تبلیغات

تبلیغات

سایر علل كمردرد و پشت درد

مجموعه : پزشکی و سلامت

گرچه اكثر كمردردها در نتیجه اختلالات مكانیكی كه ذكر شد ایجاد می گردند، اما در درصد كمی از افراد، این دردها نشانه ای از ابتلاء به بعضی بیماریها می باشد. به همین خاطر شما همیشه باید بطور كامل توسط پزشك معاینه شوید، بخصوص وقتی كه برای اولین بار دچار این دردها میشوید. سایر علل پشت درد یا كمردرد در اینجا ذكر خواهند شد.

عفونت
خوشبختانه عفونتی كه باعث این دردها بشود شایع نیست اما گاهی اوقات دیده شده است كه افرادی كه دچار دردهای شدید هستند دارای عفونت مزمن دیسك ها یا جاهای دیگر بدن می باشند.


اسپوندیلیت آنكیلوزان
اسپوندیلیت آنكیلوزان، یك شكل التهابی از آرتریت (التهاب مفاصل) می باشد كه اثرات آن در پشت بدن متمركز میشود. گاهی اوقات این بیماری می تواند به مفصل های بازوها و پاها حمله كرده و گاهی نیز سایر بافتهای بدن را درگیر می سازد. اغلب ، این بیماری در جوانان و معمولاً در مردان دیده میشود. با اینحال، خانمها نیز ممكن است به این بیماری دچار شوند و همچنین در هر سنی نیز می تواند این بیماری، افراد را مبتلا سازد. مشكلات اولیه در بین استخوان خاجی و استخوان لگن (مفصل های ساكروایلیاك) ظاهر می شوند و سپس ممكن است به سمت بالا كشیده شود. همچنان كه این بیماری پیشرفت می كند، می تواند سبب سفتی و خشكی پشت شود و در موارد شدید، ستون فقرات ممكن است كاملاً خشك، سفت و بی حركت شود.
برخلاف افرادی كه به پشت دردها و كمردردهای مكانیكی مبتلا هستند، بیماران دچار اسپوندیلیت آنكیلوزان اظهار می دارند كه با استراحت، درد و خشكی بدن آنها بیشتر میشود و وقتی نرمش یا حركت می كنند، درد آنها تسكین یافته و وضعیت بهتری پیدا می كنند. آنها اغلب در بستر غلت زده و می چرخند و صبح كه از خواب بیدار می شوند دچار خشكی بدن و درد هستند. بسیاری از آنها شبها از خواب بیدار شده و برای نرم شدن بدن و تسكین درد، اقدام به انجام تمرینات ورزشی می كنند. همچنان كه بیماری پیشرفت می كند، درد و خشكی بدن ممكن است در ساعات بیشتری از روز طول بكشد. پزشك شما معاینه دقیقی از شما بعمل خواهد آورد و برای تایید تشخیص این بیماری، درخواست آزمایش خون و عكس رادیوگرافی خواهد كرد.


اختلالات استخوان ها
اسكلت بدن، تشكیل داربستی را می دهد كه از بافت نرم بدن محافظت می كند. برخلاف یك داربست فلزی، استخوان یك ماده زنده است كه مواد آن بطور پیوسته در حال نو شدن و عوض شدن هستند. چندین نوع بیماری استخوانی وجود دارد كه منجر به ضعیف شدن و تغییر شكل استخوانها شده وممكن است شما را مستعد شكستگی كنند:


پوكی استخوان (استئوپوروز): یك بیماری شایع استخوانی می باشد. پوكی استخوان اغلب در خانمها و در سنین بعد از یائسگی دیده میشود، یعنی وقتی كه تغییرات هورمونی منجر به ضعف ساختمان استخوان می شوند. با اینحال مردها نیز ممكن است دچار پوكی استخوان شوند. همچنین در بعضی بیماریهای هورمونی مثل بیماری كوشینگ و نیز در كسانی كه داروهای كورتون دار مصرف می كنند ممكن است پوكی استخوان دیده شود.
وقتی استخوان ضعیف میشود، شكستگی های خیلی ریز بسیاری رخ می دهند و مهرها درچار فشردگی و له شدگی میشوند. بعضی از افراد دچار دردهای شدید پشت می شوند و به تدریج پشت آنها قوز می كند.
كوتاه شدن قد و خمیدگی به جلو كه اغلب در خانمهای پیر دیده میشود، معمولاً بعلت پوكی استخوان است.


نرمی استخوان (استئومالاسی): افراد مبتلا به نرمی استخوان، دچار كمبود كلسیم و ویتامین D هستند. این وضعیت می تواند به علل رژیم غذایی فاقد محصولات لبنی، عدم جذب كلسیم از روده ها یا عدم مواجهه با نور خورشید باشد. استخوان آنها بتدریج ضعیف میشود، بطوریكه مستعد ایجاد شكستگی و درد میشوند.


بیماری پاژه: این بیماری باعث میشود كه استخوان بطور ناگهانی و خیلی سریع شروع به رشد كند و معمولاً در افراد پیر دیده میشود. استخوان جدیدی كه ساخته میشود، غیرطبیعی و نرم بوده و ممكن است به آسانی شكسته شده یا بر روی اعصاب و لیگامانها فشار وارد آورد و باعث درد و حساس شدن استخوان شود.


تومورها
گاهی اوقات پشت درد یا كمردرد ممكن است بعلت وجود تومور باشد. گرچه این یك علت نادر پشت درد می باشد، اما پزشك برای احتمال وجود آن، باید اقدام به معاینات دقیق و انجام آزمایشاتی نماید.


دردهای ارجاعی
دردهای ارجاعی، اصطلاحی است كه پزشكان برای بیان دردهایی در پشت كه منشاء آنها، جای دیگری است اطلاق می كنند. مثلاً ممكن است بعلت اختلالی در شكم یا لگن، پشت درد ایجاد شود. زخم های معده، بیماریهای زنانگی و تعداد دیگری از بیماریها، می توانند بر روی اعصاب فشار وارد آورده و پشت درد یا كمر درد ایجاد نمایند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات