تبلیغات

تبلیغات

شلیک هوایی ناتو برای ترساندن افغان های معترض

مجموعه : مجله خبری
شلیک هوایی ناتو برای ترساندن افغان های معترض
شلیک هوایی ناتو برای ترساندن افغان های معترض بین الملل > آسیای میانه و قفقاز  – ناتو امروز اعلام کرد که سربازان آمریکایی برای متفرق کردن معترضان در شرق افغانستان به شلیک هوایی متوسل شدند.

ناتو امروز  اعلام کرد که سربازان آمریکایی برای متفرق کردن معترضان در شرق افغانستان به شلیک هوایی متوسل شدند. این راهپیمایان در اعتراض به دستگیری یک رهبر مذهبی که مظنون به دست داشتن در حمله راکتی به ناتو بود، تجمع کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناتو با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در این درگیری‌ها هیچ یک از غیر نظامیان مجروح نشدند، اما ژنرال فقیر احمد، معاون رئیس پلیس استان پروان اظهار داشت: یک غیر نظامی در اثر اصابت گلوله از سوی یک منبع ناشناس کشته شد.

براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ناتو اعلام کرد: نزدیک به 300 تن یک یگان گشتی نیروهای آمریکایی را محاصره کرده و با سنگ و میله‌های آهنی به خودروهای آنها حمله کردند.

در بیانیه ناتو آمده است: این اتفاق در مقابل پایگاه هوایی بگرام در استان پروان صورت گرفت.

ناتو اعلام کرد: پس از تلاش‌های مکرر برای متوقف کردن حملات و متفرق کردن جماعت، سربازان ائتلافی متوجه نشانه رفتن سلاح‌های سرد به سمت خود شدند. سپس نیروهای ائتلافی برای متفرق کردن مردم از شلیک هوایی استفاده کردند.

ژنرال احمد خاطرنشان کرد: تنها نیروهای ائتلافی در این تجمع تیراندازی کردند.

وی افزود: این تیراندازی‌ها باعث عصبانیت مردم معترض شد و آنها با چوپ و سنگ به یک افسر پلیس و هم چنین کبیر احمد، رئیس دولت منطقه‌ای حمله کردند.

وی افزود: کبیر احمد درصدد بود تا شرایط را آرام کند.

معاون رئیس پلیس استان پروان اظهار داشت: احمد و افسر پلیس مذکور مجروح شدند اما این جراحات جان آنها را تهدید نمی‌کند.

فردی که روز دوشنبه توسط پلیس افغانستان دستگیر شد یک معلم مذهبی بود که گمان می‌رفت در حملات موشکی و راکتی علیه یک یگان گشتی نیروهای ائتلافی در دو هفته پیش شرکت داشته است.

ژنرال احمد افزود: حدود 50 دانشجوی مدرسه مذهبی وی اعتراضات را آغاز کردند و سپس دو هزار تن از روستاییان به جمع آنها پیوستند.

معمولا مردم افغانستان در اعتراض به کشته شدن غیر نظامیان در حملات نیروهای بین‌المللی و یا نیروهای آمریکایی دست به برپایی اعتراضات مشابه می‌زنند.

ناتو می‌گوید: طالبان و افرادی که با آنها همدردی می‌کنند این تظاهرات‌ را به راه می‌اندازند. مساله تلفات غیر نظامیان هم چنان یک مساله بسیار مهم در افغانستان است زیرا به طور بالقوه توانایی متزلزل کردن حمایت‌ها از دولت ملی افغانستان در کابل را داراست.

اگر چه ناتو با استراتژی جدید خود از شمار تلفات غیر نظامیان در افغانستان کاسته است اما هم‌چنان این حوادث به وقوع می‌پیوندد.

سازمان ملل با ارائه گزارشی در خصوص تلفات غیر نظامیان در شش ماهه اول سال جاری میلادی اعلام کرد: 386 غیر نظامی در حملات نیروهای ناتو و نیروهای دولتی افغان کشته شده‌اند.

در این گزارش هم چنین طالبان به عنوان مسئول اکثر تلفات غیر نظامیان در افغانستان معرفی شده است.

اعتراضات امروز در شرق افغانستان همزمان با افزایش درگیر‌ی‌ها میان نیروهای افغان و نیروهای ائتلافی با طالبان صورت گرفت.

روز دوشنبه پنج سرباز خارجی از جمله دو سرباز آمریکایی و سه تفنگدار فرانسوی و یک سرباز بلغارستانی کشته شدند.

کشته شدن این سربازان شمار تلفات نظامیان خارجی در افغانستان در ماه جاری را به 47 تن رساند. 30 سرباز آمریکایی در میان کشته شدگان ماه جاری هستند.

ماه‌های اخیر در افغانستان نیروهای خارجی شاهد تلفات سنگینی بوده‌اند تنها در ماه ژوئیه 66 آمریکایی کشته شدند. این ماه مرگبارترین ماه برای نیروهای آمریکایی پس از سقوط طالبان در سال 2001 می‌باشد.

واشنگتن امیدوار است مسئولیت امنیتی مناطق مختلف افغانستان را به نیروی ارتش این کشور واگذار کند.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات