تبلیغات

تبلیغات

عوامل مختلفی از نحوه زندگی بر روی مقدار توده استخوانی

مجموعه : پزشکی و سلامت

همانگونه كه قبلاً هم گفته شد، عوامل مختلفی از نحوه زندگی وجود دارد كه بر روی مقدار توده استخوانی اثر می كنند. بنابراین با دانستن این موضوع، افراد می توانند با انجام اقداماتی مثل اصلاح رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی باعث بهبود سلامت استخوانهایشان بشوند.این اقدامات در افرادی كه دچار پوكی استخوان نیستند هم مفید است زیرا آنها خطر بروز این بیماری را در آینده كاهش خواهند داد.


كنترل رژیم غذایی:
یك رژیم غذایی حاوی كلسیم زیاد می تواند به سلامت و قوی شدن استخوانها كمك نماید.
لبنیات حاوی مقادیر زیاد كلسیم میباشد و افرادی كه از لبنیات استفاده نمی كنند باید برای رساندن كلسیم به بدنشان از قرصها و مكملهای كلسیم دار استفاده نمایند. از كاهش شدید وزن باید خودداری رشود چون این كار باعث كاهش حداكثر توده استخوانی خواهد شد.


كلسیم:
یك رژیم غذایی متعادل برای سلامت استخوانها بسیار اهمیت دارد. بخصوص مصرف كلسیم كافی به رسیدن به یك حداكثر توده استخوانی خوب كمك كرده و همچنین باعث كاهش از دست دادن استخوان در سن های بالاتر می گردد. گرچه بسیار از غذاها حاوی كلسیم هستند، اما تمام آنها بعد از خورده شدن، كلسیم زیادی در بدن آزاد نمی كنند. بهترین منبع كلسیم، لبنیات (مثل شیر و پنیر) و تخم مرغ هستند. اكثر متخصصین عقیده دارند كه روزانه یك گرم كلسیم باید در رژیم غذایی افراد وجود داشته باشد.
متأسفانه بعضی از افراد نمی توانند لبنیات را تحمل و هضم نمایند و بنابراین لازم است كه از طریق قرصها و مكملهای كلسیم دار، كلسیم صروری بدن را تامین نمایند، زیرا در صورت عدم مصرف لبنیات، خیلی مشكل است كه بتوان یك گرم كلسیم را از سایر غذاها بدست آورد. قرصهای كلسیم دار در انواع مختلف در داروخانه ها و فروشگاهها وجود دارد.


اثرات كاهش شدید وزن:
لاغر شدن شدید دارای اثرات مضری بر روی استخوانها است. بیماران دچار بی اشتهایی عصبی (آنوركسیا نرووزا) اغلب حتی هنگامی كه جوان هستند دچار پوكی استخوان شدید می شوند و گرچه مقداری از این از دست دادن استخوان آنها مربوط به امنوره (فقدان پریود ماهانه) است، اما كاهش وزن آنها علت اصلی این از دست دادن استخوان میباشد.
بی اشتهایی عصبی (آنوركسیانرووزا) اغلب در هنگام نوجوانی و بلوغ ایجاد میشود، یعنی هنگامی كه اسكلت بدن در حال رشد است. از دست دادن استخوان در این مرحله منجر به كاهش حداكثر توده استخوانی شده و خطر بروز پوكی استخوان را شدیداً افزایش می دهد. برعكس افرادی كه دارای وزن بیش از حد هستند، توده استخوانی زیادی دارند، اما این بدان معنی نیست كه ما چاق شدن افرا را تشویق نمائیم، زیرا چاقی دارای اثرات مضر زیادی بر روی سلامت افراد است! بهترین كار این است كه با توجه به قد، به یك وزن مناسب دست پیدا كنیم.
بیمارانی كه از پوكی استخوان رنج می برند و افرادی كه دارای وزن كمتر از معمول هستند باید در صورت امكان، افزایش وزن داده و به وزن طبیعی برسند.


رژیم غذایی خاص:
احتمالاً مواد غذایی دیگری هم وجود دارند كه برای سلامت استخوانهای ما لازم هستند. با اینحال به غیر از مصرف مقادیر زیاد كلسیم، رژیمهای غذایی خاصی برای بیماران دچار پوكی استخوان توصیه نمیشود. گیاهخواران گاهی اوقات نگران این موضوع هستند كه رژیم غذایی آنها ممكن است باعث بروز پوكی استخوان شود. به شرطی كه این افراد كلسیم كافی به بدن برسانند، هیچ مدركی وجود ندارد كه رژیم گیاهخواری برای سلامت استخوانها مفید نباشد. در واقع مصرف مقادیر زیاد پروتئین كه بصورت گوشت مصرف می كنیم، ممكن است باعث از دست دادن كلسیم از بدن شود. با اینحال، گیاهخوارانی كه از مصرف لبنیات خودداری می كنند، باید از قرصها و مكملهای كلسیمی استفاده نمایند.


مصرف ویتامین ها:
كمبود ویتامین D د رافراد سالخورده شایع میباشد و می تواند باعث از دست دادن استخوان
شد، بنابراین اهمیت دارد كه از رسیدن كافی به ویتامین D به بدنمان مطمئن شویم. هنگامی كه در معرض نور آفتاب قرار می گیریم، ویتامینD در پوست ما ساخته میشود. با اینحال در افرادی كه زیاد در خانه هستند و كمتر به بیرون می روند تا با نور خورشید مواجه شوند ممكن است كمبود ویتامین D ایجاد گردد. ویتامین D در رژیم غذایی افراد معمولاً وجود دارد، اما منبع اصلی ویتامین D ماهی های چرب می باشند كه مردم كمتر آنها را بطور منظم مصرف می كنند. لبنیات حاوی مقادیر كمی ویتامینD میباشد. برای افرادی كه زیاد از خانه بیرون نمی روند و از آفتاب دوری می كنند، مقدار ویتامین D موجوددر رژیم غذایی معمولاً ناكافی است و باید از قرصهای حاوی ویتامین D استفاده نمایند.
در داروخانه ها و فروشگاهها انواع مختلف ویتامین D به فروش می رسد. مقدار ویتامین موجود در این داروها متفاوت است. مقدار نیاز روزانه توصیه شده 400 واحد بین المللی (IU) میباشد، اما برای افراد سالخورده این مقدار 800 واحد بین المللی (IU) است. این مقدار ویتامین D كاملاً بی خطر بوده و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.


تمرینات ورزشی:
تمرینات ورزشی به غیر از اینكه برای سلامت استخوانها مفید میباشند برای سلامت كلی بدن هم سودمند هستند. بی حركتی و عدم تحرك كامل منجر به از دست رفتن سریع استخوانها می گردد، در حالیكه انجام تمرینات ورزشی بخصوص در هنگام كودكی و نوجوانی می تواند باعث افزایش توده استخوانی گردد. در افراد مسن تر، تمرینات ورزشی ممكن است روند از دست دادن استخوان را آهسته تر نماید و به بهبود سلامت كلی بدن كمك نماید. بنابراین از نقطه نظر پیشگیری از پوكی استخوان، توصیه می گردد كه در هر سنی تمرینات ورزشی را انجام دهید.
انجام تمرینات ورزشی خیلی شدید می تواند برای استخوانها مضر باشد (بخصوص برای خانمهای جوان). بعضی از خانمهای دونده مسافتهای طولانی، بالرین ها، ژیمناستها و سایر زنان ورزشكار به علت انجام تمرینات شدید دچار آمنوره (فقدان پریود ماهانه) شده و به پوكی استخوان و شكستگی استخوان دچار شده اند. بطور كلی بهتر است كه به اندازه متوسط تمرینات ورزشی را انجام دهیم و روزی نیم ساعت اقدام به پیاده روی نماییم. بجای استفاده از آسانسور یا پله برقی از پله استفاده نماییم و فقط در مواقع ضروری از اتومیل استفاده شود.!


عدم استعمال سیگار:
سیگار كشیدن در واقع برای تمام جنبه های سلامتی مضر میباشد واستخوانها هم در این امر استثناء نیستند. همچنین شواهدی وجود دارد كه بعضی درمانهایی كه برای پوكی استخوان انجام میشود در افراد سیگاری كمتر موثر است.


جلوگیری از زمین خوردن و سقوط:
در محیط اطراف ما موارد زیادی وجود دارد كه خطر زمین خوردن وسقوط را در افراد افزایش می دهد و شما فقط با دانستن نكاتی ساده می توانید از زمین خوردن جلوگیری نمایید. پیاده روهای یخ زده، چاله های خیابانها و پله های بلند نمونه های واضح این خطرات هستند كه هر كس بخصوص افراد دچار پوكی استخوان باید از آنها آگاه باشد. در خانه هم این مشكلات ممكن است وجود داشته باشند، مثلاً گیركردن پا به لبه فرش و زمین خوردن.
ضعف بینایی هم باعث افزایش احتمال سقوط افراد میشودكه با استفاده از یك عینك مناسب، می توان بر این مشكل غلبه كرد. برای افرادی كه مشكل تعادل دارند، استفاده از یك عصا می تواند كمك كننده باشد، بخصوص در خارج از خانه.


مراجعه به پزشك:
اگر شما نگران هستید كه ممكن است دچار پوكی استخوان باشید یا اینكه بیماری خاصی دارید كه زمینه را برای ایجاد پوكی استخوان در آینده آماده می كند، می توانید به پزشك مراجعه نمایید واین نگرانی را با او در میان بگذارید. هر چه تشخیص پوكی استخوان سریعتر داده شود، نتایج بعدی بهتر خواهند بود. پزشك ممكن است برای شما تقاضای انجام سنجش تراكم استخوان نماید. در آن صورت او خواهد تواسنت كه شما را از اینكه در خطر ابتلاء به پوكی استخوان نیستید مطمئن سازد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات