تبلیغات

تبلیغات

سیاه سرفه بیماری باکتریال

مجموعه : پزشکی و سلامت

سیاه سرفه بیماری باکتریال است که به علت حملات شدید سرفه که میتواند منجر به کبودی گردد. پیش از رواج واکسیناسیون بیش از 93 درصد موارد بیماری در کودکان زیر ده سال اتفاق می افتاد. انتقال بیماری از طریق ذرات تنفسی است. این بیماری میتواند منجر به مرگ بیمار گردد.
عامل بیماری

عامل بیماری بوردتلا پتروزیس (Bordetella pertussis) یک کوکوباسیل گرم منفی بسیار مسری است و منحصرا در انسان ایجاد بیماری مینماید.

علائم بیماری

علائم بیماری شامل سه مرحله زکام ، مرحله حمله ای و مرحله نقاحت است. در مرحله زکام علائم غیر اختصاصی شبیه به سرماخوردگی است. بعد از یک تا دو هفته سرفه هایی که به دنبال آنها صدای شدید دمی شنیده میشود.حملات سرفه ها میتواند شدید باشد و همراه با کبودی بعد از سرفه و استفراغ باشند. تظاهرات سیاه سرفه در شیرخواران کوچکتر از شش ماه ممکن است بصورت سرفه های شدید به هر مدت ، اشکال در غذا خوردن ، قطع تنفس یا کندی ضربان قلب بدون حملات سرفه باشد.

عوارض بیماری

سیاه سرفه میتواند منجر به ذات الریه ، کاهش آب بدن، کاهش وزن ،اختلال خواب ، تشنج و ندرتاً بیماری مغزی و مرگ گردد. بیمار ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان پیدا کند.شایعترین علت مرگ ذات الریه ثانویه باکتری ای است که در شیرخواران کوچکتر بیشتر در معرض آن قرار دارند.

پیشگیری

واکسیناسیون با واکسن ثلاث ( دیفتری ، کزاز ،سیاه سرفه ) راه اصلی پیشگیری از بیماری است و به طور قابل ملاحظه ای از شیوع بیماری کاسته است . واکسن های که برای پیشگیری استفاده میشود ( واکسنهای سلول کامل ؛ واکسن های بدون سلول )هستند. واکسن های بدون سلول واکنش ناخواسته کمتر ایجاد می کنند و به اندازه واکسن های سلول کامل موثر هستند. میزان اثر بخشی واکسن بعد از 4-12 سال کاهش پیدا میکند . به همین دلیل بیماری در سنین نوجوانی و بزرگسالی نیز دیده می شود

درمان

درمان توسط آنتی بیوتیک ها صورت میگیرد که باید توسط پزشک انتخاب و تجویز شود و دوره معمول درمان چهارده روز می باشد. .

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات