تبلیغات

تبلیغات

نمایش نمونه دست خط شش تن از ائمه (ع)

مجموعه : مجله خبری
به گزارش خبرآنلاین، قرآن های به نمایش درآمده در این غرفه مشخصات زیر را دارا هستند.

*کهن‌ترین ترجمه قرآن به فارسی پهلوی
قدیمی‌ترین ترجمه قرآن به زبان فارسی که در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌‌شود برای بازدید علاقمندان در نمایشگاه امسال قرآن کریم ارائه شده و این اثر با عنوان «قرآن قدس» نام گرفته است. این قرآن در قرن 4 هجری به خط‌ کوفی نسخ خفیف در 192 صفحه نوشته شده است که اصل این نسخه در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. مترجم اصلی این اثر معلوم نیست و پژوهشگری به نام علی رواقی این کتاب را جمع‌آوری کرده و از آنجایی که قرآن به فارسی پهلوی ترجمه شده جهت تسهیل در خواندن آن، با ترجمه زیرنویس کلمات ناآشنا، فارسی پهلوی را توضیح داده است.

*نمونه دست خط 6 تن از ائمه (ع)
غرفه آستان قدس رضوی شاخص ترین قرآن های دستنویس و نمونه دستخط 6 تن از ائمه‌(ع) را در نمایشگاه امسال به نمایش گذاشته است. بازدید کنندگان می توانند دستخط 6 تن از ائمه (ع) و سیر تحول خط کوفی و رسم الخط قرآنی را در این غرفه مشاهده کنند. قرآن «راوندی» که متعلق به سال 586 هجری قمری است و توسط امام خمینی(ره) در سال 63 به کتابخانه آستان قدس اهدا شده نیز در معرض بازدید است.

*ارائه جدیدترین ترجمه قرآن به زبان انگلیسی
جدیدترین ترجمه قرآن به زبان انگلیسی که توسط دکتر رحیم دولتی، استاد دانشگاه کمبریج طی 8 سال انجام شده در نمایشگاه در معرض دید است. این قرآن هنوز چاپ نشده و تنها به صورت تک نسخه ، پرینت گرفته شده و پس از صحافی به آستان قدس اهدا شده است. این قرآن بزرگترین و سنگین ترین ترجمه انگلیسی قرآن است که 46 کیلوگرم وزن دارد و ابعاد هر صفحه آن 50 در 70 سانتی متر می باشد.

*قرآن «طوماری»

این قرآن متعلق به 130 سال پیش از ترکیه که 574 سانتی متر طول دارد یکی دیگر از قرآن های خاص و جالب توجه آستان قدس رضوی است که در نمایشگاه قرآن در معرض دید عموم قرار گرفته است

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات