عکس های دیدنی دختری با سوژه های طنز و جالبپدری با له شدن زیر چرخ تریلی جان پسرش را نجات داد 18+ ازدواج عجیب این مرد با چند زن مصنوعی (+عکس)سری جدید پ نه پ های خنده دارمعرفی دوچرخه دوست ، ترین کشورهای جهان + (تصاویر)اتصال گوش جدا شده دختری با کمک زالوها ! + عکسمعرفی مکمل های کاهش دهنده وزن دو راه کار فوق العاده ساده برای ترک سیگارتصاویر دیدنی کنسرت بنیامین در مدرسه استثنایی کودکان کم توان پایش مرز با بالن‌های مرزبانی ( +عکس) معرفی 5 گیاه دارویی برای درمان حساسیت فصلیرونمایی از دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش (عکس) سایت ثبت نام بیمه سلامت (+ شرایط )پسر بچه ای که روی اعصاب لاریجانی راه می رفت! + عکسخانه درختی شبیه به تخم مرغ در جنگل های کانادا (تصاویر)چشمک زدن جالب اوباما در سخنرانی (تصویری)تصاویری از خانواده دانش آموزان کشتی غرق شده در کره جنوبینشان عالی امریکا برای دختر جوان ایرانی + عکسبا این لنز در تاریکی همه اشیاء را ببینید! + (عکس)خواص دم نوش ریحانعکاس نگون بختی که خود طعمه بهمن شد + عکسترسناک ترین هیولای دریا در اعماق اقیانوس + تصاویر رفتارهای دیدنی و عجیب دارکوب های بلوط (+عکس)تولد بسیار عجیب یک کره شتر از دو شتر ماده! +(عکس)جدیدترین مدل شورلت با 625 اسب بخار قدرت + تصاویراس ام اس های جدید معذرت خواهیلوگوی دیدنی ویژه ی گوگل به یاد 198 سالگی
تصاویری از امضا گرفتن دختران از محمد رضا گلزاردختری که در عروسی همه را حیرت زده کرد؟!! + تصاویرلورفتن اقدام زشت این دو زن توسط دوربین مخفی + عکس پورشه فوق العاده ۹۱۱ رنگی رنگیِ خوشگل! +عکستصاویری از شباهت جالب ستاره ها به شخصیت های کارتونی انتخاب چهره های سینمایی محبوب از دید مرددم تهران (عکس)جهاد نکاح دو دختر اتریشی در سوریه ( + عکس) اولین دستگاه خودپرداز حشیش در ایالت کلرادو!! عکسذکر این صلوات بسیار مجرب را از دست ندهیدگفت‌وگو با پو لدارترین زن آهنین ایران! + عکسدختر 13 ساله با چهره ای 50 ساله و باورنکردنی(+عکس) عکس های جالب یک کافی شاپ منحصر بفرد در دوربین عکاسیعکس هایی از بازیگر جدید سریال شاهگوش خانم شیما محمدیعکس نوشته های طنز و بسیار خنده دارتصاویری از غرق شدن کشتی در کره جنوبی با ۴۷۷ مسافر عکس های جالب و دیدنی از اضافه بار در برخی کشورهااس ام اس های خنده دار و جدیداین حمام از طبیعت الهام گرفته است! + (عکس)عوامل موثر در ارگاسم زنان چیستاس ام اس های طنز کوچه بازاری (4)پدری با له شدن زیر چرخ تریلی جان پسرش را نجات داد 18+خواستگاری جالب در حین مسابقه دو !+ ( عکس)
چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳    ساعت: ۱۶:۴۱
تبلیغات
www.tapcd2012.ir      www.tapcd2012.ir
جستجوی مطالب
 

ابیانه،استثنایی‌ترین روستای ایران

ابیانه،استثنایی‌ترین روستای ایران
 

این گزارش را بخوانید تا وقتی به این روستا می‌روید تعجب نكنید

ابیانه روستایی در 40 كیلومتری شمال غربی نظنز، در دامنه كوه كركس است. این روستا به اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی پر تنوعش از روستاهای استثنایی ایران است. ابیانه نقطه‌ای خوش‌منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است.

نوشته و اثری كه قدمت زمانی ابیانه را دقیقاً معلوم كند در دست نیست؛ ولی قدمت هزار و پانصد ساله را برای آن تخمین می‌زنند و آن را از كهن‌ترین زیست‌گاه‌های انسانی در حاشیه دشت كویر ایران می‌دانند. آثار و بناهای تاریخی كه در ابیانه وجود دارد مربوط به دوره‌های ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجاراست.این آثار نشان‌دهنده قدمت تاریخی این زیست‌گاه انسانی است.
در دوره صفویه هنگامی كه شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می‌رفتند بسیاری از نزدیكان آنها و درباریان ترجیح می‌دادند در ابیانه اقامت كنند.
شمار خانه های ابیانه در سرشماری سال 1361 برابر با 500 واحد برآورد شد؛ این خانه‌ها تماماً بر روی دامنه پرشیبی در شمال رودخانه برزرود بنا شده است به صورتی كه پشت بام مسطح خانه های پایین دست، حیاط خانه های بالا دست را به وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‌سازد. در نتیجه، ابیانه در وهله اول روستایی چند طبقه به نظر می‌آید كه در بعضی موارد تا چهار طبقه می‌توان آن را مشاهده كرد. اتاقهای ابیانه به پنجره‌های چوبی ارسی مانند مجهزند و اغلب دارای ایوانها و طارمیهای چوبی پیش آمده مشرف بر كوچه‌های تنگ و تاریك‌اند كه خود به صورت مناظر جالبی درآمده‌اند. نمای خارجی دیوارهای خانه‌های ابیانه با خاك سرخی كه معدن آن در مجاورت روستا می‌باشد،پوشیده شده است. از آنجا كه در دامنه های شیبدارابیانه فضای كافی برای ساختن خانه‌های مورد نیاز وجود ندارد در این روستا چنین رسم شده است كه هر خانواده انبار غار مانندی در تپه‌های یك كیلومتری روستا،دركنار جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد كند.این غارها كه در دل تپه‌ها حفرشده‌اند و از بیرون تنها درهای كوتاه و محقرآن نموداراست برای نگهداری دامها و نیز آذوقه زمستانی و اشیای غیرضروری، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
زندگی مردم ابیانه كشاورزی و باغداری و دامداری است كه با روشهای سنتی اداره می‌شود. بیشتر زنان در امور اقتصادی با مردان همكاری دارند. ابیانه دارای هفت رشته قنات است كه برای آبیاری مزارع و باغات مورد استفاده قرار می‌گیرد. گندم، جو، سیب‌زمینی و انواع میوه به خصوص سیب، آلو،گلابی، زردآلو، بادام و گردو در ابیانه به دست می‌آید.
در سالهای اخیر قالی‌بافی در ابیانه رواج پیدا كرده و نزدیك به 30 كارگاه قالی‌بافی در آنجا دایر شده است. در گذشته گیوه بافی از جمله مشاغل پر درآمد زنهای ابیانه بوده است كه امروزه تا حدی متروك شده است.
مردم ابیانه به سبب كوهستانی بودن منطقه و دور بودن محل آنها از مراكز پر جمعیت و راههای ارتباطی، قرنها در انزوا زیسته و در نتیجه بسیاری از آداب و رسوم قومی و سنتی و از جمله زبان و لهجه قدیم خود را حفظ كرده اند. زبان مردم ابیانه فارسی با لهجه خاص ابیانه ای است كه با لهجه‌های متداول در جاهای دیگر تفاوت اساسی دارد. لباس سنتی آنها، هنوز هم میان آنها رواج دارد و در حفظ آن تأكید و تعصب از خود نشان می‌دهند، در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه (شبیه شلوار مردان بختیاری) و در زنها پیراهن بلندی از پارچه‌های گلدار و رنگارنگ است. علاوه بر این، زنهای ابیانه معمولاً چارقدهای سفید رنگی بر سر دارند.
قدیمی‌ترین اثر تاریخی ابیانه آتشكده‌ای است كه مانند دیگر بناهای ده سراشیبی قرار گرفته است. آتشكده ابیانه را نمونه‌ای از معابد زردشتی دانسته‌اند كه در جوامع كوهستانی ساخته می شد. اثر تاریخی دیگر این روستا مسجد جامع آن و قدیمی‌ترین اثر تاریخی این مسجد منبر چوبی منبت‌كاری آن است كه در سال 466 هجری قمری ساخته شده است. مسجد قدیمی دیگرابیانه مسجد برزله است كه دارای فضای دلبازی است و روی لنگه در شرقی آن سال 701 هـ.ق. نوشته شده است كه مربوط به دوره ایلخانان است. مسجد تاریخی دیگر ابیانه مسجد حاجتگاه است كه كنار صخره ای در كوهستان بنا شده و بر در ورودی شبستان آن تاریخ 952هـ.ق. مشاهده می شود. روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است: یكی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا كه به گفته اهالی فرزندان امام موسی كاظم بوده‌اند؛و زیارتگاه دیگر ابیانه قدمگاه نامیده می شود. از جمله جاها و اماكن دیدنی دیگر ابیانه می‌توان از خانه غلام نادرشاه و خانه نایب حسین كاشی نام برد.

در ایام گلابگیری كه معمولاً اواخر اردیبهشت آغاز می شود، خیل عظیمی از مسافران و گردشگران به سمت این روستا روانه می‌شوند. ابیانه مسیری نسبتاًً طولانی و كوهستانی دارد كه شما را گاه به یاد جاده چالوس می‌اندازد. علاوه بر این به علت قرار نداشتن بر روی هیچ كدام از راههای اصلی، ماشین خطی یا مینی‌بوس در آن مسیر كار نمی‌كند.ابیانه در جنوب كاشان و در فاصله حدود 80 كیلومتری آن قرار دارد.
این روستا هم از طریق جاده كاشان- نطنز و هم از اتوبان كاشان- اصفهان قابل دسترسی است. از دو راهی مسیر كاشان به نطنز تا ابیانه حدود 22 كیلومتر فاصله است كه مسیری زیبا و سرسبز می‌باشد، مسیر كاملاً كوهستانی و دره‌مانند است كه جای جای آن را باغهای پر درخت پوشانده است. البته لازم به یادآوری است كه تقریباً هیچكدام از دیدنیهای شناخته شده آن همچون مسجد و منبر معروف آن در معرض نمایش قرار ندارند و احتمالاً تنها برای افراد خاص قابل رؤیت است. این طور كه به نظر می‌رسد نیز جدیداً تنها تعداد معدودی از ساكنان مسن در روستا حضور دارند كه اغلب مشغول فروش اجناس خود به گردشگران می‌باشند. و در انتها در صورتی كه در بدو ورود به روستا از شما وجه نقد دریافت شد، اصلاً تعجب نكنید!!
منبع:نشریه اطلاعات هفتگی، ش3405

تعداد بازدید ۳۴۸۲ بار

ارسال به کلوب ارسال به فبس بوک ارسال به گوگل ارسال به فرند فید ارسال به فرند فید

ارسال این مطلب به ایمیل دوستان :
 
جدیدترین مطالب این بخش

 

مجله خبری
پایش مرز با بالن‌های مرزبانی ( +عکس) سایت ثبت نام بیمه سلامت (+ شرایط )جزئیات مرگ کودک به خاطر اعتیاد پدر به کامپیوتر!! اولین دستگاه خودپرداز حشیش در ایالت کلرادو!! عکستصاویری از غرق شدن کشتی در کره جنوبی با ۴۷۷ مسافر فزایش یا کاهش قیمت مسکن بعد از فاز دوم یارانه هاموفقیت جراحی نوزاد عجیب 8 دست و پایی ! + عکس هشدار جدی درباره داروهای تبلیغی شبکه‌های ماهواره‌ایبا انصراف از دریافت یارانه از بیمه رایگان بهره مند شوید 3 همسایه ایران در رتبه بالاترین هزینه های نظامی در جهان بز گلپایگانی که 6 قلو زایمان کرد !+ عکس زنی که با کفش پاشنه بلند مردی را به قتل رساند !+ عکس گروگان گیری عجیب با ساتور در وسط خیابان (+ تصاویر) محرم جدیدترین سلاح ارتش جمهوری اسلامی ایران آزادی زن پرتاب کننده کفش به سمت هیلاری کلینتون (+عکس) آخرین قیمت سکه‌، طلا و ارز در بازار (+جدول) اقدام وحشیانه سعودی ها با این زن مسیحی (+عکس) اتهام به قتل کودک ۹ ماهه پاکستانی ! (+عکس) حراج نخستین ناو هواپیمابر هند (+عکس) افرادی که موفق به ثبت نام یارانه نشدن چیکار کنند ؟