تبلیغات

تبلیغات

عوامل خطر مرتبط با نحوه زندگی

مجموعه : پزشکی و سلامت

بسیاری از جنبه های زندگی روزانه می تواند بر استخوانها اثر بگذارد كه این موارد شامل رژیم غذایی، فعالیت بدنی، مصرف الكل و سیگار می باشد. گرچه اثر این عوامل بر روی استخوان و ایجاد شكستگی بطور كلی كمتر از عوامل خطری هستند كه قبلاً شرح داده شد، اما از این نظر كه می توان این عوامل را اصلاح نمود و خطر پوكی استخوان را كاهش داد اهمیت دارند.

عوامل خطر مربوط به نحوه زندگی در ایجاد پوكی استخوان:
– عوامل مربوط به رژیم غذایی شامل كمبود ویتامین D و كلسیم
– الكل
– سیگار
– عدم فعالیت بدنی


عدم فعالیت بدنی:
فعالیت كم بدنی در دوران كودكی و نوجوانی ممكن است باعث كاهش حداكثر توده استخوانی شود. همچنین بی حركت بودن در هر سنی منجر به از دست دادن سریع استخوانها می گردد. در افراد سالخورده، عدم فعالیت بدنی اغلب همراه با كاهش قدرت عضلانی بوده و خطر زمین خوردن و سقوط و در نتیجه شكستگی را افزایش می دهد.


رژیم غذایی:
عوامل بسیاری در رژیم غذایی می توانند بر روی اسكلت بدن تاثیر بگذارند. مصرف كم كلسیم در دوران كودكی و نوجوانی ممكن است منجر به كاهش حداكثر توده استخوانی شود و در آینده نیز به علت مصرف ناكافی كلسیم در رژیم غذایی ایجاد پوكی استخوان نماید. كمبود ویتامین D كه اغلب همراه با كمبود كلسیم میباشد، باعث نرم شدن استخوان و ایجاد بیماری نرمی استخوان می گردد و احتمال بروز شكستگی را افزایش می دهد. همچنین مصرف زیاد پروتئین ها، كافئین و نمك ممكن است خطر بروز پوكی استخوان را افزایش دهد.


الكل:
مصرف زیاد الكل می تواند به علت كاهش توده استخوانی و نیز افزایش احتمال سقوط افراد باعث بروز شكستگی شود.


سیگار كشیدن:
خانمهایی كه سیگار می كشند دارای هورمون استروژن كمتری هستند و سن ایجاد یائسگی آنها پایین تر است. بعلاوه، پزشكان معتقدند كه سیگار دارای اثرات مضری بر روی سلولهای استخوان ساز (استئوبلاستها) هستند. بنا به این دلایل، خانمهای سیگاری در خطر زیادی برای ابتلاء به پوكی استخوان هستند.


چه چیزهایی باعث زمین خوردن، سقوط افراد میشود؟
در واقع تمام شكستگی های مچ دست و گردن استخوان ران و بعضی از شكستگی های مهره های ستون فقرات در اثر زمین خوردن و سقوط ایجاد میشوند. با افزایش سن، احتمال زمین خوردن افراد بیشتر می گردد. بعضی از عواملی كه باعث زمین خوردن میشوند اشكالاتی هستند كه در محیط افراد وجود دارند مثلاً گیر كردن پا به لبه فرش یا وجود چاله در خیابان. همچنین بعضی از عوامل هستند كه مستقیماً به سلامت فرد ربط دارند، مثل ضعف بینایی، آرتری، ضعف عضلات و ناتوانی كه در اثر سكته مغزی ایجاد شده است.
مصرف الكل و نیز داروهای آرام بخش نیز می توانند باعث زمین خوردن افراد شوند.این عوامل خطر در سقوط و زمین خوردن به ویژه در افراد سالخورده اهمیت دارند و ر صورت وجود، خطر عمده ای در پیدایش شكستگی گردن استخوان ران می باشند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات