوان نخبه اصفهانی است تصادف می‌کند.
سابقه کارگردان: حسن فتحی تا به حال سریال‌های مناسبتی شب دهم ،‌ میوه ممنوعه و اشک‌ها و لبخند‌ها را ساخته که همگی جزو سریال‌های بترکان بودند.
برگ برنده
علیرضا نادری: همکاری‌های مکرر او با فتحی و فیلمنامه‌های متفاوتش درباره معضلات و مسائل اجتماعی با آن دیالوگ‌های آهنگین و وزینشان میتواند این بار هم مثل میوه ممنوعه سریال فتحی را برنده ماراتن رمضان امسال کند؛ به خصوص این که قصه هم پرتنش است.
اشکان خطیبی: فتحی بعد از مذاکره با چند بازیگر جوان مثل سیاوش خیرابی، استخری، ماهانی و چند فوتبالیست در نهایت به خطیبی که خودش هم فوتبالیست است، رسید. بار اصلی و مانور سریال بیشتر روی نقش او یعنی مهران سارنگ است . باید منتظر ماند و دید که آیا او با این پیچیدگی نقش، شانس تبدیل شدن به پدیده را دارد.
غافلگیری
فتحی در زمان پیش تولید سریالش جلسات زیادی با مسوولان و افراد باتجربه فوتبال داشته تا جزئی‌ترین مسائل مربوط به فوتبال را در سریالش به تصویر بکشد.

حاشیه

پس از تحولات مدیریتی شبکه‌ها خبر تولید سریال فتحی در شبکه دوسیما منتشر شد اما با جابه جایی مدیران شبکه یک و دو، ساخت سریال فتحی هم به شبکه یک منتقل شد، با توجه به روابط حسنه فتحی و فرجی از همان ابتدا احتمال پخش سریال از شبکه یک سیما بیشتر از دیگر شبکه‌ها بود.
فتحی برای نقش اصلی زن سراغ جوان تازه کار سریال «دلنوازان» سحر قریشی رفت و با هم به توافق رسیدند اما این همکاری به دلایلی میسر نشد و در نهایت فتحی به سراغ طباطبایی که بعد از «چار دیواری» سیروس مقدم بیشتر دیده شد، رفت.
احسان خواجه امیری این بار غیر از خوانندگی سریال با شعری از افشین یداللهی آهنگسازی آن را هم انجام داده.
پیش بینی
خیلی‌ها معتقدند سریال فتحی در شب‌های رمضان اول می‌شود ولی اگر خطیبی نتواند از فرصت ایجاد شده نهایت استفاده را ببرد، همه چیز کاملا برعکس می‌شود. سریال فتحی و عسگر پور رقبای اصلی برای برنده شدن ماراتن امسال هستند.
ملکوت/ محمدرضا آهنج
همراه با فرشته مرگ
تهیه کننده: محسن شایافنر
نویسنده: احمدرضا معتمدی/ بازنویس: نادر وحید
بازیگران: محمدرضا شریفی نیا، پروانه معصومی، رضا رویگری، علی دهکردی، کورش تهامی، نیما شاهرخ شاهی، آهو خردمند، مهشید افشارزاده، فریبا متخصص، منوچهر آذری و ایرج نوذری.
تعداد قسمت: 26 قسمت 30 دقیقه ای

داستان

مرد ثروتمندی به نام حاج فتاح (شریفی نیا) ماه رمضان، به خاطر سانحه ای به کما می‌رود و فرشته ای به نام مامور (تهامی) به کمک او می‌آید تا بتواند گذشته اش را صاف کند و حق آدم‌هایی که در گذشته ضایع کرده را به آنها پس بدهد تا سفری راحت تر به آن دنیا داشته باشد. داستان در فضایی ماورایی به نقد طبقه پولدار جامعه می پردازد.
سابقه کارگردان: محمد رضا آهنج در مدتی که سریال سازی را شروع کرده تجربه ساخت سریال‌ها و تله فیلم‌های زیادی با تم‌های مختلف را داشته؛ مثل سایه آفتاب و سری دوم عملیات 125؛ اما این اولین بار است که آهنج به سراغ سریالی مناسبتی رفته است.

برگ برنده

نیما شاهرخ شاهی: نقش سامن، نوه حاج فتاح را بازی می‌کند. شخصیت سامان برخلاف ساسان «فاصله‌ها» شخصیتی مثبت است که در داستان گرفتار ارتباطی عاطفی با دختر عمویش می‌شود. حضور مداوم شاهرخ شاهی بلافاصله بعد از فاصله‌ها در تلویزیوین- آن هم متفاوت با نقش قبلی اش- جالب است؛ به خصوص که بد نیست بدانید او صبح‌ها سر این کار نقش مثبت بازی می‌کرده و عصر سر فاصله‌ها نقش منفی.
کورش تهامی: نقش مامور فرشته ای را که مسوول سر به راه کردن حاج فتاح است به عهده دارد. شاید نقش او مثل الیاس در اغما اما از نوع مثبتش باشد. سریال می‌تواند موقعیت مناسبی برای تهامی باشد تا مسیر بازیگری اش را تغییر دهد؛ البته اگر بازی اش متفاوت باشد و نقشش زیر سایه بازیگران اصلی گم نشود.
محمد رضا شریفی نیا: نقش حاج فتاح که محور اصلی داستان روی او می‌چرخد و قرار گرفتن در کنار فرشته ای که به او اجازه هیچ نوع خلافکاری را نمی‌دهد بازیگری را می‌طلبد که حواسش باشد اگر گاف کوچکی هم بدهد سریال بالا و پایین می‌شود. اگر شریفی نیا از پس این مسوولیت برآید تنها رقیب اصلی‌اش امین تارخ می‌شود. شریفی نیا در سریال نقش پدر حاج فتاح را هم خودش بازی می‌کند.
غافلگیری
فضای ماورایی سریال جلوه‌های ویژه خاصی را می‌طلبد تا عالم برزخ باور پذیرتر شود. می‌گویند آهنج در این سریال به گونه ای خاص و دیدنی از جلوه‌های ویژه پرده کروماکی استفاده کرده است.
حاشیه
سریال در ابتدا «زندگی در شیفت دوم» نام داشت که بعد از تغییراتی به ملکوت تبدیل شد.
پیش بینی
این سریال با دو کار عسگر پور و فتحی رقابتی اساسی دارد. شاید اگر طبق روال سال‌های قبل که شبکه دو معمولا اولین سریال بعد از افطار را روی آنتن می‌فرستاد، امسال هم این گونه باشد، این سریال هم بیشتر از بقیه دیده شود؛ ضمن این که تنها سریال امسال است که در فضایی ماورایی ساخته شده.
جراحت/ محمد مهدی عسگر پور
پرتنش و نفسگیر
تهیه کننده: محمدرضا شفیعی
نویسنده: سعید نعمت اله
بازیگران: امین تارخ، ثریا قاسمی، علی عمرانی، فرهاد اصلانی،‌آتنه فقیه نصیری، مهوش صبرکن رامین راستاد
تعداد قسمت: 30 قسمت 30 دقیقه ای

داستان

عسگر پوربعد از گل‌های گرمسیری،‌ این بار هم سراغ داستانی خانوادگی و کشمکش‌های آنان رفته. داستان ماجرای لطیفه (قاسمی) مادر 75 ساله است که با دو پسرش، بزرگ (تارخ) و اسماعیل (عمرانی) زندگی می‌کند. بزرگ به اعتقاد خودش چهار سال پیش اشتباهی کرده و دخترش اکرم را به عقد پسر برادرش اسماعیل (راستاد) درآورده است و…

برگ برنده

امین تارخ: با توجه به بازی موفق تارخ در اغما حدس این که او دوباره بتواند ستاره سریال‌های امسال شود، سخت نیست. او در سریال نقش پسر ارشد لطیفه را بازی می‌کند.
علی عمرانی: نقش برادر امین تارخ را بازی می‌کند که در این گیر و دارد رابطه‌شان به هم می‌خورد. شب‌های رمضان فرصتی مناسب برای دیدن شدن این بازیگر تئاتر است.
غافلگیری
شنیده شده که دعواهای خانوادگی سریال در حدی است که شاید بینندگان از طبیعی بودن آن کپ کنند.
موسیقی آریا عظیمی نژاد که در هر سریالی از شیوه ای نو استفاده می‌کند در کنار فیلمنامه منسجم از نقاط متمایز سریال هستند.
حاشیه
سریالی که زودتر از همه سریال‌های امسال کلید خورد و تنها سریالی که تا قبل از ماه رمضان فیلمبرداری اش به پایان رسید.
عسگر پور در این سریال هم مثل گل‌های گرمسیری قصد معرفی دو، سه چهره جوان را دارد.
پیش بینی
کافی است سریال فتحی مقداری لغزش پیداکند؛ آن وقت برنده ماراتن امسال هم با توجه به موقعیت گل‌های گرمسیری «جراحت» می‌شود.
لطفا بخندید
تهیه کننده: محمود رضوی
نویسنده: عباس نعمتی، طلا معتضدی
بازیگران: علی قربانزاده،‌ برزو ارجمند، رضا داوود نژاد، امیر حسین رستمی، مهران رنجبر، انوشیروان ارجمند،‌ داریوش کاردان، فرهاد آئیش، سعید پیردوست و بیتا سحر خیز
تعداد قسمت: 26 قسمت 45 دقیقه ای

داستان

پنج دوست صمیمی که از کودکی در یک محل بزرگ شده اند در موقعیتی قرار می‌گیرند که هدفشان در زندگی را فقط یک تصمیم می‌بینند و آن ازدواج نکردن است. این پنج دوست پس از به ارث بردن یک حمام توسط یکی از این پنج نفر،‌ تصمیم می‌گیرند آن را به سفره خانه ای تبدیل کنند.
سابقه کارگردان: فرزاد موتمن برای اولین بار است که سریالی را می‌سازد. اگر زمان تنگ و اندک برای ساخت سریال که تنها سریالی است که دیرتر از همه ساخته شده، به کار لطمه ای نزند و اگر موتمن قلق‌ها و نکات ریز سریال سازی – آن هم از نوع مناسبتی – را شناخته باشد، نکته ای وجود ندارد که موتمن از فتحی و عسگر پور عقب بماند و سریالش نگیرد.
برگ برنده
محمود رضوی، تهیه کننده فیلم تحسین برانگیز «درباره الی» که سال پیش تهیه کنندگی سریال نه چندان موفق «عید امسال» را برعهده داشت اما شایدموفقیت درباره الی و همکاری دوباره رضوی با یک کارگردان سینما نقطه قوتی برای این سریال باشد.
امیر حسین رستمی: شمس العماره فرصت مناسبی برای دیده شدن و شناخته شدن رستمی بود و حالا سریال موتمن می‌تواند وجه دیگری از بازی او را نشان دهد. البته اگر دوباره همان نقش شکور را تکرار نکرده باشد.
حاشیه
تا اواخر خرداد هنوز معلوم نبود که شبکه تهران مانند سال گذشته سریالی داشته باشد یا نه، اما در آخرین لحظات شبکه تصمیمش را گرفت و ساخت سریالش را به موتمن سپرد.
پیش بینی
وجود سریالی با مایه‌های طنز در کنار باقی سریال‌ها که در فضای اجتماعی می‌گذرند و ماواریی می‌تواند تنها نقطه متمایز سریال از باقی سریال‌ها باشد؛ هر چند که دایره مخاطبان سریال محدود ترند و فقط تهرانی‌ها آن را می‌بینند.
منبع : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
 

تبلیغات