تبلیغات

تبلیغات

قاچاق وحشتناک در افریقای شرقی + عکس

مجموعه : مجله خبری
قاچاق وحشتناک در افریقای شرقی + عکس
حتی به این موضوع هم حکومتها بسنده نکرده و برای آوردن استخوان زال ها جوایز مخصوص هم تعیین کرده اند و به مردم گفته شده اگر استخوانهای افراد زال آورده شود، ثروت و قدرت در جامعه بیشتر خواهد شد امری که باور کردنش در قرن بیست و یکم مشکل به نظر می رسد.
مرد کنیایی به اتهام فروش همکار زال خود به قیمت 250 هزار دلار به 17 سال زندان محکوم شد.

ناتال موتی 28 ساله در دادگاهی در تانزانیا بدلیل ترافیک انسانی گناهکار شناخته شد. این کیس پلیسی- جنایی از آنجایی اهمیت دارد که مردم افریقایی به جمعیت موسوم به زال (انسان بدون رنگدانه و اغلب زال و سفید مو) در شرق افریقا جور دیگری نگاه می کنند. به عقیده افریقایی ها (به ویژه کنیایی ها) افراد زال دارای قدرت ماورایی هستند و به همین خاطر از اعضای بدن آنها برای بدست آوردن قدرت جادویی استفاده می کنند.

قاچاقچیان با توجه به این موضوع دست به خرید و فروش افراد زال و اعضای بدن آنها می زنند و به همین خاطر زال ها در معرض نابودی و خطر قرار گرفته و سعی می کنند از مناطق پر خطر مهاجرت کنند.

 

قاچاق وحشتناک در افریقای شرقی + عکس

در این مورد به خصوص، ناتال موتی به قربانی خود یعنی رابینسون مکوانا پیشنهاد کار با درآمد بالا را در کنیا می دهد و وی را جذب می کند. نقشه اصلی وی فروش این مرد زال به قیمت 250 هزار دلار به یک جادوگر بوده است. قربانی در دادگاه گفت موتی وی را دیده و به وی گفته کار خیلی خوبی را در کنیا سراغ دارد که درآمدش بسیار بالاست و وی وسوسه شده تا به کنیا رفته و کسب درآمد کند.دارامیس مادر قربانی که 8 فرزند بدنیا اورده می گوید قاچاقچی در لباس تاجر فرزند وی را برای کار دعوت نمود تا با وی برود. وی سعی کرد تا بچه اش را نزد خود نگه دارد و اجازه ندهد که با آن مرد برود، اما پافشاری های وی فایده ای نداشت.

آلفرد کاپولی سخنگوی جامعه زال ها با تشکر از رای دادگاه تاکید کرد که مبارزه با قاچاقچیان باعث خواهد شد تا جامعه زال ها احساس امنیت نمایند اما در بین جامعه موانزا که زال هستند میزان 17 سال زندان که بر اساس قوانین عملا بیشتر از 9 سال نخواهد بود، این رای پذیرفته نشده است و آنها معتقدند میزان محکومیت باید به مراتب بیشتر از چیزی که اعلام شده، باشد.

 

قاچاق وحشتناک در افریقای شرقی + عکس

در مورد کیس موتی معلوم می شود که حکومت تانزانیا قصد براندازی این رسم زشت و دستگیری قاچاقچیانی را دارد که با کثیف ترین روشها به تجارت انسانی دست می زنند. در سپتامبر 2009 نیز سه نفر به اتهام کشتن نوجوان زال 14 ساله گناهکار شناخته شدند. جانیان بعد از کشتن این نوجوان پاهای وی را به یک جادوگر فروختند. جادوگر نیز پاهای نوجوان را به افرادی که می خواستند به قدرت بالاتری دست یابند، به قیمت گزافی فروخته بود.

طبق آمار منتشره بیش از 170 هزار زال در تانزانیا زندگی می کنند که از سال 2007 بدین سو 53 نفر آنها کشته شده و اعضای بدنشان برای بدست آوردن قدرت جادویی داد و ستد شده است.در کشور بروندی نیز اوضاع زال ها چندان خوب نیست. سال گذشته و پس از قتل 11 زال در این کشور جمعیت زال ها خود را از ملاء عام پنهان نموده و به صورت مخفیانه دست به مهاجرت به مناطق کم خطر زدند. هرچند این عقیده در بین مردم افریقای شرقی بشدت رواج داشته و آنها چاره ای جز کوچ به سایر کشورها ندارند. در زیمبابوه نیز این داستان در مورد زال مونث به شکل خشونت آمیز تری رواج دارد و زال ها بخصوص زنان از ترس سایرین هرگز در ملاء عام ظاهر نمی شوند. بهر حال نگرانی و اضطراب همچنان در بین این اقلیت ژنتیکی در تانزانیا وجود دارد.

در زمان انتخابات واقعه بدتری رخ داد که ذهن مجامع بین المللی را به خود مشغول کرد. کاندیداهای حزبی سعی کردند برای بالاتر نشان دادن قدرت خود از جامعه زال ها سوء استفاده کنند و بیم آن می رفت تا با قربانی کردن برخی از آنها چنین به مردم وانمود کنند که قدرتشان در انتخابات بال رفته و مردم به آنها رای دهند. به همین خاطر اغلب زال ها موقع انتخابات بیرون نیامده و خود را از دست جادوگرانی که وابسته های انتخاباتی بودند، پنهان نمودند.

حتی به این موضوع هم حکومتها بسنده نکرده و برای آوردن استخوان زال ها جوایز مخصوص هم تعیین کرده اند و به مردم گفته شده اگر استخوانهای افراد زال آورده شود، ثروت و قدرت در جامعه بیشتر خواهد شد امری که باور کردنش در قرن بیست و یکم مشکل به نظر می رسد.

دلفین، نهنگ و گوریل سفید نیز در بین حیوانات زال محسوب شده و نوع نگاه به آنها نیز بین مردم متفاوت است.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات