تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

دیدار صمیمانه و پرشور هزاران نفر از دانشجویان دانشگاهها

مجموعه : مجله خبری
دیدار صمیمانه و پرشور هزاران نفر از دانشجویان دانشگاهها
حسینیه امام خمینی، عصر امروز صحنه دیدار صمیمانه و پرشور هزاران نفر از دانشجویان دانشگاهها با رهبر معظم انقلاب اسلامی بود.
در این دیدار 3 ساعته 12 نفر از نمایندگان گروهها و تشكلهای مختلف دانشجویی، دیدگاههای خود را درباره مهمترین مسائل علمی – دانشگاهی – فرهنگی – اجتماعی – سیاسی و اقتصادی با حضرت آیت الله خامنه ای درمیان گذاشتند.
سپس رهبر انقلاب اسلامی به پاسخگویی به برخی ابهامات مطرح شده و تبیین ضرورتهای دانشجویی و دانشگاهی پرداختند.
در آغاز این دیدار آقایان و خانمها:
–    محمد مهدی مقام فر نماینده بسیج دانشجویی دانشگاهها
–    سیدعلی روحانی دانشجوی نخبه دارای رتبه اول المپیاد 88
–    رامین محمدی دانشجوی كارشناسی ارشد و دبیر سیاسی دفتر تحكیم وحدت
–    فرحناز فهیمی پور – دارای رتبه اول خوارزمی و دانشجوی دكترای دندانپزشكی
–    مسعود براتی نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی
–    ماجده محمدی – نخبه علمی
–    سیدمحی الدین فاضلیان دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشكی تهران
–    فاطمه فیاض – نخبه علمی
–    محمد افكانه نماینده اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل
–    سعید ناطقی نماینده كانون رهپویان غدیر و دانشجوی دكترای تخصصی
–    محمدرضا یزدانی نماینده طرح ضیافت اندیشه و دانشجوی دكترای فیزیك
–    و مجتبی كشوری نماینده اردوهای جهادی دانشجویی
در سخنان خود بر این محورها تأكید كردند:
–    ضرورت دقت كامل مسئولان اجرایی در گزینش همكاران خود
–    پرهیز همه سیاسیون از رقابتهای بسیار زودرس انتخاباتی
–    استقلال گروهها و تشكلهای دانشجویی از جریانها و جناحهای سیاسی
–    ضرورت حفظ و تعمیق بصیرت در مقابل پیچیدگی بیشتر فتنه در حال و آینده
–    تحكیم مبانی عقیدتی دانشجویان
–    تجدیدنظر در دوره ها و اردوهای فرهنگی دانشجویی با استفاده از نكات مثبت طرح ضیافت اندیشه
–    درس آموزی صحیح از تاریخ به عنوان ذخائر گرانبهای تجربیات بشری
–    تقویت روحیه جهادی و بسیجی در مسئولان رده های مختلف كشور
–    ضرورت مرزبندی صحیح مفاهیمی همچون وحدت و جذب حداكثری با توجه به حوادث و رویدادهای سال گذشته
–    چگونگی نقد صحیح اشخاص حقیقی و حقوقی
–    تفاوت واقع بینی با «تساهل و تسامح در برابر تضعیف ارزشها»
–    قدردانی از تدابیر رهبری انقلاب در تحقق حقوق هسته ای ملت
–    استفاده برنامه ریزی شده از ظرفیتهای نخبگان دانشجویی به عنوان «افسران جوانِ جبهه عزت و افتخارِ» كشور و ملت
–    گسترش و تعمیق فرهنگ عدالت خواهی به عنوان زمینه اصلی تحقق اهداف انقلاب اسلامی
–    برنامه ریزی دقیق برای تحقق هدف استراتژیك تبدیل ایران به «مرجع علمی جهان»
–    ضرورت حركت به سمت اقتصاد دانش بنیان
–    انتقاد شدید از برخوردهای تخریبی و بداخلاقی های عرصه سیاسی
–    توجه كافی به ضوابط علمی در ارزیابی استادان دانشگاهها برای جلوگیری از ركود علمی
–    برخورد قاطع قضایی با مفسدان اقتصادی و غارتگران بیت المال
–    ضرورت تدوین نقشه جامع فرهنگی و مدل توسعه اسلامی ایران
–    تقویت خودباوری ملی
–    برنامه ریزی صحیح برای تبدیل تحریمها به فرصتی برای «پیشرفتِ متكی به خود»
–    ایجاد پژوهشكده های متمركز تحقیقاتی در علوم مختلف
–    توزیع عادلانه امكانات و منابع در میان دانشگاههای سراسر كشور
–    اهتمام بیشتر به صدور پیامهای نوین و راهگشای انقلاب اسلامی
–    توجه به چارچوبهای صحیح خصوصی سازی
–    مبارزه مستمر و برنامه ریزی شده با فقر و فساد و تبعیض
–    توجه بیشتر به فرهنگ صحیح اجتماعی – اقتصادی اسلام در برنامه های صدا و سیما
–    ضرورت ارتقای شناخت دانشجویی از مفهوم پیچیده جنگ نرم
–    مبارزه با جریانهای فكری منحرف از جمله جریان انحرافی در مقوله انتظار
–    برخورد صحیح با مشكل خروج برخی نخبگان از طریق زمینه سازی برای
تأثیر گذاری بیشتر آنان
–    تأسیس صندوقهای سرمایه گذاری خطرپذیر برای حمایت از شركتهای كوچك دانش بنیان
–    رسیدگی كامل به پرونده حمله به كوی دانشگاه تهران در پرتو تأكید چندین باره رهبر معظم انقلاب
–    انتقاد از برخی برخوردهای انضباطی در دانشگاهها
–    تلاش بیشتر مسئولان ذیربط برای تعامل صحیح و اقناع نخبگان
–    تقویت فرهنگ آزاداندیشی با ارائه دیدگاههای مختلف در محیطهای دانشگاهی
–    تقویت انسجام ملی برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده بیگانگان
–    «رهبری»، محور وحدت و فصل الخطاب همه سلایق سیاسی
–    پرهیز از خرده گیری و نگرش محدود در مقوله وحدت
–    تأسیس مجلات معتبر علمی تحت نظر مراكز دانشگاهی جهان اسلام
–    توجه بیشتر به اوضاع فرهنگی دانشگاهها
پس از سخنان نمایندگان دانشجویان، حضرت آیت الله خامنه ای، جلسه امروز را از شیرین ترین و مطلوب ترین جلسات خواندند و با اشاره به لزوم پیگیری مسائل مطرح شده در سخنان دانشجویان خاطرنشان كردند: تفاوت دیدگاههای دانشجویان در این جلسه بسیار پرطراوت، و تلاش آنان برای بیان سخنان فكر شده و دارای استدلال، بسیار شوق انگیز بود.
ایشان، صحبتهای عمیق نمایندگان تشكلها را نشان دهنده ظرفیت بالای همفكری در تشكلهای دانشجویی دانستند و مجموعه سخنان بیان شده در این نشست را عرصه ای برای تفكر، ژرف گرایی و رسیدن به حقیقت خواندند.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با پاسخ مثبت و حمایت از سخنان یكی از دانشجویان درباره ضرورت طرح سؤالات، نظرات و انتقادات دانشجویی افزودند: دانشجویان بهترین قشرهای كشورند و مسئولان مختلف باید با رفتن به میان دانشجویان، به سؤالات این قشر تحصیلكرده و دارای «فهم و انگیزه» پاسخ دهند.
ایشان در همین زمینه، تفاوت سؤال و انتقاد را با معارضه خاطرنشان كردند و افزودند: جریان و جنبش دانشجویی نباید تصور كند كه معارضه با دستگاهها، جزو وظایف اوست بلكه آنچه مهم است طرح سؤال و مطالبه پاسخ از مسئولان ذیربط است.
دانشجویی دیگر در سخنان خود گفته بود در شرایط فعلی برخی معتقدند باید وحدت را اصل قرار داد اما برخی معتقدند باید با استفاده از شرایط، ناخالصی ها را از دامن انقلاب زدود.
رهبر انقلاب در ادامه سخنان خود هر دو مقوله وحدت و خلوص را مورد تأكید قرار دادند و افزودند: خالص كردن جامعه با فشار و حركتهای تند به وجود نمی آید و اسلام نیز كسی را مأمور نكرده است كه اشخاص ضعیف الایمان را به بهانه خالص كردن جامعه، از دایره خارج كنند.
ایشان افزایش خلوص فردی، خانوادگی، گروهی و جمعی را راه صحیح خالص كردن جامعه برشمردند و افزودند: باید دایره مخلصان را هرچه ممكن است گسترده كرد و این هدف هنگامی محقق می شود كه هركسی، افزایش خلوص را از خود، خانواده، دوستان و همراهان سیاسی و اجتماعی آغاز كند.
حضرت آیت الله خامنه ای منظور خود از تأكید بر وحدت را «اتحاد بر مبنای اصول» خواندند و خاطرنشان كردند: بر این مبنا، با هركسی به همان اندازه كه اصول را قبول دارد متصل و متحدیم و هركسی اصول را قبول ندارد طبعاً از این دایره وحدت خارج است.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین در پاسخ به سؤالی در زمینه مواضع رسمی و غیررسمی رهبری تأكید كردند: مبادا كسی تصور كند كه رهبری برخلاف آنچه به عنوان نظر رسمی مطرح می كند، مواضع دیگری دارد كه به برخی خواص می گوید چرا كه این تصور مطلقاً درست نیست و اگر كسی چنین نسبتی بدهد گناه كبیره كرده است.
ایشان در همین زمینه افزودند: نظرها و مواضع اینجانب صریحاً اعلام می شود چرا كه نه جایز و نه شایسته است كه رهبری مواضع دیگری جز این مواضع علنی و صریح داشته باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای در پاسخ به سؤال یكی دیگر از دانشجویان حفظ نظام را اوجب واجبات دانستند و افزودند: معنای حفظ نظام حفظ مرزهای مختلف آن از جمله مرزهای فرهنگی و اخلاقی است.
ایشان اشكال یكی از دانشجویان درباره تولید نشدن كالاهای فرهنگی متناسب با عدالت و دیگر ارزشهای اسلامی را، صحیح دانستند و افزودند: مدیریتهای فرهنگی از جمله صدا و سیما، سازمان تبلیغات و حوزه هنری باید در این زمینه بیشتر كار كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین بحث تولید كالاهای فرهنگی را «زمان بر» و نیازمند زیر ساختهای مختلف خواندند و خاطرنشان كردند: متأسفانه این زیرساختها در طول زمان فراهم نشده و حتی در برخی دولتها زیر ساختهای فرهنگی و اعتقادی تخریب هم شده است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأیید سخنان یكی دیگر از دانشجویان درباره جدا بودن عرصه های فرهنگی و بهداشتی از اصل 44 و شمول خصوصی سازی افزودند: این اشكال باید مورد توجه قرار گیرد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به گفته های مسئولان درباره اجرای خوب اصل 44 و برخی نظرهای متفاوت دیگر، به دانشجویان توصیه كردند: با دعوت مسئولان در مجامع دانشجویی سؤالات و ابهامات خود را پیگیری كنند.
رهبر انقلاب اسلامی، حضور دانشجویان در مجامع مردمی و دانشجویی دیگر كشورها را برای صدور اندیشه ها و پیامهای ناب انقلاب، در مجموع مفید دانستند و افزودند: البته در زمینه ارتباط با ملتها كارهای زیادی انجام می شود اما اگر حضور دانشجویان در این زمینه با برنامه و محاسبه شده باشد خوب است.
سخنان رهبر انقلاب در این جلسه صمیمی دانشجویی با بحث درباره مقوله خروج نخبگان ادامه یافت.
ایشان در همین زمینه افزودند: ممكن است برخی عملكردها در خروج بعضی نخبگان تأثیر داشته باشد اما بیشتر موارد ناشی از وعده هایی است كه از خارج می دهند ضمن اینكه در برخی از این وعده ها، انگیزه معارضه با جمهوری اسلامی هم دیده می شود.
رهبر انقلاب اسلامی، انگیزه های دینی و ایمانی را نیز موجب بازگشت نخبگان به كشور دانستند و افزودند: برخی نوابغ، برجستگان و نخبگان در پرتو همین عوامل برای كار و خدمت به داخل می آیند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سخنان یكی از دانشجویان درباره ضرورت پیگیری تأكید رهبری انقلاب درباره حمله به كوی دانشگاه افزودند: روند این پیگیری كند بوده و آنچنان كه باید پیش نرفته است اما این مسئله فراموش نشده و انشاءالله به پیش خواهد رفت.
ایشان نبود انگیزه لازم در برخی دستگاهها را برای همكاری در این مسئله از جمله عوامل كندی این پرونده دانستند و بار دیگر بر ضرورت رسیدگی به این موضوع تأكید كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سخنان یكی از دانشجویان درباره تندروی در برخی برخوردهای انضباطی در دانشگاهها افزودند: البته نمی شود محیط دانشگاه را كه آماج توطئه های دشمن است، به حال خود رها كرد و طبعاً مسائل انضباطی لازم است اما تندروی در هر زمینه ای از جمله در این زمینه خوب نیست.
ایشان با تأكید مجدد بر ضرورت آزاداندیشی در محیطهای دانشگاهی افزودند: باید در مباحث مختلف سیاسی – معارفی – اجتماعی و دیگر زمینه ها، در دانشگاهها جلسه بحث و مناظره گذاشته شود اما دقت بشود كه جای این مسائل در دانشگاهها و جلسات تخصصی است نه در صدا و سیما و محیطهای عمومی.
رهبر انقلاب اسلامی درباره سخنان یكی از دانشجویان در انتقاد از عملكرد برخی همكاران رئیس جمهور افزودند: من در این زمینه ورود و قضاوتی نمی كنم البته ممكن است اشكال و ایراد وارد باشد اما باید مسائل را اصلی – فرعی كرد و مراقب بود كه مسائل درجه دوم، جای مسائل اصلی و تعیین كننده را نگیرد.
حضرت آیت الله خامنه ای، با انتقاد از اقدام مسئولان در علنی كردن اختلافات افزودند: در این باره تذكر جدی داده شده است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سخنان یكی از دانشجویان درباره تجمع چندی قبل شماری از دانشجویان در مقابل مجلس در انتقاد از مصوبه مجلس درباره دانشگاه آزاد افزودند: در این زمینه اظهار نظری نمی كنم البته شعارهای اكثر تجمع كنندگان بد نبود اما برخی شعارهای تند دادند كه طبعاً این دانشجویان نیز باید نقدپذیر باشند.
حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان، تشكلهای دانشجویی را به مراقبت كامل برای دوری از تأثیرپذیری از اختلافات سیاسی فراخواندند و افزودند: هر دانشجو و تشكلی سلیقه ای دارد اما این اختلاف سلایق نباید باعث انشقاق و اصطكاك و برخورد شود.
رهبر انقلاب اسلامی، برخورداری از تحلیل و موضع گیری در مسائل مهم كشور را برای تشكلهای دانشجویی ضروری خواندند و افزودند: دانشجویان در مسائلی كه به سرنوشت كشور ارتباط پیدا می كند مانند بیانیه تهران، قطعنامه شورای امنیت و تحریمهای یكجانبه امریكا و اروپا تحلیل و موضع گیری داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی تقویت مبانی معرفتی، گسترش ارتباط با «بدنه دانشجویی و استادان ارزشی» را به تشكلهای دانشجویی توصیه كردند و با اشاره به روند خوب حركت و پیشرفتهای كشور در عرصه های علمی – فناوری – اجتماعی و معنوی افزودند: زیرساختهای لازم برای جهش های بزرگ در دست ساخت است و از لحاظ معنوی نیز افزایش عدالت خواهی و قانع نبودن به پیشرفتها، امیدها را افزون می كند.
رهبر معظم انقلاب روند حركت جبهه دشمنان ملت ایران را رو به نزول و در مقابل حركت  جمهوری اسلامی ایران را رو به صعود خواندند و تأكید كردند: با وجود همه توطئه های دشمنان، 32 سال است كه این ملت به پیش می رود و انشاءالله با تكیه بر ایمان و عزم و اراده، همچنان این حركت پرافتخار را ادامه خواهد داد.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان جوانان و دانشجویان را به قدرشناسی دوران جوانی و ارتباط بیش از پیش با خداوند متعال به عنوان منبع حقیقت و زیبایی توصیه كردند و افزودند: تهذیب نفس و حفظ پاكی و زلالی دل در دوران جوانی بسیار آسانتر از دوران میان سالی و كهنسالی است.
ایشان مهمترین گام برای تهذیب نفس را، ترك گناه برشمردند و خاطرنشان كردند: بعد از ترك گناه، نماز از مهمترین واجبات در این مسیر است بویژه نمازی كه اول وقت و با حضور قلب خوانده شود.
رهبر انقلاب اسلامی، روزه ماه مبارك رمضان، انس با قرآن و دعا بخصوص صحیفه سجادیه و اهتمام به نوافل را از دیگر عوامل تهذیب نفس دانستند و افزودند: مهمترین علت لغزشهای برخی افراد در عرصه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی، گناهانی است كه مرتكب شده اند بنابراین تمرین و استقامت در ترك گناه در دوران جوانی، در منحرف نشدن در فراز و نشیب های زندگی بسیار مهم است.
در پایان این دیدار نماز مغرب و عشا به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه شد و سپس دانشجویان روزه خود را به همراه رهبر انقلاب افطار كردند.
 

تبلیغات