تبلیغات

تبلیغات

حمل دستگاه ویژه شکار ضد ماده برای انتقال به ایستگاه فضایی

مجموعه : دانش و فناوری
حمل دستگاه ویژه شکار ضد ماده برای انتقال به ایستگاه فضایی
دانشمندان سرن به منظور شکار ضد ماده دستگاه جدیدی را توسعه داده اند که قرار است 26 فوریه 2011 به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این دستگاه شکارچی ضد ماده که Ams (آلفا طیف نگار مغناطیسی) نام دارد روز پنجشنبه 26 آگوست در یک مخزن آلومینیومی و پلی کربناتی بسته بندی شده و همراه با هواپیمای باری C5 نیروی هوایی ارتش آمریکا از سرن سوئیس در یک پرواز 11 ساعته به پایگاه کیپ کارناوال ناسا در فلوریدا منتقل خواهد شد. 

این دستگاه عظیم که حدود 7 تن وزن، 4 متر ارتفاع و 5 متر عرض دارد با هزینه 75 میلیون دلار ساخته شده است.

Ams که تمام آزمایشات خود را با موفقیت پشت سر گذاشته قرار است 26 فوریه 2011 همراه با آخرین پرواز ماموریتهای شاتل به ایستگاه فضایی بین المللی حمل شود.

همراه با این دستگاه 40 تن دیگر از دستگاههای حمایتی و جانبی نیز که برای آزمایشات پیشرفته تر ضروری هستند به کیپ کارناوال منتقل می شوند.

در ساخت دستگاه Ams بیش از 500 محقق از 16 کشور به سرپرستی "ساموئل تینگ"، برنده نوبل 1976 فیزیک مشارکت داشته اند.

از این تعداد 65 دانشمند در بسته بندی و انتقال این دستگاه به هواپیمای باری C5 حضور دارند و ساموئل تینگ و سیمونتا دی پیپو، مسئول پروازهای انسانی آژانس فضایی اروپا (اسا) Ams را تا پایگاه کیپ کارناوال همراهی می کنند.

براساس گزارش آنسا، Ams در داخل ایستگاه فضایی نصب شده و به تدریج مورد بمباران باران پرتوهای کیهانی (ذرات با انرژی بالا) قرار خواهد گرفت.

ماموریت این دستگاه ردیابی و شکار ضد ماده یا ماده تاریک است. ماده تاریک 25 درصد و ماده مرئی 5 درصد از جهان را در بر گرفته است.

 

تبلیغات