تبلیغات

تبلیغات

زولبیا تشنگی می‌آورد

مجموعه : پزشکی و سلامت
زولبیا تشنگی می‌آورد

 
هر سال با فرا رسیدن ماه مبارك رمضان بازار فروش زولبیا و بامیه داغ شده و بر متقاضیان آن افزوده می‌شود. معمولا به نظر افرادی كه متقاضی این نوع شیرینی‌ها هستند تصور سفره افطار و سحری بدون وجود زولبیا و بامیه كاری مشكل و ناشدنی است. از آنجا كه منع كامل افراد از خوردن زولبیا و بامیه كاری درست و شدنی نیست، به آنها توصیه می‌كنیم در مصرف این ماده غذایی دقت كرده و از مصرف بیش از حد آن پرهیز كنند.
مصرف زولبیا و بامیه یعنی مصرف قند با حجم زیاد. خوب است بدانید مصرف زولبیا و بامیه در سحر باعث گرسنه‌شدن روزه‌دار در طول روز می‌شود. چرا كه قندهای ساده آن سریع‌تر وارد جریان خون شده و با تحریك ترشح انسولین موجب كاهش قند خون می‌شوند. در اثر كاهش قند خون در ساعات ابتدایی روز شخص احساس خستگی، بی‌حالی، ضعف و گرسنگی زودرس می‌كند.
از سوی دیگر استفاده از آن را در ابتدای افطار به بیماران رفلاكسی توصیه نمی‌كنیم، چرا كه موجب تشدید علائم رفلاكس شده و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد. همچنین مصرف این محصول برای افراد دیابتی ممنوع است.
‌ مصرف زیاد از حد این شیرینی موجب تبدیل مواد قندی مازاد آن به چربی اضافی در خون شده كه رسوب این چربی‌ها در خون باعث تصلب شرایین می‌شود.

روغن‌های مانده
فرآیند پخت این نوع شیرینی به گونه‌ای است كه در بیشتر اماكن، روغن مورد استفاده برای سرخ كردن آن به دلایل اقتصادی تعویض نمی‌شود و به طور مداوم مورد استفاده قرار گرفته و به شدت سرطان‌زا می‌شود. بنابراین وجود روغن نامطلوب و سوخته علاوه بر بروز عوارض گوارشی (سوزش معده و ترش كردن)، ناراحتی‌های كبدی، قلبی ـ عروقی و افزایش كلسترول بد خون باعث سرازیر‌?شدن كالری اضافی بدن شده و زمینه‌ساز مطلوب چاقی و اضافه وزن است.
از سوی دیگر وجود چربی نامرغوب در این شیرینی به دلیل كندی تخلیه از معده می‌تواند موجب كاهش اشتها و حذف وعده اصلی غذا شود. بنابراین روزه‌داران باید از مصرف بیش از حد غذاهای شیرین و چرب در وعده افطار و سحری پرهیز كنند.

نشانه‌های زولبیای مرغوب
زولبیا و بامیه خوب باید عطر و طعم مناسب و رنگ روشن داشته و سوختگی و تغییر رنگ قهوه‌ای در آن مشاهده نشود. ذرات سوخته به جای مانده روی زولبیا و بامیه نشاندهنده تهیه غیربهداشتی و افت كیفیت روغن آن است.
روی جعبه‌های مقوایی زولبیا و بامیه باید پروانه بهداشتی و مهر استاندارد حك شده باشد و هنگام عرضه این محصول واحدهای قنادی باید از انبرك یا دستكش یكبار مصرف استفاده كنند. برای جلوگیری از آلودگی در محل عرضه نیز باید روی آنها با سلفون پوشیده باشد.
در عین حال از خرید زولبیا و بامیه‌ای كه پشت شیشه و در مجاورت نور خورشید و لامپ و به شكل فله‌ای و باز عرضه می‌شود، جدا خودداری كنید. چرا كه نور و حرارت روی تركیبات و روغن آن تاثیر نامطلوب دارد. در ضمن به خاطر داشته باشید قنادی‌ها زولبیا و بامیه خود را از مراكزی كه هویت درستی ندارند تهیه می‌كنند به همین دلیل در سلامت و بهداشتی بودن آنها هیچ تضمینی وجود ندارد.

زولبیا و بامیه، تشنگی روزه‌دار را تشدید می‌كند
در عین‌حال، یك متخصص بیماری‌های داخلی برای پیشگیری از تشنگی به روزه‌داران كرد می‌شود در فاصله افطار تا سحر مایعات را بتدریج مصرف كنند و از شیرینی‌های مصنوعی مانند زولبیا و بامیه كمتر استفاده كنند.
دكتر حشمت‌الله توكل در گفتگو با ایسنا اظهار كرد: باتوجه به این كه ماه رمضان امسال در فصل گرم‌ سال قرار دارد به روزه‌داران توصیه می‌شود برای پیشگیری از كاهش شدید آب بدن تنها در صورت ضرورت از منزل خارج شوند.
وی افزود: آب مورد نیاز بدن باید در فاصله میان افطار تا سحر به تدریج و از طریق مصرف آب و میوه‌های آب‌دار تامین شود.
توكل تصریح كرد: مصرف بیش از اندازه آب در سحر نقشی در پیشگیری از تشنگی در طول روز ندارد زیرا در صورت نوشیدن آب بیش از حد نیاز، بدن آب اضافی را دفع می‌كند.
این متخصص بیماری‌های داخلی خاطرنشان كرد: برخی مواد غذایی و شیرینی‌های مصنوعی مانند زولبیا و بامیه غلظت مایعات بدن را افزایش می‌دهند و در نتیجه روزه‌دار احساس تشنگی می‌كند.
وی بیان كرد: توصیه می‌شود برای پیشگیری از افزایش غلظت مایعات بدن از قندهای گیاهی مانند خرما به جای زولبیا و بامیه استفاده شود.
توكل گفت: میوه‌های آب‌دار مانند هندوانه و خربزه نیز نقش مهمی در تامین مایعات بدن دارند و توصیه می‌شود در فاصله افطار و سحر این میوه‌ها مصرف شوند.
وی افزود: مصرف لیموترش نیز در پیشگیری از تشنگی و گرمازدگی موثر است.

جام جم

 
 

تبلیغات