تبلیغات

تبلیغات

زخم های معده و اثنی عشر

مجموعه : پزشکی و سلامت

اگر شما دچار یك زخم اثنی عشر هستید، هیچ درمان دیگری نیاز ندارید. با این حال اگر شما دچار زخم معده هستید، پزشك ممكن است آزمایشات دیگری را برای شما درخواست نماید (معمولاً یك آندوسكوپی دیگر) تا مطمئن شود كه بعد از درمان، زخم شما بهبود یافته است. این امر بدین خاطر انجام میشود كه گاهی اوقات سلولهای سرطانی ممكن است در زخم معده وجود داشته باشند كه سبب شود زخم بهبود نیابد.

جراحی
قبل از پیدایش درمانهای جدید، انجام عملهای جراحی بطور شایعی در افراد دچار زخم معده یا اثنی عشر توصیه می شد. امروزه از جراحی فقط در درمان عوارض ایجاد شده بر اثر زخمها و نیز به ندرت در مواقعی كه زخمها به درمان دارویی جواب نمی دهند استفاده می گردد. انواع مختلفی از عملهای جراحی وجود دارد، اما هدف كلی از درمان جراحی، كاهش ترشح اسید از غدد معده می باشد كه این كار بوسیله قطع كردن اعصاب معده انجام میشود (به این روش جراحی اصطلاحاً واگوتومی Vagotomy گفته میشود).
نتیجه گیری
زخم های معده و اثنی عشر نسبتاً شایع می باشند و در صورتیكه با مشاهده علایم شما، پزشك تشخیص این زخمها را برای شما مطرح سازد، بهترین راه برای اینكه این تشخیص تائید شود، انجام آندوسكوپی می باشد. شایعترین علت ایجاد زخم های معده و اثنی عشر، آلودگی به عفونت هلیكوباكترپیلوری می باشد، و از بین بردن این عفونت با استفاده از آنتی بیوتیكها، اغلب تمام آن چیزی است كه برای بهبود این زخمها لازم می باشد.
علت مهم دیگر بروز این زخمها، مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می باشد. داروهای جدیدتر ضدالتهاب غیراستروئیدی دارای این عوارض جانبی نمی باشند. زخمهای معده و اثنی عشر را تقریباً همیشه می توان بطور موفقیت آمیزی با استفاده از داروها درمان نمود و خیلی بندرت ممكن است احتیاج به عمل جراحی پیش بیاید. یك عارضه مهم زخمهای معده یا اثنی عشر، خونریزی می باشد، بنابراین در صورتی كه دچار استفراغ خونی و یا مدفوع به رنگ سیاه قیری شدید، سریعاً به پزشك مراجعه نمایید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات