تبلیغات

تبلیغات

خـوراك مرغ با سيـب‌زميني و هـويج

خـوراك مرغ با سيـب‌زميني و هـويج

مواد لازم برای چهار نفر

سینه مرغ: چهارتكه

عسل: چهار قاشق چایخوری

آب پرتقال: دو قاشق غذاخوری

روغن مایع: یك قاشق غذاخوری

كنسرو زردآلو: سه قاشق غذاخوری

طرز تهیه

روغن را در تابه بزرگی ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید. مرغ‌ها را درون روغن بیندازید تا هر طرف آن حدود هفت الی نه دقیقه بپزد. زردآلو، آب پرتقال و عسل را با هم مخلوط كنید و روی مرغ بریزید و اجازه دهید دو دقیقه دیگر روی حرارت بماند. سپس آن را از روی حرارت برداشته و مرغ‌ها را جداگانه در بشقاب قرار دهید و با سیب‌زمینی و هویج آماده شده تزیین كنید.

 

مواد لازم برای سیب‌زمینی

كره: یك قاشق غذاخوری

فلفل قرمز: یك دوم قاشق چایخوری

پودر آویشن: یك دوم قاشق چایخوری

پودر جعفری: یك و نیم قاشق چایخوری

نعناع خشك شده: یك دوم قاشق چایخوری

ریحان خشك شده: یك دوم قاشق چایخوری

پودر زیره (به دلخواه): یك دوم قاشق چایخوری

سیب‌زمینی درشت خرد یا خلالی شده: 600 گرم

طرز تهیه

كره را در یك تابه بزرگ آب كنید و سیب‌زمینی‌های شسته و خشك شده را به مدت هشت دقیقه روی حرارت متوسط سرخ كنید. بقیه مواد را با هم مخلوط كرده و روی سیب‌زمینی‌ها بپاشید و اجازه دهید حدود سه دقیقه دیگر تفت بخورد.

مواد لازم برای هویج

عسل: دو قاشق غذاخوری

هویج رنده شده: سه پیمانه

آبلیمو: یك قاشق غذاخوری

سركه سیب: یك قاشق چایخوری

آب آناناس طبیعی: یك دوم پیمانه

پودر زنجبیل: یك قاشق غذاخوری

آلبالو خشك بدون هسته (به دلخواه): یك دوم پیمانه

طرز تهیه

آب آناناس، عسل، لیموترش و سركه سیب را در كاسه بزرگی با هم مخلوط كنید. سپس هویج‌های رنده شده، آلبالو و زنجبیل را به آن اضافه و هم بزنید تا تمام مواد به یكدیگر آغشته شوند. در ظرف را ببندید و تا هنگام سرو در یخچال نگه دارید. می‌توانید به جای هویج رنده شده از خلال هویج نیمه پخته استفاده كنید.

چی بخوریم؟

كلم قوه بینایی را تقویت می‌كند و خواب‌آور می‌باشد. اگر مبتلا به نفخ معده هستید و داروها و غذاهای دیگر آن را برطرف نكرده‌اند به سراغ كلم بروید و از آب پخته آن استفاده كنید. كلم برای سالخوردگان كه طبعی سرد دارند، سودمند می‌باشد.

 به گلابی شربت منجمد می‌گویند، نیروبخش معده است و از ایجاد اختلال در دستگاه گوارش جلوگیری می‌كند. همچنین گلابی مفرح قلب و كبد است. اگر می‌خواهید چهره‌ای بشاش داشته باشید، گلابی میل كنید. این میوه گرفتگی‌های روحی و غم و غصه را برطرف می‌سازد. كسانی كه معده‌شان برای هضم آماده نیست، می‌توانند از آب گلابی استفاده كنند.قند گلابی برای مبتلایان به مرض‌قند ضرر ندارد بلكه مفید است. مسكن التهاب و فشارخون است، صفرا و تشنگی را بهتر برطرف می‌كند، برای درمان اسهال مفید است و مالیدن آن روی زخم، جراحت آن را از بین می‌برد.

 بهترین زمان برای خوردن انار، صبح زود است، انار شیرین برای رفع سینه درد و سرفه مفید است. در زمان خوردن انار به آن گلپر بزنید. انار به علت داشتن آهن و ویتامین‌های لازم خون‌ساز بوده و خون را تصفیه می‌‌كند. آب انار ترش، در دهان، برفك و جوش‌های دهان را پاك می‌كند و لثه را محكم می‌نماید، میوه ترش انار برای مبتلایان به زخم معده و روده خوب نیست، برای سردمزاجان زیان‌بخش است و جاذبه كبد را كم می‌كند اما در عوض انارهای شیرین و ملس صفرا بربوده، كبد و معده را تقویت می‌كند.

 انبه تقویت‌كننده جسم و روح و اعضای دستگاه گوارش است، كلیه و مثانه‌ را باز و تقویت می‌كند، دهان را خوشبو و رنگ‌ چهره را باز می‌كند. برای خفقان، سرفه، سیاه‌سرفه، تنگی‌نفس و انواع سردرد تجویز می‌شود. نباید ترشی را در زمان گرسنگی خورد بلكه بهتر است آن را در نیمه دوم غذا، یعنی زمانی كه التهاب گرسنگی خوابید، همراه با خوراك تناول كنید.مربا و ترشی‌انبه، برای تقویت معده اثری نیكو دارد. به خصوص آب‌انبه.

تبلیغات