تبلیغات

تبلیغات

علایم و نشانه های پوكی استخوان

مجموعه : پزشکی و سلامت

پوكی استخوان فقط وقتی كه ایجاد شكستگی می ند باعث شكایت افراد می گردد. اهمیت دارد كه بدانیم از دست دادن استخوان به تنهایی باعث درد یا شكایتی نمی گردد.برای مثال نمی توان كمر درد یا پشت درد را به حساب پوكی استخوان گذاشت مگر اینكه یك شكستگی ایجاد شده باشد.
شكستگی هایی كه در پوكی استخوان ایجاد میشوند باعث درد و ناتوانی می گردند. در بعضی موارد، علایم این شكستگی ها ممكن است تا آخر عمر باقی بمانند، در حالیكه در سایر موارد این علایم به تدریج بهبود می یابند. شكستگی های مچ دست، ستون فقرات و گردن استخوان ران بسیار شایع هستند. با اینحال شكستگی های سایر نقاط بدن به ویژه شكستگی استخوان بازو نیز ممكن است رخ دهند.


شكستگی های مچ دست:
شكستگی های مچ دست كه به شكستگی كالیز هم معرف هستند در خانمهای 50 تا 70 ساله بسیار شایع هستند. معمولاً این شكستگی ها در هنگام زمین خوردن خانمها ایجاد میشوند. در اكثر موارد این شكستگی ها در استخوان رادیوس (زند اعلی) ساعت رخ می دهند اما چون این شكستگی ها در نزدیكی مفصل مچ دست قرار دارند به شكستگی مچ دست معروف هستند.


درمان شكستگی:
شكستگی های مچ دست دردناك بوده و نیاز به درمان دارند. انتهای شكسته شده استخوان گاهی اوقات جابجا میشود و پزشك قبل از گچ گرفتن آن مجبور است با دستكاری آن رادر وضعیت صحیح قرار دهد. معمولاً به مدت چهار یا شش هفته دست باید در گچ قرار داشته باشد.


اثرات شكستگی:
گرچه اكثر افرادی كه دچار شكستگی مچ دست می شوند در نهایت به وضعیت طبیعی خود برمیگردند، چندین مشكل ممكن است در طی بهبودی روی دهد. گاهی اوقات جوش خوردن دو انتهای شكسته استخوان كامل نمی باشد و در محل شكستگی یك تغییر شكل مچ دست یده میشود. حدود یك سوم خانمها بعد از شكستگی دچار وضعیتی به نام آلگودیستروفی می شوند كه باعث درد، حساسیت، تورم و سفتی دست می گردد و همچنین ممكن است بر روی گردش جریان خون آن منطقه هم اختلال ایجاد كند. در این بیماران اغلب درد و سفتی ممكن است به مدت چندین سال باقی بماند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات