تبلیغات

تبلیغات

فشارخون سیستولیك

مجموعه : پزشکی و سلامت

همانطور كه گفته شد، در اندازه گیری فشارخون، دو عدد بالا (سیستولیك) و پایین (دیاستولیك) ثبت می گردد. به طور قراردادی، فشارخون به صورت فشار سیستولیك روی فشار دیاستولیك بیان می گردد، مثلاً 120/80mmHg یا به طور ساده تر 12 روی 8.
اهمیت نسبت فشارخون سیستولیك و دیاستولیك موضوع تحقیق بسیاری از دانشمندان است. در واقع، برخلاف آن چیزی كه اكثر مردم عقیده دارند، در افراد با سن بالاتر از 40 سال، فشار سیستولیك اهمیت بیشتری نسبت به فشار دیاستولیك در پیش بینی ابتلا به بیماری قلبی دارد. مسئله اینجاست كه فشارخون سیستولیك هر فردی، به ویژه افراد مسن، به طور قابل توجهی تغییر می كند.

اخیراً طی دو تحقیقی كه انجام شده اهمیت
فشارخون سیستولیك بیشتر نشان داده شده است ودیده شده كه پایین آوردن فشارخون سیستولیك افرادی كه دارای فشار دیاستولیك طبیعی هستند، ارزشش را دارد. این وضعیت كه فشارخون دیاستولیك طبیعی بوده و فشار سیستولیك بالا است را اصطلاحاً پرفشاری خون سیستولیك ایزوله یا مجزا (ISH) میگویند.این وضعیت بیشتر در افراد بالای 65 سال دیده میشود و در صورتی كه درمان نگردد، این افراد در معرض خطر ابتلاء به بیماری قلبی یا سكته خواهند بود. در درمان پرفشاری خون، هدف ما كاهش تمام عوامل خطر در بروز بیماری قلبی مثل استعمال دخانیات، سطح بالای كلسترول خون وغیره و نیز نگه داشتن فشارخون به زیر 14 روی 9 میباشد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات