تبلیغات

تبلیغات

فیلمسازی که انقلابی درصنعت سینما به راه انداخت

فیلمسازی که انقلابی درصنعت سینما به راه انداخت

 «جیمزکامرون» کارگردانی جسور و نترس سینما با ساخت آثاری چون «تایتانیک» و «آواتار» بسیاری از رویاهای بشر را که فقط درخیال می توانست به آنها دست پیدا کند به حقیقت بدل کرد و انقلابی در صنعت سینما به راه انداخت.
 
 
«جیمز فرانسیس کامرون» کارگردان آمریکایی اهل کانادا در16 آگوست سال ۱۹۵۴ در شهر کوچکی به نام کپوس کیسینگ در حومه انتاریو کانادا، نزدیک آبشار نیاگارا، به دنیا آمد. در15 سالگی هم‌زمان با تحصیلات متوسطه فیلم «یک ادیسه فضایی» ساخته«استنلی کوبریک» را دید و به سینما علاقه مند شد. خودش در این باره گفته‌است: با دیدن این فیلم به فیلمسازی علاقه مند شدم. نمی‌توانستم تصور کنم که کوبریک چگونه این کارها را انجام داده‌است. مایل بودم آنچه را او انجام داده بود فرا بگیرم. چاره‌ای نبود جز اینکه دوربین سوپر هشت پدرم را قرض بگیرم و سعی کنم با سرعت‌های مختلف از اشیای دور و اطرافم فیلمبرداری کنم، و بعد نتیجه را روی پرده ببینم.
کامرون یک بار در زمانی که مسئول جابجایی غذای مدارس بود به سینما می رود و فیلم «جنگ ستارگان» را می بیند و زمانی که بیرون می آید به دوست خود می گوید:باید این فیلم را من می ساختم.
جیمز کامرون و گیل آن هرت تیم تهیه پشت صحنه فیلم «بیگانگان» در ایام نوجوانی خانواده اش به دهکده «ارنج» در جنوب کالیفرنیا نقل مکان کرد، و چندی بعد با خواندن کتابی درباره فیلمنامه نویسی با همکاری یکی از دوستانش یک فیلمنامه 10 دقیقه‌ای نوشت، و آن را به طریقه ۳۵ میلی متری فیلمبرداری کرد.
کامرون با این فیلم در رشته‌های جلوه‌های ویژه، تمهیدات سینمایی و شیشه شفاف دست به آزمایش و تجربه زد. خودش گفته‌است: به کتابخانه USC رفتم و هر چه مربوط به تکنولوژی فیلم بود پیدا کردم و خواندم. از صفحات کپی می‌گرفتم و از صفحات دیگر یادداشت برمی داشتم. در تکنولوژی سینما مجانی فارغ التحصیل شدم. در دانشکده ثبت نام نکرده بودم، بلکه تمام اوقات در کتابخانه بودم. معمولاً کوهی از کاغذ و پوشه در کنارم بود تا بیاموزم که جلوه‌های ویژه چگونه انجام می‌شوند.
کامرون پس از پایان تحصیلات به هالیوود رفت و در دهه 80 به عنوان فیلمنامه نویس و کارگردانی فن آور شناخته شد.
وی مانند بسیاری از کارگردان‌های آمریکایی فعالیت خود را از کمپانی «نیو ورلد پیکچرز» که متعلق به کارگردان آمریکایی «راجر کورمن» بود، آغاز کرد. کورمن به دلیل مشکلات فراوان که با صاحبان پر قدرت استودیوها، انجمن تولید کنندگان و انجمن پخش و توزیع فیلم درآمریکا داشت، کمپانی «نیو ورلد پیکچرز» را تأسیس کرده بود و هم به تهیه فیلم‌های تجاری پرفروش می‌پرداخت، و هم امکان تهیه فیلم‌های هنری فیلم سازان اروپایی مثل «فرانسو تروفو»، «فدریکو فلینی» و «اینگمار برگمن» را فراهم کرد.
فیلم «جنگ فراسوی ستارگان» نخستین فیلمی بود که کامرون در آن به عنوان طراح و سازنده صحنه‌ها از خود ابتکار عمل نشان داد، و در به تصویر کشیدن فیلمنامه‌ای که «جان سی لز» با الهام از فیلم «هفت سامورایی» نوشته بود قدرت استعداد و خلاقیت خود را به کار گرفت.
فیلم «کهکشان وحشت» و «فرار از نیویورک» هردو درسال۱۹۸۱ فیلم‌های دیگری هسنتد که کامرون در برنامه ریزی تولید و مسئولیت جلوه‌های ویژه آنها همکاری داشت. در چنین موقعیتی «راجر کورمن» فرصتی طلایی برای کامرون فراهم کرد تا نخستین فیلم خود را در سال ۱۹۸۱ به نام «پیرانا ۲: تخم ریزی» کارگردانی کند. قسمت اول این فیلم «جان سی لز» و «جودانته» با الهام از «آرواره‌ها» ساخته «استیون اسپیلبرگ» نوشته و ساخته بودند. «پیرانا ۲ » فیلمی با ساختار سینمایی ضعیف بود و در نمایش عمومی از جهت تجاری با شکست رو به رو شد.
جیمز کامرون پس از شکست فیلمش گفت: به آدمی شباهت داشتم که زیر آب مانده‌است. می‌دانستم که اگر قرار باشد روزی دوباره پشت دوربین فیلمبرداری قرار بگیرم، بایستی فیلمی برای خود بسازم. بنابراین شروع به نوشتن فیلمنامه کردم. من در جلوه‌های ویژه سابقه مفیدی داشتم. بنابراین طبیعی بود که سراغ فیلمنامه‌ای با موضوعی علمی و خیالی بروم، و چون می‌دانستم قادر نیستم برای تهیه این فیلم بیشتر از سه تا چهار میلیون دلار فراهم کنم داستانی علمی و خیالی نوشتم که ماجرای آن در دوره معاصر می‌گذرد.
فیلم دوم کامرون در سال ۲۰۰۷ «ترمیناتور» یا «نابودگر» بود که کامرون آن را با بازی «آرنولد شوراتزنگر»، «مایکل بین»، «لیندا هامیلتون» و« پل وینفیلد» ساخت.
برای تولید «ترمیناتور» ۶ میلیون دلار هزینه شد، و وقتی فیلم در سال ۱۹۸۴ درست به آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نمایش در آمد کنایه‌ای بر «طلوع» عصر زمامداری «رونالد ریگان» قلمداد شد، و از آرنولد شوارتزنگر به عنوان مخوفترین فرانکشتین نیم قرن اخیر سخن گفته شد.
پس از موفقیت غیر منتظره ترمیناتور، که ۸۴ میلیون دلار درآمد داشت، کامرون در نوشتن فیلمنامه «رامبو اولین خون» قسمت دوم ۱۹۸۵ همکاری کرد و سپس در سال ۱۹۸۶ فیلم «بیگانه‌ها» را با بازی «سیگورنیویور»، «کاری هن» و «مایکل بین» ساخت.
فیلم بعدی جیمز کامرون «ورطه» نام داشت. ورطه در سال ۱۹۸۹ با بازی «ادهریس»، «مری الیزابت» و «مایکل بین» شاخته شد.
فیلم «نابودگر ۲» روز داوری پر آوازه ترین فیلم کامرون تا آغاز دهه نود میلادی است. او که ترمیناتور را با هزینه‌ای بالغ بر 6 میلیون دلار ساخته بود، در حرکتی بلند پروازانه ترمیناتور ۲ را با هزینه‌ای بالغ بر 100 میلیون دلار ساخت.
«دروغ‌های راست» فیلم دیگری از جیمز کامرون است که او در سال ۱۹۹۴ با بازی «آرنولد شوارتزنگر»، «جیمی لی کرتیس» و «تام آرنولد» با هزینه‌ای بالغ بر 120 میلیون دلار ساخت.
و اما «تایتانیک» ساخته «جیمز کامرون» که با فروش افسانه ایش کامرون را در مقام یکی از ثروتمندترین مردان جهان قرار داد.
پس از اینکه کشتی اقیانوس پیمای تایتانیک در سال ۱۹۱۲، با وزن شصت هزار تن و دویست و هفتاد متر طول، که از بلندترین آسمان خراش‌های آن روزهای نیویورک بلند تر بود، به آب انداخته شد و چند روز بعد با ۲۲۴۳ نفر مسافر و خدمه، بر اثر برخورد با کوه یخ در اقیانوس اطلس زیر آب فرو رفت، و ۱۵۱۳ نفر جان خود را از دست دادند. این حادثه اندوهبار به موضوع جذابی برای سینماگران در آمد تا فیلم‌هایی از این ماجرا عرضه کنند.
« نجات یافتگان از تایتانیک»درسال ۱۹۱۲،«تایتانیک»ساخته«هربرت سپلین»درسال ۱۹۴۳)، «شب به یاد ماندنی»ساخته«جرج روی هیل»درسال ۱۹۵۷، «شب به یاد ماندنی»ساخته«روی وارد بیکر»، ۱۹۵۸، «تایتانیک»(نسخه موزیکال)، «مالی براون غرق ناشدنی»ساخته«چارلز والتر»، ۱۹۶۴و«شب یخی» (نسخه آلمانی) فیلم‌هایی هستند که پیش از فیلم پر خرج و جاه طلبانه کامرون ساخته و عرضه شدند.
آنچه باعث ساخته شدن این فیلم توسط جیمز کامرون شد، در کلام خود او آشکار است: دهم آوریل ۱۹۱۲. تکنولوژی آرزوی دو دهه انسان را با نمایش معجزه‌ای با شکوه تحقق می‌بخشد.
در آن زمان چه چیز بهتر از به آب انداختن تایتانیک بزرگترین و باشکوه ترین وسیله نقلیه ساخته شده توسط انسان، می‌توانست نشانه تفوق انسان بر طبیعت باشد، اما فقط چهار روز ونیم بعد رویای انسان فرو می‌ریزد. افسانه این بانوی دریاها، کشتی رویاها، در کابوسی هولناک به پایان می‌رسد، و توان شکست ناپذیر انسان در برابر چشمان وحشت زده دو هزار و پانصد مسافر مغلوب ضعف‌های همیشگی انسان می‌شود، و آن چه باقی می ماند تکبر، بی خیالی، آز و آسوده طلبی است که مسبب این فاجعه بود»
اما کامرون بعد از تایتانیک که بالای یک میلیارد دلارفروش جهانی داشت به سراغ رویاهای دیگر خود رفت. دراین زمان با صرف 12 سال وقت فیلم موفق «آواتار» را ساخت. فیلم نه تنها پرفروش ترین فیلم سال 2009 بود، بلکه پرفروش ترین فیلم تمام تاریخ سینما شد. این فیلم علمی تخیلی باعث شد که کامرون برای بار دوم بعد از تایتانیک برای بدست آوردن جایزهٔ گلدن گلوب بهترین کارگردانی به روی سن برنده برود. او همچنین برای اسکار بهترین کارگردانی نیز کاندید شد هر چند که به همسر سابقش «کاترین بیگلو» و فیلم موفق او «مهلکه» باخت. اما هرچه بود فیلم «آواتار» تا به امروز بالای دو میلیارد دلارفروش داشته وکامرون این روزها خود را آماده می کند که علاوه برساخت قسمت دوم این فیلم عظیم کتاب های آواتاررا نیز برای علاقمندانش به چاپ برساند.

***فیلم‌شناسی
1 – جنگ فراسوی ستارگان (۱۹۸۰، کارگردان هنری)
2 – تولدت مبارک جینی (۱۹۸۰، کارگردان)
3 – بلوا (۱۹۸۰، بازیگر)
4 – کهکشان وحشت (۱۹۸۱، کارگردان واحد دوم و طراح صحنه)
5 – پیرانا ۲: تخم ریزی (۱۹۸۱، کارگردان)
6 – نابودگر (۱۹۸۴، کارگردان)
7 – رمبو اولین خون- قسمت دوم (۱۹۸۵، نویسنده فیلم)
8 – بیگانه‌ها (۱۹۸۶، نویسنده فیلمنامه و کارگردان)
9 – ورطه (۱۹۸۹، نویسنده فیلمنامه و کارگردان)
10 – نقطه گسست (۱۹۹۱، تهیه کننده اجرایی)
11 – نابودگر ۲ : روز رستاخیز (۱۹۹۱، نویسنده فیلمنامه و کارگردان)
12 – دروغ‌های راست (۱۹۹۴، نویسنده فیلمنامه و کارگردان)
13 – روزهای عجیب (۱۹۹۵، مشارکت در تهیه و نگارش فیلمنامه)
14 – نابودگر ۲ : سه بعدی (١٩٩٦، نویسنده و کارگردان)
15 – تایتانیک (۱۹۹۷، نویسنده فیلم و کارگردان)
16 – آواتار (٢٠٠٩، نویسنده و کارگردان) 

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات