تبلیغات

تبلیغات

خودروهای وارداتی باید تمام استانداردها را رعایت كند

خودروهای وارداتی باید تمام استانداردها را رعایت كند
‘محسن صالحی نیا’روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: تمام سازمان‌های متولی قبل از ثبت سفارش، این موضوع را كنترل و براساس آخرین استانداردهای مصوب وزارت صنایع اقدام به صدور مجوز واردات خودرو كنند.
وی با بیان آنكه از واردات خودروهایی كه استانداردهای لازم را رعایت نكنند جلوگیری خواهد شد، ادامه داد: براساس آیین نامه حقوق مصرف كنندگان خودرو، ضوابط بسیار سختگیرانه‌تری با توجه به تعدد شركت‌های وارد كننده و افزایش شمارگان خودروهای وارداتی در حوزه واردات خودرو اعمال می‌شود.
صالحی نیا اضافه كرد: بطور قطع پیش‌بینی‌های لازم از نظر موجودی قطعات یدكی، آموزش های لازم جهت ارایه سرویس‌ها و خدمات مناسب و رتبه‌بندی نمایندگی‌های مجاز انجام شده است.
وی در واكنش به امكان ورود خودروهای برگشتی سایر كشورها، گفت: بطور قطع از واردات خودروهایی كه حد استاندارد را رعایت نكرده باشند جلوگیری و براساس استانداردها و تائیدیه‌های چهارگانه ضوابط فنی خودرو با خودروهای وارداتی رفتار خواهد شد.
صالحی نیا ادامه داد: براساس ضوابط فنی خودرو، مدل خودروهای سواری می‌تواند تا یكسال نسبت به سالی كه در آن هستیم عقب تر باشد و این رقم در خودروهای سنگین تا دو سال است كه این امر به مفهوم كاركرده بودن خودرو نیست بلكه تنها در خصوص مدل خودرو صدق می‌كند.
مدیركل دفتر ماشین سازی ونیرو محركه وزارت صنایع ومعادن همچنین تاكید كرد اطمینان از در دسترس بودن قطعات خودروهای وارداتی، داشتن استانداردهای لازم و درجه كیفیت آنها نیز از مواردی است كه مورد توجه ما قرار دارد و به تناسب وجود خودروهای وارداتی‌ بازار قطعات نیز بصورت دقیق مورد پایش قرار می‌گیرد.
صالحی نیا همچنین با اشاره به عدم ثبات قیمت تندر 90 گفت:‌ این عدم ثبات به دلیل عدم تعادل در میزان تقاضا وعرضه بازار است اما ما با تمام توان در تلاشیم تا تفاوت قیمت فروش كارخانه تا بازار را به حداقل برسانیم.
مدیركل دفتر ماشین سازی ونیرو محركه وزارت صنایع ومعادن تاكید كرد: دراین باره اقدامات خوبی صورت گرفته است بطوری كه در حال حاضر تفاوت قیمتی در عمده خودروهای تولیدی كشور دیده نمی‌شود.
وی با اشاره به بازار مناسب خودروهای تولیدی در خارج، افزود: قیمت‌های صادراتی خودروهای تولید داخل در كشورهای مختلف متفاوت است اما می‌توان گفت كه قیمت خودرو های صادراتی ما از جایگاهی كه باید برخوردار باشد بهره‌مند است.
وی سپس توقف ثبت سفارش واردات خودرو را منتفی دانست و گفت: درخواست خودرو هایی كه در كمیته خودرو مطرح می‌شود و مراحل تاییدیه را طی می‌كنند بطور قطع ممنوعیت و محدودیتی برای ثبت سفارش آنها نخواهد بود.
صالحی نیا سپس بیشترین واردات خودرو را از كشورهای كره جنوبی، آلمان، چین، ژاپن و فرانسه دانست و گفت: در سال گذشته حدود 42 هزار دستگاه خودرو وارد كشور شد ضمن اینكه در همین سال یك میلیون و 425 هزار دستگاه خودروی سواری و سنگین در كشور تولید شده است.
وی ارزش خودروهای تولید داخل و وارداتی در سال گذشته را بترتیب 18 هزار میلیارد تومان و 800 میلیون دلار عنوان كرد و گفت: سهم خودروهای وارداتی به تولیدات داخلی به لحاظ ارزشی حدود چهار درصد و به لحاظ كمی حدود سه درصد است.
 
ایرنا
 

تبلیغات