تبلیغات

تبلیغات

مناسب‌ترین كشورهای جهان برای زندگی

مجموعه : گوناگون
كارشناسان نیوزویك با در نظر گرفتن پنج فاكتوراصلی بهداشت، اقتصاد، تحصیلات، شرایط سیاسی، پویایی اقتصادی (پیشرفت صنعتی) و كیفیت زندگی و البته با ملاحظات مرسوم لیبرالیستی در این نوع انتخاب‌هاكشورهای جهان را رده‌بندی كرده‌اند. 10 كشوری كه به‌طور جداگانه در هریك از این فاكتورها بالاترین رتبه را به نسبت بقیه داشته اند، عبارتند از:

بهترین بهترین ها: فنلاند
به جز زمستان سخت و طولانی، فنلاند یكی از بهترین كشورهای جهان برای زندگی است. این كشور در تمام فاكتورها بالاترین امتیاز را به‌دست آورده و در صدر است. فنلاند بهترین كشور كوچك جهان، بهترین كشور از نظر سطح درآمد و بهترین كشور از نظر آموزش و تحصیلات است.

بهترین كشور متوسط: استرالیا
نرخ بیكاری در این كشور در سال 2009 تنها 5.6 درصد اعلام شد و اقتصاد استرالیا یكی از سالم‌ترین اقتصادهای جهان در طول دوران ركود بود. استرالیا كه از نظر مساحت در میان كشورهای متوسط جهان قرار می‌گیرد از نظر بهداشتی هم در كنار اسپانیا رتبه اول را از آن خود كرده است.

بهترین كشور بزرگ: ژاپن
ژاپنی‌ها به اختراعات، سوشی، نینتندو و پیمان كیوتوشان شهرت دارند و از سالم ترین شهروندان كره‌زمین هستند. امید به زندگی در ژاپن به‌طور متوسط بالای 82 سال است و زنان به‌طور متوسط تا 86 سال عمر می‌كنند. تلفیق شرایط بهداشتی عالی با سیستم آموزشی خوب و اقتصاد قدرتمند را می‌توان رمز موفقیت و طول عمر ژاپنی‌ها دانست.

بهترین كشور كم در آمد جهان: آلبانی
نام آلبانی به ندرت در خبرهای جهان شنیده می‌شود و به نظر نمی‌رسد نمونه خوبی برای یك كشور خوب باشد اما این دموكراسی نوپا تمام كشورهای كم درآمد هم ردیفش را پشت سر گذاشته است. آلبانی در میان كشورهای هم ترازش از نظر آموزش، بهداشت و كیفیت زندگی بالاترین رتبه را به دست آورده است.

بهترین كشور با درآمد متوسط: لهستان
بعد از اینكه لهستان در سال 2004 به اتحادیه اروپا ملحق شد، به سرعت از دوران كمونیسیتی سابق فاصله گرفته و اینطور كه به‌نظر می‌رسد پیشرفت چشمگیری داشته است. پویایی اقتصادی، آموزش، بهداشت و كیفیت زندگی لهستان نیز از دیگر كشورهایی كه درآمد متوسط رو بالا دارند، بهتر است.

بهتریــن تحصیلات:اوكـراین، قزاقستان، كره‌جنوبی،ژاپن
در بین كشورهای كم درآمد اوكراین از نظر فراهم آوردن امكانات آموزشی با 99 درصد باسواد، رتبه اول را دارد. در بین كشورهایی كه درآمد متوسط دارند قراقستان بی‌رقیب است. دانش‌آموزان كره جنوبی هم در علوم و ریاضی و در بین كشورهای پردرآمد حتی ایالات متحده را هم شكست داده و اول هستند. ژاپن هم در بین بزرگ‌ترین كشورها در این زمینه در صدر ایستاده است.

بهترین امكانات بهداشتی: تونس، چین، شیلی،سوئیس،اسپانیا و استرالیا
تونس و چین در میان كشورهای كم در آمد به‌طور مشترك رتبه اول را در زمینه امكانات و تجهیزات بهداشتی و پزشكی دارند. شیلی هم از بین كشورهای با درآمد متوسط در این زمینه اول است. در میان كشورهای كوچك سوئیس و در میان كشورهای متوسط اسپانیا و استرالیا اول هستند.

بهترین كیفیت زندگی: نروژ
با وجود طبیعت هیجان‌انگیز و بكر و مغازه‌هایی كه یك‌شنبه‌ها تعطیل هستند، نروژ در میان تمام كشورهای جهان بالاترین كیفیت زندگی را دارد اما این كشور 4.8میلیون نفری اسكاندیناوی، این مقام را به تازگی به دست نیاورده. بر اساس گزارش سازمان ملل، نروژ پنج سال متوالی است كه از نظر كیفیت زندگی در جهان بی‌رقیب است.

بهترین كیفیت زندگی: آلمان، استرالیا
آلمان در میان كشورهای بزرگ و ثروتمند از نظر كیفیت زندگی رتبه اول را دارد. دو شهر برلین و مونیخ در بیشتر رده بندی‌ها جزو بهترین شهرهای جهان برای زندگی انتخاب می‌شوند. استرالیا در میان كشورهای متوسط جهان با استانداردهای بالای زندگی در جایگاه اول ایستاده است. 10 كشور برتر جهان از دید نیوزویك و از نظر تمام فاكتورها از این قرارند: فنلاند، سوئیس، سوئد، استرالیا، لوكزامبورگ، نروژ،كانادا، هلند، ژاپن،دانمارك.

 

تبلیغات