تبلیغات

تبلیغات

لحظات قبل از مرگ: واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟

مجموعه : گوناگون
لحظات قبل از مرگ: واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟

 

گزارش‌های مشابهی از تجربه‌ها در لحظات نزدیك به مرگ شنیده می‌شود: نور سفید زیبا و به تصویر درآمدن دوباره خاطرات.
 


اما دانشمندان قصد دارند كشف كنند كه واقعا چه اتفاقی برای مغز و هوشیاری افراد محتضر می‌افتد.
 


پزشكان در تحقیق جدیدی كه هوشیاری (هوشیاری حین احیا) خوانده می‌شود، بیماران بیمارستان‌های اروپا و آمریكای شمالی را كه به مرحله‌ای به نام «توقف ناگهانی قلب» رسیده‌اند، مورد مطالعه قرار خواهند داد.‌ علم و دانش، منازعات زیادی را برای تعریف كردن مرگ و لحظه دقیق وقوع مرگ پشت سر گذاشته است. اما حالا، بیشتر پزشكان به مرگ، به‌عنوان یك فرآیند، نه یك حادثه می‌نگرند. ‌
 


محققان می‌گویند: چیزی كه مردم در طول مدت توقف ناگهانی قلب تجربه می‌كنند، پنجره بی‌نظیری را برای فهمیدن آنچه احتمالا طی فرآیند مرگ تجربه خواهیم كرد، به روی ما می‌گشاید.

 

تحقیق قبلی در مورد 10 تا 20 درصد افرادی‌كه بعد از توقف ناگهانی قلب به زندگی ادامه داده‌اند، شفافیت، فرآیند خوش‌ساخت تفكر، استدلال، خاطرات و گاهی اوقات به یاد آوردن حوادث با ریزترین جزئیات را در لحظه رویارویی‌شان با مرگ گزارش كرده بود.تحقیقی نشان داده افرادی‌كه احساس آرامش، نور درخشان و حتی جدا شدن از جسم را در لحظه مرگ گزارش كرده‌اند، احتمالا در زندگی روزمره خود بیش از دیگران در تشخیص خواب از هوشیاری دچار مشكل هستند.

 

 این افراد در هر دو تجربیات قبل و بعد از لحظه مرگ، علائمی مثل حركات سریع چشم را موقع خواب- در حالی‌كه هوشیار هستند- از خود نشان می‌دهند.


گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات