تبلیغات

تبلیغات

سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره تهدید نظامی امریكا

مجموعه : مجله خبری
سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره تهدید نظامی امریكا
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار مسئولان و كارگزاران نظام ضمن تبیین سیاستهای جمهوری اسلامی در مسائل مهم داخل و خارجی، ماه رمضان را فرصتی بی بدیل برای توبه و طهارت و خلوص و توجه به ابعاد اجتماعی و سیاسی تقوا دانستند و با تأكید ویژه بر ضرورت وحدت و همدلی افزودند: وحدت مسئولان یك فریضه مهم است و تعمد در بر هم زدن آن، خلاف شرع به شمار می رود.
ایشان ماه رمضان را ماه توبه و اِنابه – ماه تسلیم دل و جان در برابر اراده و شریعت الهی – ماه طهارت بخشی و ماه خالص شدن از آلودگی ها خواندند و افزودند: ماه رمضان در مقیاس هر سال ، مانند فرصتهای نماز در هر شبانه روز، فرصت بیدار باش و خلوت با خدا و ایجاد نورانیت در دل و نفس است.
حضرت آیت الله خامنه ای، توبه و اِنابه را در میان خصوصیات ماه رمضان یك ویژگی بسیار مهم دانستند و با اشاره به وظیفه سنگین تر مسئولان و كارگزاران در این زمینه افزودند: بازگشت از «راه و فكر و كار» غلط و انابه به درگاه خداوند، در گام اول نیازمند شناخت اشكالات، غفلتها و تقصیرها و قصورهاست.
رهبر انقلاب اسلامی دایره توبه و بازگشت را در تمامی ابعاد فردی و جمعی ، گسترده خواندند و افزودند: همه كسانیكه به هر علت در حوزه های مختلف جامعه تاثیر گذارند باید كاملا مراقب خود، زیر مجموعه ها و حوزه های تاثیرگذاری كلام و رفتار خود باشند چراكه غفلت ها و خطاهای زیر مجموعه ها نیز اگر مستند و متكی به رفتار و گفتار آن مسئول باشد به پای او نوشته خواهد شد.
ایشان هدف «توبه و تصحیح فكر و عمل» را تقوای الهی دانستند و افزودند: رعایت ابعاد فردی تقوا و ترك محرمات و انجام واجبات مهم است اما تقوا ابعاد مهمتری دارد كه عمدتاًٌ از آنها غفلت می شود.
رهبر انقلاب اسلامی با استناد به دعای شریفه مكارم الاخلاق در صحیفه سجادیه، گسترش عدالت، فرو بردن خشم، اصلاح ذات البین، ایجاد وحدت، فرو نشاندن آتش هایی كه در جامعه ایجاد می شود و گرد آوردن كسانی را كه به هر دلیل از مجموعه برادران مؤمن جدا شده اند از ابعاد مهم تقوا برشمردند و تأكید كردند: این موارد، از جمله مسائل اساسی امروز ما نیز هست.
رهبر انقلاب اسلامی تلاش برای گسترش عدالت در همه ابعاد را از بالاترین ابعاد تقوا دانستند و افزودند: عدالت قضایی – اجرایی – اجتماعی – عدالت در تقسیم منابع و فرصتها و عدالت در گزینش افراد، از جمله مصداقهای عدالت در مفهوم حقیقی آن است.
حضرت آیت الله خامنه ای، جلوگیری از خشمی را كه موجب انحراف در فكر و عمل می شود از دیگر ابعاد تقوا دانستند و با اشاره به اهمیت مقابله و مهار اختلاف افكنی ها افزودند: عده ای در حال آتش افروزی های سیاسی میان جناحها و عناصر مختلف جناحها هستند و مقابله با این تحركات، از مصادیق بارز تقوای الهی است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید مجدد بر جذب حداكثری و دفع حداقلی به عنوان یك سیاست اصولی و اساسی افزودند: البته میزان و معیار این كار اصول و ارزشهاست اما باید توجه كرد كه ایمان اشخاص درجات متفاوتی دارد و باید كسانی را كه جزو مجموعه بوده اند اما بر اثر اشتباه یا غفلت، كنار افتاده اند با نصیحت و دلالت به راه برگرداند.
رهبر انقلاب اسلامی، روزه را یك عمل جمعی خواندند و خاطرنشان كردند: اگر همه كسانی كه بر سر سفره پربركت رمضان جمع هستند یعنی ملت ایران و دیگر ملل اسلامی، از این فرصت الهی برای توبه و بازگشت به خدا استفاده كنند، مسائل داخلی و مشكلات امت اسلامی علاج خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، توجه به واقعیات موجود در جبهه بندی میان ملت ایران و جبهه استكبار را برای تحلیل صحیح مسائل داخلی و خارجی، مهم خواندند و افزودند: تأمل در واقعیات این جبهه بندی 32 ساله، نشان می دهد كه ملت ایران و جمهوری اسلامی «همان راه و اصول و اهداف انقلاب و امام» را ادامه داده است اما جبهه مقابله دچار تغییراتی شده است.
ایشان رو به ضعف بودن جبهه دشمنان ملت ایران و حركت صعودی جمهوری اسلامی را دومین واقعیت قابل توجه خواندند و افزودند: اگرچه جبهه مقابل جمهوری اسلامی، خود را در دروغی بزرگ جامعه جهانی می خواند اما تنها رژیم صهیونیستی و امریكا، محور این جبهه هستند.
ایشان در تبیین این واقعیت، به دو مفهوم مخالفت سطحی و مخالفت بنیانی اشاره كردند و افزودند: مخالفت متقابل رژیم صهیونیستی و امریكا با جمهوری اسلامی، مخالفتی بنیانی است.
ایشان در همین زمینه خاطرنشان كردند: مخالفت بنیانی در واقع مخالفت با موجودیت است و همانگونه كه ما رژیم صهیونیستی را غاصب و جعلی و دچار فروپاشی حتمی و بدون تردید می دانیم آن رژیم هم با موجودیت نظام اسلامی مخالف است.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریح مفهوم مخالفت بنیانی در رابطه ایران و امریكا افزودند: نگاه امریكا به ما، با وجود همه حرفهای امریكایی ها درباره لزوم تغییر رفتار جمهوری اسلامی، نگاهی مبتنی بر نفی موجودیت نظام اسلامی است ما نیز متقابلاً جنبه استكباری و ابرقدرتی امریكا را مردود می دانیم و نفی می كنیم.
حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح دلایل و مصادیق روند رو به ضعف جبهه دشمنان ملت ایران، محروم بودن رژیم صهیونیستی و امریكا از هر گونه عقبه مردمی در جهان را مورد اشاره قرار دادند و افزودند: نفرت ملتها از این دو رژیم، ناكامی آنها در حوادث نظامی سالهای اخیر در عراق و افغانستان و فلسطین، گرفتار آمدن در ركود اقتصادی سنگین، ناكامی در سیاستهای خاورمیانه ای در سوریه و لبنان و فلسطین، كاهش اعتماد به نفس مسئولان امریكایی و اسرائیلی و عاجز ماندن امریكا در تصمیم گیریهایی مانند ادامه اشغال یا خروج از عراق و افغانستان، از نمودهای روند رو به تزلزل جبهه دشمنان ایران است.
رهبر انقلاب همچنین در تصریح دلایل روند صعودی جمهوری اسلامی، به پیشرفتهای مختلف در عرصه های علمی – فناوری اشاره كردند و افزودند: علاوه بر حركت درخشان در عرصه های مختلف، از لحاظ اجتماعی و معنوی نیز، ملت ایران از روحیه ملی بالایی برخوردار است و اصل حضور 40 میلیونی در انتخابات سال گذشته نشان دهنده شور و نشاط اجتماعی و سیاسی در كشور است.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین بحث، به عقبه بی نظیر جمهوری اسلامی در میان ملتهای مسلمان اشاره كردند و با یادآوری استقبال پرشور ملتها از مسئولان جمهوری اسلامی در طول سه دهه گذشته افزودند: ملت ایران با تجربیات سیاسی موفق در خاورمیانه و دیگر مناطق جهان و سرشار از امید به آینده، به حركت خود ادامه می دهد و این واقعیات، اثبات كننده حركت صعودی جمهوری اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی، با تأكید بر ضرورت «فكر و تدبیر و برنامه ریزی» در مقابله با جبهه دشمن خاطرنشان كردند: آنها نیز در مقابل ما برنامه ریزی دارند و ما باید دست در دست یكدیگر، و متكی بر عقل و خرد و شجاعت در این میدان، همچنان به پیش برویم.
حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح برنامه های بیگانگان، به فشار اقتصادی – تهدید نظامی – جنگ روانی و ایجاد اختلال سیاسی و خرابكاری در داخل اشاره كردند و افزودند: امریكایی ها در كنار همه این برنامه ها، یعنی تحریم و تهدید و قطعنامه، بحث آمادگی برای مذاكره را نیز مطرح می كنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به استفاده امریكایی ها از همه این روشها در سه دهه گذشته خاطرنشان كردند: تحریم 30 ساله ایران، تهدیدهای مستمر در دوران رؤسای جمهوری مختلف امریكا – تبلیغات مسموم بی وقفه درباره امام خمینی (ره) و ملت ایران و خرابكاری و آشوب به دست عوامل داخلی در برخی سالهای گذشته، نشان می دهد كه امریكا امروز هم در مقابله با ملت ایران، از همان روشهای كهنه استفاده می كند.
ایشان اعلام آمادگی امریكا برای مذاكره را نیز تكراری دانستند و با رد مذاكره در سایه زور و تهدید افزودند: البته ما در دو مسئله یعنی درباره عراق و یك مسئله دیگر كه آنها موضوع امنیتی مهم می خواندند با امریكایی ها مذاكره كردیم اما آن تجربیات نیز نشان می دهد كه آنها هر وقت در پای میز مذاكره در مقابل استدلال و حرف حساب، كم بیاورند متوسل به زورگویی و قطع یك طرفه مذاكره می شوند.
ایشان تأكید كردند: ما با دلایل واضح، مذاكره با امریكا را رد كرده ایم چرا كه مذاكره در سایه تهدید و فشار و ارعاب را مذاكره نمی دانیم و به همین علت، همچنان كه مسئولان محترم كشور گفته اند ما اهل مذاكره هستیم اما نه با امریكایی كه خواستار گفتگو در سایه تهدید و تحریم و زورگویی است.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان كردند: طبعاً اگر آنها از نردبان پوسیده ابرقدرتی پایین بیایند و تهدید و تحریم را كنار بگذارند و برای مذاكره، هدف و نهایت مورد نظر خودشان را ترسیم نكنند ما همانگونه كه قبلاً گفته ایم آماده گفتگو هستیم اما آنها در واقع اهل مذاكره نیستند و می خواهند زور بگویند.
ایشان در ادامه همین بحث تأكید كردند: امریكایی ها بدانند كه نمی توانند ایران را همچون دیگران تحت فشار قرار دهند چرا كه جمهوری اسلامی زیر بار هیچ فشاری نخواهد رفت و به سبك خود به هر فشاری پاسخ خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی در مسئله هسته ای نیز بار دیگر چرخه تولید سوخت را حق طبیعی ملت ایران خواندند و تأكید كردند: ملت و مسئولان ایران از این حق كوتاه نمی آیند و انشاءالله با ایجاد نیروگاههای هسته ای و تولید سوخت آنها در داخل، این حق طبیعی خود را دنبال خواهند كرد.
ایشان برخی سخنان امریكایی ها درباره تأمین سوخت مورد نیاز ایران را مهمل و بی وجه دانستند و با اشاره به عدم صداقت بیگانگان در ماجرای تأمین سوخت 20 درصد راكتور تهران افزودند: ما براساس عرف معامله در جهان، حدود 2 دهه قبل سوخت این نیروگاه را خریده بودیم اما آنها تا احساس كردند ما به این سوخت 20 درصد دوباره نیاز پیدا كرده ایم بازی بدی را شروع كردند كه البته این اشتباه بزرگ امریكا و غرب به ضرر خودشان تمام شد.
ایشان تشویق شدن ایران برای تولید سوخت 20 درصد و اثبات قابل اعتماد نبودن امریكا و دیگر تولید كنندگان سوخت را نتایج مشخص بازی غرب درباره سوخت 20 درصد خواندند و تأكید كردند: در این ماجرا برای همه ملتها مشخص شد كه آنها واقعاً قابل اعتماد نیستند.
حضرت آیت الله خامنه ای درباره تهدید نظامی امریكا نیز تأكید كردند: بعید است آنها این حماقت را انجام دهند اما همه بدانند اگر این تهدید عملی شود میدان مقابله ملت ایران فقط منطقه ما نخواهد بود بلكه این مقابله، میدان گسترده تری خواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامی، تبلیغات منفی امریكایی ها درباره نقض حقوق بشر در ایران را مضحك خواندند و افزودند: آنها همچنان كه در عراق و افغانستان و فلسطین نشان دادند برای جان انسانها هیچ ارزشی قایل نیستند اما با پررویی از نقض حقوق بشر در ایران سخن می گویند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تدابیر بسیار مستحكم و خوب مسئولان نظام برای مقابله با برنامه های دشمن از جمله تحریم اقتصادی افزودند: مسئولان كشور در مقابل قطعنامه تحریم و تحریمهای یك جانبه امریكا و اروپا، تصمیمات بسیار درستی گرفته اند و انشاءالله با این تدابیر و در سایه وحدت و همدلی، تحریم به یك فرصت تبدیل خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی، افزایش و ارتقای تولید ملی را در این زمینه مهم خواندند و افزودند: واردات باید مدیریت شود و اگر در این زمینه به اصلاح قوانین نیز نیاز هست مجلس این كار را انجام دهد.
حضرت آیت الله خامنه ای، عقل گرایی، تدبیر و شجاعت را در مقابله با برنامه های دشمن بسیار مهم دانستند و تأكید كردند: باید خردمندانه و شجاعانه، با عزم راسخ، بدون تزلزل و با نگاه به دوردستهای روشن، به راه خود ادامه دهیم.
حضرت آیت الله خامنه ای، وحدت و همدلی را تكیه گاه اساسی ملت و نظام در ادامه حركت مقتدرانه انقلاب اسلامی دانستند و برای تشریح اهمیت این موضوع تأكید كردند: اتحاد و همدلی مسئولان كشور یك فریضه است و تعمد در مخالفت با آن، بخصوص در سطوح بالا خلاف شرع است.
ایشان با اشاره به تلاش دشمنان برای تبدیل اختلافات كوچك به مسائل بزرگ افزودند: اختلاف نظر دولت و مجلس در مسائل مختلف فاجعه نیست بلكه تبدیل این اختلاف سلایق به شكافهای غیرقابل اصلاح و زخمهای غیرقابل علاج، خطایی بزرگ است.
رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه افزودند: از چندی قبل از شورای نگهبان خواسته ایم در مواردی كه میان مجلس و دولت محل گفتگو و مناقشه است ورود كند تا با مشخص شدن حدود اختیارات و وظایف مسائل حل شود و تفكیك قوا كه از اصول قانون اساسی است تحقق پیدا كند.
ایشان حفظ و تمسك مستمر به اصول و بازی نكردن در زمین دشمن را مورد تأكید مجدد قرار دادند و خاطرنشان كردند: دشمن درصدد بی اعتماد كردن مردم به مسئولان است و هیچكس نباید به گونه ای سخن بگوید كه مردم به دولت، مجلس و قوه قضایی بدبین شوند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین زیر سؤال بردن بی دلیل آمارهای ارائه شده از سوی دستگاههای مسئول را مورد انتقاد قرار دادند و خاطرنشان كردند: باید از این گونه كارهایی كه اعتماد مردم را تضعیف می كند خودداری كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان تأكید كردند: همه عوامل و تدابیری كه بیان شد تنها در سایه توجه و توسل به قدرت الهی و حسن ظن كامل به وعده یاری و حمایت پروردگار، مؤثر خواهد بود و ملت ایران و مسئولان نظام، مانند گذشته این راه پرافتخار را با تكیه بر همین عامل عزت بخش ادامه خواهند داد.
آقای احمدی نژاد رئیس جمهور در این دیدار در سخنانی گزارش مبسوطی از فعالیتها و تلاشهای دولت در عرصه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، علمی و فناوری، سازندگی و عمران، صنعت و معدن، اصلاح ساختار اداری، سیاست خارجی و مدیریت فضای داخلی ارائه كرد.
رئیس جمهور، مسائل فرهنگی را یكی از بخشهای مورد اهتمام دولت برشمرد و با اشاره به زمینه و اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی گفت: دولت، بودجه فرهنگی را به میزان سه برابر افزایش داده است و در سفرهای استانی كارگروههای فرهنگی وظیفه توسعه و هدفمندسازی همه فعالیتها در مسیر ارزشها را بر عهده دارند.
آقای احمدی نژاد در بخش مربوط به اقدامات دولت در عرصه علم و فناوری، به تشكیل شركتهای دانش بنیان، افزایش اعتبارات پژوهشی، برنامه تحول در آموزش و پرورش، برنامه تحول در علوم انسانی و پیشرفتهای چشمگیر در بخش بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اشاره كرد و گفت: پیشرفتها در بخش هوا فضا بسیار چشمگیر بوده است و بزودی ماهواره جدید ایران به فضا پرتاب خواهد شد.
رئیس جمهور در ادامه، كشور را به یك كارگاه بزرگ سازندگی تشبیه و به افزایش ظرفیت نیروگاهی كشور، صدها سد در دست ساخت، بومی سازی نیازهای نفتی، گسترش گاز رسانی به شهرها و روستاها، آغاز اجرای فازهای باقیمانده پارس جنوبی با سرمایه گذاری داخلی و با حضور پیمانكاران داخلی، افزایش تولید و صادرات پتروشیمی و افزایش تولید بنزین بصورت آزمایشی اشاره كرد.
آقای احمدی نژاد همچنین آمارهایی از اقدامات انجام گرفته در بخش مسكن بویژه مسكن مهر، صادرات معدنی و صنعتی، احداث شهركهای صنعتی، رشد مثبت اقتصادی، كاهش تورم، واگذاری سهام عدالت، وضعیت خوب بورس و حجم بازار، و صادرات غیرنفتی ارائه كرد و گفت: یكی از اقدامات مهم دولت، هدفمند كردن یارانه ها است كه با برنامه ریزی دقیق و در عین حال متانت، در دست پیگیری است.
رئیس جمهور فضای داخلی كشور و اتحاد و همبستگی مسئولان و شور و نشاط مردم و دلبستگی آنان به نظام را، در سطح بالا خواند و با اشاره به تلاش مذبوحانه نظام سلطه و دشمنان ملت ایران برای آغاز دور جدیدی از فشارهای اقتصادی، تأكید كرد: ملت ایران به فضل الهی، این بداخلاقی دشمنان را به فرصتی برای تحول و اصلاحات اساسی اقتصادی و ارتقای كمی و كیفی تولید ملی تبدیل خواهد كرد.
آقای احمدی نژاد با اشاره به صدور قطعنامه بر ضد ملت ایران خاطرنشان كرد: این قطعنامه حاكی از موضع انفعال نظام سلطه و تلاش آنها برای خروج از بن بست است اما دشمنان ملت ایران بدانند، صدور این قطعنامه آنها را نجات نخواهد داد و بزودی از این اقدام پشیمان خواهند شد.
رئیس جمهور، ملت ایران را اهل گفتگو و منطق در چارچوب عدالت دانست و تأكید كرد: ملت ایران ضمن آنكه از گفتگوی عادلانه استقبال می كند اما ذره ای از حقوق خود عقب نشینی نخواهد كرد.
 
 

تبلیغات